english farsi
پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷


اولین صورتجلسه کمیسیون حمل و نقل و امور گمرکی

شناسه خبر:1030
یکشنبه, ۳ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۷:۵۸
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

                                                                                                                         بسمه تعالی

                                                      (صورتجلسه کمیسیون حمل و نقل و امور گمرکی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی استان زنجان)

اولین جلسه کمیسیون حمل و نقل و امور گمرکی اتاق زنجان در روز چهارشنبه مورخ ۱۶/۲/۹۴ با حضور اکثریت اعضاء در محل سالن جلسات اتاق زنجان تشکیل گردید. این جلسه در حضور ریاست محترم اتاق و ریاست سازمان صنعت و معدن و تجارت استان , مدیر کل محترم بنادر و دریانوردی استان گیلان و معاونان مربوطه و تعدادی از اعضاء محترم هیات نمایندگان اتاق زنجان و میهمانانی از سایر بخشهای اداری و اقتصادی استان راس ساعت ۳۰/۹ با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید شروع گردید.

 

الف : مباحث مطروحه :

(آقای  غلامحسن جمیلی ریاست اتاق )

- یکی از لازمه های اصلی برای تبدیل زنجان به نقطه ی آمادی ،  چیزی جز لجستیک و حمل و نقل نیست که در این راستا ضرورت ایجاد یک ساختار جدید و تشکیل نظام حمل و نقل برای استان احساس می شود . بحث حمل و نقل به جهت دارا بودن مولفه هایی که برای زنجان مزیت محسوب می شود و متاسفانه تا امروز به درستی مورد استفاده قرار نگرفته و باعث شده ما در برخی حوزه ها نتوانستیم توسعه یافتگی مطلوب را دنبال کنیم ، بخشی است که باید مورد توجه جدی قرار گیردایشان اظهار داشت : استان ما در مسیر ترانزیت کالا قرار دارد و به هر ترتیب یک معبر عبوری تلقی می شود ولی تا کنون شرکتهای حمل و نقل که در حواشی استانهای همجوار زنجان فعالیت می کنند به نوعی نیازهای استان ما را پوشش و تامین کرده اند در نتیجه ضرورت ایجاد ظرفیت حمل و نقل هیچگاه در استان شکل نگرفته است . اتاق زنجان قصد دارد با ایجاد فرصتهای جدید ظرفیتهای جدیدی را پی ریزی کند . یکی از ظرفیتهای بسیار مهمی که می تواند در جهت نقش آفرینی بیشتر در این حوزه به ما یاری رساند ارتباط بیشتر با حمل و نقل  دریایی و حمل و نقل مرزی است .  تشکیل این جلسه  بهانه ای برای رسیدگی به مشکلاتی است که بخشی از آنها به دلیل عدم آگاهی ، عدم شناخت و درک ظرفیتهای موجود و برخی هم ناشی از عدم دسترسی مناسب تر ، عدم رقابت پذیری و عدم فرصت حضور مداوم می باشد. ما در تلاش هستیم با مساعدت مهندس نعیمی یک کارگزاری ، شعبه و یا دفتر نمایندگی برای توسعه فعالیتهای بندری استان گیلان در استان زنجان تاسیس نماییم. هر اتفاقی که در این مسیر رخ دهد قطعاً می تواند نظام استقرار صنعت حمل و نقل ، توزیع و بازتوزیع را در منطقه به مرکزیت و محوریت زنجان توسعه دهد . جدای از اینکه میتوان در کنار این محور بودن ، بخش عمده ای از نیازهای خود استان و سایر استانهای همجوار را نیر تامین کرد .

  ( آقای نعیمی- مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان )

