english farsi
پنج شنبه, ۳ اسفند ۱۳۹۶


افزایش روز افزون مشمولین قانون مشاغل سخت و زیان آور از معضلات جامعه صنعتی کشور است

شناسه خبر:5703
شنبه, ۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۰۵
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
425319174_111027_6470328232172344827

مقدم فرد نائب رئیس اتاق زنجان و رئیس کمیسیون صنعت اتاق در نشست مشترک اعضاء این کمیسیون با ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت:

افزایش روز افزون مشمولین این قانون طی سالهای اخیر که از ۱۵۰ نفر در استان به مرز ۵۰۰ نفر رسیده است  خطری بزرگ برای جامعه صنعتی و اقتصاد استان محسوب می شود.

 مقدم فرد ضمن اذعان به حمایت همه جانبه کارفرمایان از حقوق بر حق کارگران در واحدهای صنعتی ، فعالیت کارفرمایی و کارگری را لازم و ملزوم یکدیگر خوانده و نادیده گرفتن منافع هر دو طرف را موجب احصاء نتیجه زیان اور برای صنعت و استان دانست.

ایشان افزودند اتاق ایران به عنوان هسته مرکزی بخش خصوصی با اهتمام ویژه ای در جهت حمایت کارفرمایان و کارگران در این حوزه ورود یافته است و براساس تصمیمات متخذه در راستای حمایت از جامعه کارفرمایی و نیز بخش صنعت و اقتصاد کشور، ۱۶۰۰ عنوان شغل سخت و زیان آور به  ۱۳ عنوان کاهش یافته است. وی در ادامه افزود اتاق های سراسر کشور با وحدت رویه  و ارتباط متقابل با اتاق ایران قادر به حل  مشکلات در خصوص قانون مشاغل سخت و زیان آور و جلوگیری از تبعات ان در آینده برای جامعه کار و کارفرمایان و کارگران و جلوگیری از شیوع بازنشستگی پیش از موعد  می باشند.

نائب رئیس اتاق زنجان در ادامه افزود  می توان با همکاری دستگاه های اجرایی و نهادهای ذیربط این قانون را به طور موشکافانه بازنگری نمود و نظرات کارشناسی در خصوص موانع و پیامدهای بندهای آن را پس از جمع بندی با ارائه یک پیش نویس پیشنهادی از قانون اصلاح شده که قابل اجرا باشد  به شورای گفتگوی استانی دولت و بخش خصوصی ارائه کرد.

در ادامه دیدار، سایر اعضای کمیسیون نیز هر یک به طور جداگانه به بیان مشکلات و موانع پیش روی خود پرداختند.

تعیین کارشناسان متخصص جهت بررسی مشاغل سخت و زیان آور، انجام آموزش های لازم و آگاهی بخشی بیشتر جهت کاهش اختلاف نظرات کارشناسان و کارفرمایان از پیشنهادات مطروحه طرح موضوع اجرای این قانون می باشد.

از سوی دیگر، نبودن انسجام متقابل بین دستگاه ها، عدم پیگیری مستمر ، و نبود وحدت رویه عامل اصلی ایجاد مشکلات در خصوص قانون سخت و زیان آور در استان محسوب می شود که حاضرین خواستار رسیدگی و بررسی به این موارد شدند.

در پایان  این نشست ، جناب آقای دکتر بیگلری رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان  ضمن ابراز خوشنودی از اهتمام ویژه اتاق بازرگانی و کمیسیون صنعت اتاق، تعامل  و همکاری همه جانبه دستگاه ها را عامل اصلی در بهبود وضعیت در آینده دانست  و اذعان داشت دستگاه های اجرایی ازجمله سازمان صنعت و معدن و تجارت استان، دانشگاه علوم پزشکی استان، اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی استان ، اتاق بازرگانی با انسجام بیشتر و با دید ملی به این مقوله میتوانند به یک تفاهم مشترک رسیده و در نحوه اجرای قانون و تفسیر آن درست قدم بردارد.

وی همچنین بیان نمود در حال حاضر کارگران با استفاده از سیاست تشدد سعی در تغییر قانون به نفع خود داشته و روند فزاینده ای را در صدور آرا موضوع بحث سختی و زیان اوری شاهد هستیم. که این خود چالش بزرگی برای تخصیص بودجه سایر بخش ها به این مقوله است.

وی افزود دانشگاه علوم پزشکی با توجه مستمر و برگزاری دوره های توجیهی و آموزشی ویژه برای کارشناسان خود در تلاش است تا با دید ملی و همه جانبه نظرات کارشناسی خود را ارائه نماید. لذا کارفرمایان نیز برای تسریع این مهم میبایست کارشناسان مربوطه  را در محل مراجعه توجیه نمایند.مقرر شد افراد مورد نظر هنگام مراجعه به کارگاهها حتما با هماهنگی قبلی همراه کارفرما یا نماینده اقدام به بررسی موضوع نمایند.

در پایان دکتر بیگلری از حمایت و همکاری کارشناسان حوزه معاونت این دانشگاه جهت برطرف نمودن معضلات این قانون خبر داد.

همچنین جناب آقای محمدتقی مقدم فرد ریئس کمیسیون صنعت و مدیرعامل شرکت ایران اگزوز ، جناب آقای علی کلانتری عضو کمیسیون صنعت و مدیرعامل شرکت زنجان نخجیر، جناب آقای عبدالمجید هاشمی عضو کمیسیون صنعت و مدیرعامل شرکت سامان شیمی، جناب آقای ولی اله بیات عضو کمیسیون صنعت و مدیرعامل شرکت پارس سوئیچ، جناب آقای باقر محمدی عضو کمیسیون صنعت و مدیرعامل شرکت سنگ مرمرین کسری ، جناب آقای داوود مرادخانی عضو کمیسیون صنعت و مدیرعامل شرکت تحقیقات و توسعه فلزات غیرآهنی ، جناب آقای مصطفی الماسی عضو کمیسیون صنعت ، سرکار خانم سیمین طریقی کارشناس اتاق بازرگانی زنجان ،‌جناب آقای دکتر بیگلری ریاست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان، جناب آقای دکتر صائینی معاونت محترم بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی استان اعضای حاضر در جلسه بودند.

نویسنده:

بازدید: 383 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, ۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۰۵

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.