english farsi
جمعه, ۲۹ دی ۱۳۹۶


بازار کنیا آماده ورود کالاهای زنجانی

شناسه خبر:5683
شنبه, ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۶:۲۲
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
5260

سفیر ایران در کشور کنیا طی نشست مشترکی با رئيس اتاق زنجان و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت از بازار مصرف بزرگ کشور کنیا جهت حضورکالاهای ایرانی و   شرکتهای زنجانی خبر داد.

در این نشست رئیس اتاق زنجان ضمن ارائه توضیحات مبسوطی در خصوص اتاق زنجان اظهار داشت:اتاق زنجان از سال گذشته و پیش از نهایی شدن برجام با ایجاد یک رویکرد جدید میزبان سفرای ۱۱ کشور خارجی بوده که این امر حاکی از عزم و اراده جدی اتاق در افزایش مراودات تجاری استان با کشور های مختلف دنیا است.

از سوی دیگر متعاقب دعوت از سفرا، اعزام هیات های تجاری از سوی اتاق زنجان نوید بخش علاقمندی تجار زنجانی جهت ورود به عرصه های بین المللی است. وی با اشاره به علاقمندی اتاق زنجان جهت افزایش مبادلات تجاری با کشورهای مختلف دنیا اظهار داشت در سال ۹۳ یک هیات تجاری از سوی اتاق زنجان به کشور تونس اعزام شد و مقدمات افزایش مبادلات تجاری زنجان و تونس فراهم گردید اما بدلیل دیپلماسی سیاسی و کاهش روابط ایران و تونس متاسفانه گسترش همکاری فراهم نگردید.

وی با اشاره به مسئولیتش در کمیسیون جوانان اتاق ایران گفت در حال حاضر ۵۲ درصد کارفرمایان در ایران را جوانان تشکیل می دهند این در حالی است که  این رقم در استان زنجان فراتر از ۶۲ درصد می باشد لذا مدیران جوان با ریسک پذیری بالا و علاقمند به کسب تجربیات جدید از ویژگیهای مدیران استان زنجان است . وی از اتاق زنجان به عنوان یکی از قدیمیترین و تاثیرگذارترین استانهای کشور نام برد و گفت استان زنجان می تواند به عنوان استان معین در جهت افزایش روابط تجاری بخش خصوصی با کشور کنیا فعالیت نماید.وی  نگاه اتاق زنجان را  به توسعه روابط خارجی فراتر از مرزهای استانی دانست و تاکید کرد قطعاً بدون لحاظ محدودیت ، منافع ملی به منافع استانی ارجحیت خواهند داشت وی با اشاره به برگزاری نمایشگاهی در کشور تانزانیا خواستار فراهم شدن مقدمات تشکیل همزمان یک نمایشگاه دیگر در کنیا شد.

فغفوری رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز از تبدیل شدن استان زنجان به یک استان صنعتی خبر داد و گفت استان زنجان رتبه ۱۸در خصوص حجم سرمایه گذاری در سال ۹۳ را به خود اختصاص داد و در این در حالی است که در سال ۹۵ جایگاه ۱۲ کشور به استان زنجان اختصاص یافت.

همچنین به گفته وی در خصوص صنعت نساجی نیز شاهد تشکیل زنجیره تولید در استان هستیم وجود بزرگترین معدن تراورتن در زنجان و تولید ۷۵ درصد روی و ۹۰ درصد سرب اولیه از دیگر مزیتهای استان نام برد.

رنگ رونا دبیر اتحادیه صادرکنندگان نیز در این نشست بالا بودن نرخ کرایه حمل را یکی از مشکلات عدم تجارت با کشور کنیا نام برد و گفت بدلیل بعد مسافت و بالا بودن کرایه حمل نسبت به کشورهای دیگر علاقمند جهت صادرات به این کشور دومین تجار زنجان پایین است.

سفیر ایران در کشور کنیا نیز در این نشست از کنیا به عنوان شاه راه ورود به شرق آفریقا نام برد و گفت کشور کنیا با دارا بودن تنوع آب و هوایی و استقرار بزرگترین بندر شرق آسیا زمینه بسیار مناسبی جهت حضور تجار و بازرگانان ایرانی را دارد وی صادرات این کشور را محدود به چند محصول چای و قهوه و میوه دانست و گفت کلیه کالاهای موجود در کشور کنیا از اقصی نقاط دنیا به این کشور وارد می شود.

قیمت بالای مصالح ساختمانی، کاشی و سرامیک و قیر و … از جمله محصولاتی  هستند که برای ایرانیان توجیه اقتصادی داشته و می توان برای صادرات آن به کنیا برنامه ریزی نمود.

وی با اشاره به سیاستهای منطقه ای اظهار داشت: بدلیل وجود پیامدهای اقتصادی انواع کالا بدون محدودیت مرزی بین این کشور ها حمل و نقل می شود.

وی از این کشور به عنوان یکی از باثباترین کشورهای افریقایی نام برد و گفت دموکراسی به معنای واقعی در این کشور در جریان است و اقتصاد آزاد بدون دخالت در تمامی بخشهای اقتصادی در جریان می باشد.

این مقام مسئول در خصوص کشت فرا سرزمینی اظهار داشت بدلیل کشت سنتی و عدم وجود امکانات برای کاشت مکانیزه محصولات ، در ۷۵ درصد زمینهای این کشور کاشت صورت نگرفته و کشور کنیا آماده اجاره ۹۹ ساله زمینها به خارجیان می باشد همچنین وی از برگزاری نمایشگاه در اواخر اردیبهشت ماه در کشور کنیا خبر داد و از شرکتهای زنجانی خواست در این نمایشگاه حضور یابند. ایشان رشد سرمایه گذاری در کشور کنیا را در سال گذشته ۱۰۰ درصد عنوان کرد و گفت در دوران رکود اقتصادی نیز این کشور رشد ۵ درصدی را تجربه نمود. رئیس اتاق زنجان در پایان جلسه از آمادگی اتاق زنجان جهت اعزام یک هیات تجاری در اواخر دی ماه به این کشور خبر داد و گفت: حضور در نمایشگاه کنیا گام بلندی در جهت معرفی استان زنجان و تولیدات این استان می باشد.

وی بزرگترین چالش در تقویت روابط ایران با کشورهای افریقایی را محدودیت اطلاعات و فرصتهای سرمایه گذاری در کشور کنیا عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد با حضور سفیر ایران در کشور کنیا شاهد گسترش روابط تجاری بین زنجان و کنیا باشیم.

img_5306

نویسنده:

بازدید: 393 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۶:۲۲

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.