english farsi
شنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۶


اصلاحیه رفع سوء اثر از سوابق چک های برگشتی بنا بر “دستورالعمل حساب جاری” از بانک مرکزی ابلاغ گردید.

شناسه خبر:4942
سه شنبه, ۲۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۵:۰۸
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

بنا به رأی شماره (۵۵) مورخ ۷/۲/۱۳۹۵ هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر مغایرت برخی از بندهای ” دستورالعمل حساب جاری”  موضوع بخشنامه شماره ۵۹۹۱۲/۹۱ مورخ ۸/۳/۱۳۹۱ و اصلاحیه های پس از آن با قانون صدور چک، بند (۶) ماده (۱۸) و ماده (۲۹) دستورالعمل یاد شده ملغی می شود. بر این اساس:

۱-از این پس رفع سوء اثر سوابق چک های برگشتی صرفاً از طریق شیوه های موضوع بندهای (۱۸-۱) الی (۱۸-۵) و همچنین بند (۱۸-۷) ماده (۱۸) دستورالعمل یاد شده امکان پذیر می باشد.

ماده ۱۸- نحوه رفع سوء اثر از سوابق چک های برگشتی به یکی از طرق زیر صورت می پذیرد:

۱۸-۱: تامین موجودی: مشتری مبلغ کسری موجودی را به حساب جاری خود واریز و پس از دریافت مبلغ مزبور توسط ذی نفع چک، بانک نسبت به رفع سوء اثر از سابقه چک برگشتی (مطابق بند ۲- ۹: سابقه چک برگشتی: اطلاعات مربوط به چک برگشتی رفع سوءاثر نشده ای است که در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی موجود می باشد.) این دستورالعمل اقدام می نماید.

۱۸-۲: ارائه لاشه چک برگشتی : مشتری لاشه چک برگشتی را به بانک ارائه و بانک در قبال آن به وی رسید تحویل می نماید.

۱۸-۳: ارائه رضایت نامه محضری ذی نفع چک به بانک: در صورت عدم امکان ارائه لاشه چک برگشتی به بانک بنا به دلایلی نظیر مفقود شدن، به سرقت رفتن و سوختن، ذی نفع چک (شخصی که گواهی نامه عدم پرداخت وجه چک به نام او صادر شده است) می تواند با حضور در دفترخانه اسناد رسمی، ضمن اذعان به عدم واگذاری چک به ثالث، رضایت خود را نسبت به مشتری اعلام نماید. در این صورت بانک با دریافت رضایت نامه مزبور، نسبت به رفع سوء اثر از چک مورد نظر اقدام می نماید.

تبصره: چنانچه ذی نفع چک، شخص حقوقی دولتی و یا نهاد عمومی غیردولتی باشد، می تواند با ارئه نامه رسمی، رضایت خود را اعلام نموده و بانک با دریافت رضایت نامه مزبور، نسبت به رفع سوء اثر از چک موردنظر اقدام می نماید.

۱۸-۴: واریز مبلغ چک به حساب جاری و مسدود نمودن آن به مدت ۲۴ ماه:

چنانچه ارائه لاشه چک و یا رضایت نامه محضری ذی نفع به بانک امکان پذیر نباشد، مشروط به آن که حساب جاری مشتری نزد شعبه مفتوح و توسط مراجع قضایی مسدود نشده باشد، مشتری می تواند با واریز معادل کسری موجودی به حساب جاری خود، درخواست مسدود شدن وجه مزبور را برای پرداخت چک برگشتی ذی ربط تا زمان تعیین تکلیف قطعی چک برگشتی و یا حداکثر به مدت ۲۴ ماه، به بانک ارائه و سپس بانک نسبت به رفع سوء اثر از سابقه چک برگشتی (مطابق بند ۲- ۹: سابقه چک برگشتی: اطلاعات مربوط به چک برگشتی رفع سوءاثر نشده ای است که در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی موجود می باشد.) اقدام می نماید. در این شرایط بانک موظف است ظرف پنج روز کاری طی نامه ای تامین وجه چک را به اطلاع شخصی که گواه نامه عدم پرداخت به نام وی صادر شده است برای مراجعه به بانک و دریافت وجه چک برساند.

۱۸-۵: ارائه حکم قضایی مبنی بر رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی:

تبصره: مقررات مذکور در این بند، به تمامی چک های برگشتی موجود در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی تسری می یابد.

۱۸-۶: ارائه نامه از مرجع ثبتی ذی صلاح موضوع ماده ۱۸۳ آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا و طرز رسیدگی به شکایت از عملیات اجرایی مبنی بر اجرای چک ( با ذکر مشخصات اصلی چک) و لزوم رفع سوء اثر از آن.

۲- با ابلاغ این بخشنامه، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی در مورد مشتریان دارای سابقه چک برگشتی، تکلیفی مبنی بر خودداری از ارائه خدمات مذکور در ماده (۲۹) یاد شده به آن ها ندارند و اتخاذ تصمیم در خصوص ارائه یا عدم ارائه خدمات مزبور به این قبیل مشتریان، با رعایت قوانین و مقررات مربوط از جمله ماده ۲۱ قانون صدور چک اصلاحی سال ۱۳۸۲ و با در نظر گرفتن صرفه و صلاح و همچنین میزان ریسک مترتب بر موضوع بر مبنای بررسی ها و اعتبار سنجی بعمل آمده راساً بر عهده بانک / موسسه اعتباری غیربانکی می باشد.

ماده ۲۹- بانک موظف به رعایت کامل مفاد این دستورالعمل بوده و در صورت تخلف ، مشمول مجازات های انتظامی موضوع ماده ۴۴ قانونی پولی و بانکی کشور می گردد. در هر صورت مسئولیت عدم رعایت یا تخطی از مقررات این دستورالعمل با هیات مدیره هر بانک است.

نویسنده:

بازدید: 481 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, ۲۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۵:۱۴

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.