english farsi
دوشنبه, ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷


استقبال ازمیر از گسترش روابط تجاری با زنجان

شناسه خبر:6832
سه شنبه, ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۷:۱۵
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

اوغور کولسوز معاون استاندار ازمیر ترکیه در راستای  توسعه و گسترش روابط تجاری فی مابین زنجان و این استان با رئيس اتاق بازرگانی و جمعی از فعالین اقتصادی زنجان  دیدار کرد.

در این نشست مهندس جمیلی رئيس اتاق بازرگانی زنجان  با اشاره به ضرورت ایجاد پرواز مستقیم زنجان به ترکیه اظهار داشت  هر چند برخی معتقدند که ایجاد این خطوط هوایی دارای توجیه اقتصادی نیستند لاکن پس از بررسی های صورت گرفته در اتاق زنجان  به این نتیجه رسیدیم که  برقراری این روابط با توجه به سهم مبادلات تجاری بین زنجان و ترکیه کاملاً دارای توجیه اقتصادی است.

 وی دراین نشست خواستار کاهش بروکراسی اداری،  تسهیل مبادلات تجاری و   ارتقاء سطح همکاریهای مشترک شدو تصریح نمود توقعات تجار و بازرگان دو کشور  بی تردید  فراتر  از امکاناتی است که در اختیار این عزیزان قرار میگیرد و ما خواستار رفع موانع موجود هستیم.

مهندس جمیلی در ادامه یکی از مهمترین ابزارهای توسعه مناسبات تجاری را حضور در نمایشگاه های برون مرزی دانست و گفت بی تردید ترکیه سابقه خوبی در برگزاری نمایشگاه های بین المللی دارد از این رو پیشنهاد می کنیم طرفین  با دراختیار قراردادن  فضای نمایشگاهی رایگان به  شرکتهای یکدیگر زمینه های گسترش مناسبات تجاری را فراهم سازند .

وی در ادامه با اشاره به وضعیت معدنی استان زنجان در تولید سرب و روی گفت : استان زنجان یک استان معدنی است و غالب فعالیت این استان در حوزه معادن وصنایع مربوط به فرآوری مواد معدنی شکل گرفته و به طور تقریبی به لحاظ تولید سرب در کشورپیشتاز میباشد از اینرو  با توجه به وجود معادن غنی سرب و روی در استان ازمیر  ما آمادایم  در قالب یک هلدینگ با  اعزام یک هیات تجاری به  این استان ظرف چند هفته آینده با شرکتهای ازمیری وارد مذاکره شویم.

مهندس جمیلی در بخش دیگری از سخنانش بااشاره به امار فعالین اقتصادی استان زنجان اظهار داشت براساس آمار موجود تعداد فعالین اقتصادی استان زنجان  متجاوز ازیکهزار نفر  میباشد و بخش اعظمی از تجارت خارجی استان  نیز متوجه کشور ترکیه است.

از اینرو  اتاق زنجان بنا به وظیفه ذاتی خود و  درراستای گسترش  روابط تجاری تاکنون توانسته است با ایجاد روابط دیپلماتیک تجاری و اقتصادی با تشکلها و اتاقهای بازرگانی  کشور ترکیه روابط خوبی را ایجاد نمایند و گسترش  همه جانبه این روابط منوط به حمایت دولتهای طرفین  میباشد.

وی مذاکره با سفیر و سرکنسول ترکیه  و همچنین ایجاد شهرک صنعتی ترکها در زنجان را از اقداماتی  عنوان کرد  که می تواند نقش مهم وحیاتی  در گسترش مناسبات تجاری ایفا نماید.

اوغور کولسوز، معاون استاندار ازمیرترکیه نیز دراین نشست با اشاره به  پتانسل ها ، اشتراکات دینی و مذهبی و ظرفیت های زنجان خواستار گسترش همکاری تجاری فی مابین شد.

کولسوز ضمن استقبال ازپیشنهاد  برقراری پروازهای سیستمی در طول هفته بین زنجان و ازمیر و یا تهران ازمیر گفت: این اقدام می تواند منجر  به توسعه همکاری های تجاری دو استان کمک کند.

وی در ادامه افزود هرچند  ازمیر به اندازه استانبول وسیع نیست، ولی ما امادگی داریم  در حوزه تاسیس شهرک های صنعتی و تجاری، زنجان را یاری کنیم .

اوغور کولسوز در پایان ضمن دعوت رسمی از استاندار و رییس اتاق بازرگانی زنجان  برای دیدار از ازمیر ترکیه ابراز امیدواری کرد این دیدار زمینه ساز گسترش همکاریهای تجاری باشد.

نیک سرشت معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان هم  در این جلسه حضور هیات تجاری ازمیر در استان زنجان را به فال نیک گرفت و گفت: بسترسازی و گسترش همکاری های اقتصادی بین زنجان و ازمیر از اهداف این سفر است.

نیک سرشت با بیان اینکه توسعه روابط اقتصادی بین زنجان و ترکیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: سابقه فرهنگی نزدیک بین زنجان و ترکیه باعث عمیق تر شدن مباحث اقتصادی می شود.

به گفته وی، ازمیر یک استان صنعتی با توانمندی های بسیار است و استان زنجان هم از نظر مباحث صنعتی، اقتصادی، کشاورزی و آی تی از پتانسیل های بالایی برخوردار است.

یگانه نائب رئیس شورای مشترک ایران و ترکیه هم خواستار ایجاد رابطه خواهرخواندگی بین زنجان و ازمیر شد و گفت: زنجان به عنوان یکی از استان‌های پیشرو در تجارت با ترکیه شناخته می‌شوداز اینرو میتوانیم با ایجاد دفتر مشترک اتاق زنجان و ازمیر بخشی از این مشکلات را از طریق بخش خصوصی مرتفع کنیم.

رنگ رونا رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان هم بااشاره به  صادرات ۳۵۴ میلیون دلار ی استان زنجان به اقصی نقاط کشور گفت: از این میزان صادرات ۷۰ درصدمتوجه کشور  ترکیه است .

وی  خواستار تسهیل روابط تجار ایران و ترک شد و گفت: تاحدودی مشکلات سیستم بانکی مرتفع شده است ولی هنوزعلی رغم تاسیس شرکت از سوی تجار زنجانی در ترکیه در نقل و انتقال پول با مشکلاتی مواجهیم رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان با بیان اینکه ازمیر می‌تواند به عنوان مرکز و پایلوت صادرات محصولات استان زنجان به ترکیه انتخاب شود، خاطرنشان کرد: اگر امکان افتتاح حساب به عنوان یک شرکت ترک و غیره برای تجار زنجانی فراهم شود، مراودات تجاری بسیار خوب پیش خواهد رفت.

نویسنده:

بازدید: 232 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۷:۱۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.