english farsi
پنج شنبه, ۳ اسفند ۱۳۹۶


امضاء تفاهم نامه همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان و خوشه فرش زنجان

شناسه خبر:5031
پنج شنبه, ۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۴
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
2081

این تفاهم نامه با هدف انجام همکاری های لازم برای ایجاد و افزایش توان صادراتی فرش دستباف استان و در راستای برنامه های توسعه این صنعت به امضای غلامحسین جمیلی رئیس اتاق بازرگانی و فیروزه حاج علی اکبری عامل توسعه خوشه فرش دستباف زنجان رسید.

فیروزه حاج علی اکبری عامل توسعه خوشه فرش زنجان آن را به عنوان یکی از عوامل توسعه ای در استان خواند و افزود نحوه ایجاد یک خوشه به این صورت می باشد که چنانچه صنعتی در یک استان دارای فعالیت مکرر باشد و بتوان این مجموعه را بصورت شبکه ای مرتبط درآورد و نیز دغدغه ها و هدفهای یکسانی را دنبال کنند در این صورت خوشة مربوطه  تشکیل خواهد شد و هدف از آن شناسایی مشکلات و تبیین راهکارها و استراتژی درست برای توسعه بازار مرتبط با آن می باشد.

وی مشکلات عمده شناسایی شده را در این راستا عدم مرغوبیت مواد اولیه، عدم توسعه دلخواه در بازار، همسان نبودن با سلیقه مشتریان و نداشتن برند منطقه ای اعلام کرد و افزود برای هر یک از موارد ذیل برنامه هایی در طول ۲ سال گذشته مطرح  و برخی نیز به فاز اجرا رسیده اند. حاج علی اکبری ادامه داد: در مدت فعالیت خوشه فرش، کمیسیون برای جلوگیری از عرضه مواد اولیه نامرغوب و نیز شناسایی و تشکیل اتاق فکر و طراحی تفاهم نامه هایی با سازمان صنعت، معدن و تجارت و نیز مرکز خدمات سرمایه گذاری انجام داده است.

وی ابراز امیدواری کرد تا این مدل همکاری و تفاهم نامه ها الگویی برای سایر صنایع دستی و صنایع مشابه باشد و همکاری و حمایت از سوی همه نهادهای دولتی و خصوصی برای پشتیبانی از این فعالیتها صورت پذیرد.

غلامحسین جمیلی رئيس اتاق بازرگانی نیز با بیان توجه ویژه اتاق بازرگانی به مبحث فرش و صنایع دستی و اهمیت موضوع صادرات غیرنفتی بیان داشت: صنعت فرش ضمن حفظ سنتها و تواناییهای سنتی استان، باعث ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی خصوصاً در بخشهای روستایی و نواحی محروم گردیده و علاوه بر آن نتایج و خروجی آن به مثابه سفیری برای انتقال فرهنگ و هنر ایرانی – اسلامی به بقیه کشورها خواهد شد. جمیلی افزود: با اینکار از یک سو ما به دنبال حفظ ارزشها و تاریخ قدیمی خودمان بوده و از سوی دیگر قصد داریم با حمایت از این بخش فرصتهای جدیدی برای صنعت فرش استان فراهم کنیم.

وی رسالت اتاق بازرگانی را در بحث توسعه صادرات غیرنفتی، علمی، کاربردی و مهم خواند و صنعت فرش را یکی از موارد و مصادیق بارز صادرات غیرنفتی دانست که علاوه بر جنبه هنری، تاریخی و صنعتی خود می تواند با توسعه خود بخش قابل توجهی از این مبحث را بخود اختصاص دهد.

نویسنده:

بازدید: 479 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, ۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۴

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.