english farsi
دوشنبه, ۲ بهمن ۱۳۹۶


استاندار زنجان: مردم مسئول توسعه زیرساختها نیستند

شناسه خبر:2105
چهارشنبه, ۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۶
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
zanjan chamber-اتاق زنجان- هجدهمین جلسه شورای گفتگو 1

در هجدهمین جلسه استانی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به ریاست استاندار محترم زنجان، رئیس اتاق زنجان ضمن عرض تسلیت به جهت ضایعه درگذشت هموطنان عزیزمان در فاجعه ی منا و نیز تبریک به مناسبت عید غدیرخم عنوان کرد: دستور جلسه امروز براساس مباحث مطرح شده در جلسات گذشته شورای گفتگو و بخشی نیز متاثر  از مصوبات شورای اشتغال استان است.

مهندس جمیلی در همین راستا بیان داشت: آنچه اکنون در حوزه فعالیتهای اقتصادی کشور مورد توجه می باشد کانون توجه قرار گرفتن ایران برای مناسبات آتی و مبادلات بعدی فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران سایر کشورها طی سالهای آینده خواهد بود.

امروز بازار ایران به عنوان بازار بالقوه و بسیار مستعد برای حضور و مشارکت مورد توجه تک تک کشورها اعم از آسیای شرقی، کشورهای اروپایی و … که می توانند از فرصتهای اقتصادی کشورمان بهره مند شوند، مطرح می باشد.

ایشان همچنین افزود: از سوی دیگر خود فعالان اقتصادی ایران نیز از حضور و مشارکت سرمایه گذاران خارجی استقبال می کنند.

وی ادامه داد: شاهد حضور هیاتهای متنوع و مختلفی از کشورها در تهران و سایر استانهای ایران هستیم .

جمیلی با تاکید بر اینکه با توجه بیشتر به افزایش حضور این هیاتها در کشورمان می توانیم زمینه پذیرش آنها را در زنجان جهت ایجاد فعالیتهای مشترک و گشودن باب هر گونه فعالیتی در استان فراهم نمائیم.

رئیس اتاق زنجان اظهار داشت: در همین زمینه اقداماتی به عنوان مقدمه از سوی اتاق صورت گرفته که با فراهم نمودن زمینه حضور هیاتهای دیگر به زنجان اتاق این قضیه را دنبال و پیگیری می کند که البته با همت جمعی، از رهگذر حضور هیاتهای تجاری- اقتصادی، زنجان انتفاع بیشتری کسب خواهد نمود.

جمیلی اشاره ای هم به توافق برجام نمود و گفت: براساس شنیده ها طی روزهای آینده شاهد نهایی شدن این موضوع هم در کشور و هم در حوزه بین المللی خواهیم بود و از طرفی وضعیت  نامساعد بورس نگران کننده و این امر حکایت از عدم استقبال و انگیزه در بازار سرمایه به عنوان نشانه تغییر نماگرها در وضعیت بورس دارد و همچنان بازار سرمایه و صنایع در این حوزه دچار رنج هستند که باید این امر از سوی مسئولین دولتی چاره اندیشی شود چراکه شاخص بورس در کشور به عنوان نماد اصلی وضعیت اقتصادی صنایع تلقی می شود که در اولین انعکاس و بازتاب خود در سایر کشورها نمی تواند پیامد و معنای خوبی داشته باشد.

مهندس فغفوری پس از ارائه راهکارهای جذب مشارکت بخش خصوصی و مردم در توسعه شهری توسط رییس اتاق زنجان مبتنی بر ۱- توسعه فرهنگ مشارکت در جامعه ۲-انگیزش ۳- تدوین و اجرای طرح جامع توسعه شهری ۴- ایجاد و تقویت فضای کارآفرینی ۵- بهبود ساختار و مدیریت شهری۶- استفاده از مشاوره فکری ۷- اطلاع رسانی ۸- خصوصی سازی  و اشاره به مباحث مطرح شده در جلسات قبلی  شورای گفتگو مبنی برافزایش سهم شهروندان زنجان در سرمایه گذاری و توسعه استان، بیان داشت: سهم شهروندان زنجانی در سرمایه گذاری کمتر از ۳۰ درصد بوده و ادامه داد: باید به دنبال راهکاری نسبت به تغییر نگرش شهروندان زنجانی باشیم.

ایشان با تاکید بر برنامه ریزی در خصوص افزایش سهم مردم خصوصاً در سرمایه گذاری های بخش صنعت عنوان کرد: ارزیابی میزان سرمایه گذاری مردم زنجان در سایر استانهای کشور ضروری است و باید دلایل عدم علاقمندی مردم به سرمایه گذاری در بخش های غیرصنعتی بررسی و پیگیری شود.

استاندار محترم زنجان نیز در خصوص ارائه راهکارهای مناسب برای جذب مشارکت بخش خصوصی در توسعه شهری عنوان کرد: با توجه به دو نکته ی شناسایی اشکالات و موانع توسعه نیافتگی و تطبیق آن با وضعیت ۴۰ تا ۵۰ سال قبل آن منطقه و سپس ارائه این مقایسه با شاخص عددی که قابل بررسی و ارزیابی می باشد ارائه راهکار نیز امکان‌پذیر است.

مهندس انصاری تاکید نمود: مردم مسئول توسعه استانشان به مفهوم توسعه زیرساختها نیستند. در تمام کشورهای دنیا و از جمله ایران وظیفه توسعه زیرساخت‌ها بر عهده دولت است  ولی در حال حاضر سرمایه گذاری نقش مردم است و از آنجائیکه ۸۰ درصد اقتصاد کشور روی واحدهای خرد و پایین تر می چرخد در نتیجه مهمترین نقش مردم در سرمایه گذاری های خرد می باشد.

ایشان ادامه داد: برای رسیدن به ارتقاء سهم مشارکت مردم در توسعه باید به سوالات زیر پاسخ داد:

دیدگاه مردم نسبت به سرمایه گذاری منفعت گراست یا توسعه گرا؟

آیا رویکرد مردم به مقوله ی سرمایه گذار حمایتی بوده است؟

آيا توجه ما بیشتر بر منافع عمومی و ملی بوده یا منافع شخصی؟

روحیه همکاری و کار جمعی بیشتر است یا روحیه ی کار فردی؟

انصاری در یک جمعبندی از بحثهای مطرح شده عنوان کرد: به جهت وجود ضعف رفتاری، در تمامی این موارد باید در جهت تقویت روحیه و نگرش آنها راهکارهایی اندیشید و ارائه نمود و با پیشنهاد برگزاری کارگاه های آموزشی از طریق اتاق مطرح کرد: اتاق از این طریق می تواند به نوبه ی خود دراصلاح رفتارها و فرهنگ مردم و برطرف کردن موانع موجود در برخی حوزه ها  کمک شایانی نماید.

نویسنده:

بازدید: 561 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, ۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۸

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.