english farsi
دوشنبه, ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷


استاندار زنجان گفت :
بازنگری در سیاست‌های بخش کشاورزی از ضروریات است

شناسه خبر:263
پنج شنبه, ۷ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۹:۴۴
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
افزایش مساحت اراضی کشاورزی استان زنجان طبق سرشماری

جمشید انصاری ظهر امروز در جلسه ستاد هماهنگی سرشماری عمومی کشاورزی استان زنجان با تاکید بر اهمیت سرشماری عمومی در کسب اطلاعات دقیق اظهار داشت: این نوع سرشماری مبنای برنامه‌ریزی دراز مدت محسوب می‌شود. وی با اشاره به بالا بودن هزینه انجام سرشماری عمومی در هر بخشی اضافه کرد: بالا بودن هزینه از دلایل ۱۰ ساله بودن فاصله انجام سرشماری در کشور محسوب می‌شود. استاندار زنجان به نتایج به دست آمده از سرشماری بخش کشاورزی مهر ماه سال جاری اشاره و تصریح کرد: این یافته‌ها و اطلاعات جمع‌آوری شده باید به دقت مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرد.

وی به افزایش مساحت اراضی کشاورزی استان زنجان طبق سرشماری انجام شده اشاره کرد و ادامه داد: این موضوع باید به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد که آیا این افزایش طبق برنامه‌ریزی انجام شده و یا اینکه اراضی منابع طبیعی با تغییر کاربری تبدیل به اراضی کشاورزی شده و گرنه بعید است کسی اراضی متعلق به مسکن و یا صنعت را به زمین کشاورزی تبدیل کرده باشد. انصاری با اشاره به اینکه برخی از اطلاعات خام جمع‌آوری شده از استان زنجان از نتایج کشوری آن تبعیت می‌کند، افزود: برخی دیگر از این اطلاعات به دلیل عدم تبعیت باید به درستی تحلیل و ارزیابی شوند. وی افزایش بهره‌برداران اراضی کشاورزی را یکی از نتایج سرشماری انجام شده عنوان کرد و گفت: این نتیجه باید به درستی و با توجه به فاکتورهای موجود مورد ارزیابی قرار گیرد، چرا که جمعیت ساکن در روستاهای استان زنجان بیشتر از کشور است. استاندار زنجان با اشاره به اینکه افزایش تعداد شرکت‌های خدماتی فعال در بخش کشاورزی از دیگر اطلاعاتی است که نیاز به بررسی دقیق دارد، گفت: چرا که بر اساس این آمار سهم استان زنجان در فعالیت و تولید محصولات کشاورزی هم باید متناسب با افزایش تعداد، ارتقا یابد.

وی با اشاره به تدوین سیاست‌های آب و بخش کشاورزی استان زنجان بیان داشت: تجمیع این سیاست‌ها با تحلیل‌های دقیق به دست آمده از سرشماری پاییز سال جاری می‌تواند به برنامه‌ریزی درست و بر اساس واقعیت بخش کشاورزی استان کمک و مبنای عمل قرار گیرد. انصاری با اشاره به اینکه بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده محصولات کشاورزی نقش مهمی در واردات کشور دارند، ادامه داد: بر خلاف برنامه‌ریزی انجام شده در کشور که در صدد خودکفایی در هر نوع محصول کشاورزی است از ۱۰ قلم کالای وارداتی دارای رتبه ۹ قلم آن مربوط به بخش کشاورزی است. وی رتبه بالای واردات محصولات کشاورزی را بیانگر مشکلات موجود در حوزه برنامه‌ریزی این بخش اعلام و تاکید کرد: بازنگری در سیاست‌های بخش کشاورزی از ضروریات است. استاندار زنجان تغییرات رویکردی در سیاست‌های بخش کشاورزی را نیازمند جسارت مسئولان این حوزه اعلام کرد.

نویسنده:

بازدید: 376 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, ۷ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۹:۴۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.