- بندر انزلی به عنوان بندر معین استانهای آذربایجان غربی و شرقی ، اراک ، قم و البرز زنجان را به جهت پتانسیل بالایی که دارد در بین استانهای مذکور اولین استان انتخاب نموده است. از آنجائیکه استان زنجان مرز دریائی ندارد  می تواند برای ورود و خروج کالاهای مورد نظرش بندر انزلی را انتخاب و از آنجا پیگیری نماید. نعیمی از اتاق زنجان خواست برنامه ای جهت بازدید از کشورهای حاشیه خزر تنظیم و با مطالعه و مروری بر بازار هدف در حاشیه خزر وجود کالاهایی که امکان واردات از این کشورها را به استان زنجان دارند ، شناسایی و نوع کالاهای صادراتی خود را نیز ارزیابی نمایند. ایشان با اشاره به اینکه قزاقستان از نظر غلات بسیار غنی است و از طرفی غلات شدیداً مورد نیاز کشور می باشد گفت : می توانیم از موقعیت مناسب زنجان استفاده نموده و از کشورهای حاشیه خزر غلات را به این استان وارد و در اینجا به مشتقات دیگر مثل آرد، ماکارونی و تبدیل کنیم و به کشورهای دیگر صادر نمائیم یا خود غلات را صادر کنیم. وی افزود: در مقابل می توانیم محصولات غنی کشاورزی زنجان و گیلان را به قزاقستان صادر کنیم.نعیمی در این راستا تاکید نمود:  باید یک مرکز تجمیع و برند داشته باشیم تا صادرات محصولات کشاورزی بدون مشکل انجام گیرد چرا که برندسازی سبب می شود بازار  اینگونه محصولات بیشتر شود و محلی برای رسیدگی به پیگیریهای بعدی خریداران باشد.استقرار کانتینرهای  یخچال دار در بندر انزلی بود. همچنین پروژه ی خطوط ریلی در انزلی که از مصوبات سفر رئیس جمهور به گیلان است و از بحث های مهم مطرح شده در این جلسه بود. نعیمی اظهار داشت: اجرای این طرح سبب کاهش مسافت و کوتاه تر شدن مسیر استانهای شمال غرب با استان گیلان دریای خزر و بندر انزلی در شمال کشور         می شود.

 (آقای   علی کلانتری نائب رئیس اتاق زنجان )

- اتاق زنجان و کمیسیون حمل ونقل و امور گمرکی از توسعه ارتباطات و همکاری با اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان استقبال نموده و آمادگی خود را جهت تبادل اطلاعات و اخذ نمایندگی اداره کل بنادر گیلان در استان زنجان به منظور پشتیبانی و کمک به صادر کنندگان و واردکنندگان استان برای انجام حمل دریائی کالا از دریای خزر به مقاصد روسیه و کشورهای آسیای میانه اعلام میدارد . ضمناً تجاری از استان در حوزه دریای خزر علاوه بر فعالیت صادرات و واردات ، نسبت به انجام حمل و نقل دریایی اقدام می کنند .

( آقای علی ابراهیمی  مدیر عامل شرکت حمل ونقل بین المللی طلایه داران غدیر زنگان )

- مجتمع حمل و نقل بین المللی طلایه داران غدیر زنگان در راستای توسعه صادرات استان و با هدف تامین ناوگان حمل و نقل بین المللی در استان ، گسترش حمل ریلی بویژه از کشورهای همسایه به ایران و بالعکس ، ایجاد انبارهای عمومی گمرکی و در نهایت زمینه سازی ایجاد بندر خشک در استان زنجان احداث شده است ، ارائه تخفیفات و قیمتهای رقابتی برای حمل اقلام صادرات و واردات  به تجار استان می تواند نسبت به فعال نمودن بیشتر بنادرخزر کمک نماید.

 مصوبات :

الف اعضای کمیسیون حمل و نقل و امور گمرکی به شرح زیر مورد تایید قرار گرفتند .

  • آقای  علی کلانتری                  رئیس                
  • آقای علی ابراهیمی                  دبیر                   
  • آقای هادی برکابیان                   عضو                  
  • آقای رضا حسنی                      عضو
  • آقای محمود عباسی آزاد           عضو
  • آقای مهندس غنی                    عضو        
  • آقای محبوب آسمانی                عضو
  • آقای جلال حاجی علی اکبری     عضو

ب- مقرر گردید جلسات کمیسیون در محل اتاق بازرگانی و در هر ماه تشکیل گردد .

ج مقرر گردید اعضاء محترم کمیسیون  نسبت به ارسال دیدگاهها و نظرات خود را برای طرح در جلسات به دبیریا ریاست کمیسیون اقدام فرمایند .

د مقرر گردید هماهنگی لازم برای بازدید از امکانات اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان صورت پذیرد .

    ( جلسه راس ساعت ۱۱/۳۰اتمام یافت .  )

 

نویسنده:

بازدید: 336 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, ۳ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۸:۰۷

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.