english farsi
سه شنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۶


افزایش آمارهای صادرات کشور به واسطه ی حضور فعال بخش خصوصی در صادرات خدمات

شناسه خبر:2496
پنج شنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۵:۵۱
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
zanjan chamber- اتاق زنجان- چهارمین جلسه کمیسیون توسعه خدمات  4

از آنجائیکه بخش خصوصی در تمامی حوزه های اقتصادی کشور حضور دارد و سبب رونق و بازدهی بیشتر این بخش ها می گردد، حضور فعال این بخش در صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که سبب افزایش آمارهای صادرات کشور خواهد شد که نتیجه آن ارتقاء کیفی محصولات صادراتی، کاهش قیمت تمام شده و تقویت بازار کالا و خدمات فنی مهندسی کشور می باشد.

در همین راستا سومین جلسه کمیسیون تخصصی توسعه خدمات فنی مهندسی اتاق زنجان با حضور جناب آقای بیگی پور معاونت محترم سازمان توسعه تجارت و سرکارخانم حسینی ریاست محترم گروه خدمات با مشارکت جمعی از متخصصین فعال در این حوزه برگزار گردید.

مهندس ضرغام رئیس کمیسیون توسعه خدمات اتاق زنجان موضوع مورد بررسی در این جلسه را تعیین کمیته های کمیسیون صدور خدمات فنی مهندسی اتاق زنجان عنوان نمود و گفت: فروش و صادرات کالا و محصولات تولیدی یک کشور، حرف اول در بازارهای بین المللی را نمی زند بلکه عرضه توان فنی مهندسی و اجرای طرح های مختلف در صنایع گوناگون و حوزه های مختلف ، نقش پررنگ تری در مبادلات کشورها و تحکیم روابط اقتصادی آنها پیدا کرده است.

مهندس ضرغام با اشاره به اینکه در جلسه گذشته کشورهای خاورمیانه ، آسیای میانه و آفریقایی را به عنوان کشورهای هدف مشخص نمودیم عنوان کرد: در این جلسه قصد داریم کمیته هایمان از جمله کمیته مهندسی مشاور، پیمانکاران و … را مشخص تا کار را جدی تر به وسیله این کمیته ها پیگیری نمائیم.

مهندس بیگی پور با بیان اینکه دفتر توسعه صادرات خدمات سازمان توسعه تجارت ایران علاوه بر بخش خدمات فنی مهندسی که یکی از جنبه های زمینه کلی فعالیت آن محسوب می شود بحث صادرات نرم افزار،خدمات مالی،‌بیمه ای، اعزام نیروهای کار به خارج از کشور را مدنظر داشته و سعی می نماید این موضوع را در استانها نیز فعال و دنبال نماید.

zanjan chamber-اتاق زنجان- سومین جلسه کمیسیون توسعه خدمات 3

ایشان اظهار داشت: با توجه به اینکه صدور خدمات ، کم هزینه و باارزش افزوده بالا و پردرآمد است می توان از رهگذر آن منابع ارزی زیادی را نصیب کشور نمود.

وی همچنین در خصوص شرکتهای دانش بنیان کوچک و با سابقه ی فعالیت کم که مشکل ورود به بازار را دارند گفت: یکی از موارد مورد تاکید چه در سازمان توسعه تجارت و چه در آیین نامه میزهای صادرات و خدمات، ایجاد کنسرسیومها و شرکتهای مدیریت صادرات بزرگ می باشد از آنجائیکه شرکتهای دانش بنیان تمرکز و توانایی لازم برای انجام فعالیتهای بازاریابی ، توسعه بازار و .. را ندارند و بیشتر بر روی رشته تخصصی و حوزه فعالیتشان متمرکز هستند تا کیفیت کار خود را بالا ببرند توصیه می شود با مدیریت اتاق بازرگانی یا سازمان صنعت، معدن و تجارت در غالب یک شرکت تخصصی مدیریت صادرات تشکیل دهند و از مدیران متخصص و با تجربه استفاده نمایند.

بیگی پور تصریح کرد: صادرات نرم افزار و بخش آی تی در این استان هم بسیار مهم و هم مورد تاکید است و باید مورد توجه سیاستگذاران و مسئولین اتاق و سازمان جهت بهره برداری لازم باشد.

مورد دیگر که ایشان به آن اشاره کرد آیین نامه تدوین شده برای تشکیل میزها بود که در این زمینه گفت: یکی از اهداف این امر شناسایی پتانسیل ها وظرفیت های موجود در استان و مجموعه تحت مدیریتشان و نیز فعالیت اقتصادی که در قلمرو مدیریت در حال فعالیت هستند و برنامه ریزی با مشارکت تک تک این افراد در داخل استان.

ایشان با طرح مسائلی از جمله تولیدی،‌بانکی، بیمه ای، فرامرزی، نقل و انتقال ارز و .. تعدادی از این مشکلات را در حیطه اختیارات مدیران استان ، روسای سازمانهایی که متولی امر هستند دانست و تاکید نمود که استاندار شخصا می تواند وارد و دستورات لازم را در این زمینه بدهد تا موانع برطرف شود.

این مقام مسئول بیان داشت: بخش دیگر مربوط به سیاستهای کلان تر ، نیاز به مصوبات هیات دولت و یا مجلس شورای اسلامی دارد. سازمان آمادگی دارد از طریق شورای صادرات که دبیرخانه آن در سازمان مستقر است موارد مختلف را مطرح کند.

zanjan chamber-اتاق زنجان- سومین جلسه کمیسیون توسعه خدمات 1

ایشان از سازمان صنعت، معدن تجارت خواست به عنوان دبیر میز گزارشات لازم را تهیه، لوایح را ارائه نماید و به همراه اسناد پشتیبان و پیگیری آن را وظیفه سازمان دانست و افزود: شورای عالی صادرات این موضوع را در دستور کار خود قرار می دهد انشاء اله که از این طریق موانع را حل و فصل نمایئم.

مهندس ضرغام در پایان با توضیح اینکه سالهاست شرکت توسعه صادرات در استان ما تشکیل شده و در حال فعالیت است گفت: متاسفانه با پیش آمدن بحث تحریم ها، ضمانت صندوق صادرات، تامین مالی از سوی بانکها، حمایت سفارتخانه ها و رایزنان و .. از بخش خصوصی گرفته شده است. مطالبات ما از دولت تامین نمی شود.

وظیفه سازمان دفاع از ماست و از وزارتخانه می خواهیم استعدادهای استان ما را در زمینه های IT، گردشگری و نیروی انسانی و … داریم بالفعل کند و حمایت نماید.

در ادامه تعدادی از اعضاء به ارائه دیدگاههای خود و طرح سئوالاتی پیرامون موضوعات مطرح شده پرداختند.

نویسنده:

بازدید: 428 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۷:۱۶

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.