english farsi
یکشنبه, ۵ فروردین ۱۳۹۷


بخشی از مطالب و تصمیمات اتخاذ شده در هفدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در مورخ ۹۴/۵/۲۵

شناسه خبر:2128
دوشنبه, ۱۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۸:۴۳
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...Loading...

بخشی  از مطالب و تصمیمات اتخاذ شده در هفدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در مورخ ۹۴/۵/۲۵ در اتاق بازرگانی زنجان در خصوص اجرایی شدن ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید و

اثرات آن بر صنایع سرب و روی استان

مهندس غلامحسین جمیلی رئیس اتاق زنجان :

– برخلاف سایر مواد معدنی قیمت سرب و روی بصورت جهانی تعیین می شود . از این رو تا به امروز نوسانات قیمت مواد معدنی همواره با ریسک متعارفی بین تمام واحدهای تولیدی تقسیم شده و نوسانات جهانی تاثیرات بسزایی در فعالیت های اقتصادی نداشته اند اما در صورت اجرایی شدن این قانون در کوتاه مدت اثرات جبران ناپذیری به این صنعت وارد خواهد شد لذا پیشنهاد می شود با خارج کردن معدن انگوران از شمول این قانون و یا حداقل تا زمانی که مراحل واگذاری استخراج و فروش مواد معدنی انگوران تعیین تکلیف شود بتوان به بقای واحدهای تولیدی استان کمک شایانی کرد.

مهندس فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان:

-صدور مجوز تولید شمش روی و تولید خودرو تنها محدودیت صدور جواز تاسیس در وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده که این به معنای خاص بودن این نوع فعالیتها و معدن انگوران می باشد بنابراین نمی تواند از ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید تبعیت کند.

مهندس انصاری استاندار زنجان:

-اجرای ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید برای صنعت سرب و روی زنجان مشکل آفرین نخواهد بود و وزارت صنعت و معدن و سازمانها و شرکتهای وابسته مکلفند در جهت اجرای سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی صرفاً کلیه مراحل استخراج و فروش ماده معدنی را از طریق مزایده به بخش خصوصی واگذار نمایند .

– بر اساس تبصره ۹ ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید دولت اجازه قیمت گذاری مواد معدنی غیر انحصاری که در بازار رقابتی تولید و عرضه می شود را نداشته و ملاک تعیین قیمت عرضه و تقاضا خواهد بود.

– در حال حاضر استخراج از معدن سرب و روی انگوران از طریق مزایده عمومی به غیر واگذار شده و قانون فوق در خصوص این معدن اجرا شده تلقی می گردد.

– معدن انگوران کماکان مشمول تعریف معادن بزرگ کشور است و در قانون به صراحت آمده است معادن بزرگ قابل واگذاری نیستند و جزء اموال دولت محسوب می شود.

–  اساساً ماده معدنی سرب و روی انگوران بدلیل انحصار در تولید آن  ، مشمول قیمت گذاری بوده و تعیین قیمت براساس عرضه و تقاضا میسر نیست.

–  این معدن نباید طی چهارسال به اتمام برسد و حداقل باید ۱۰ سال فعالیت کند تا استان جایگزین های لازم برای آن را پیدا کند.

–  طی دو سال گذشته جلسات متعددی در خصوص معدن سرب و روی انگوران با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته ایم و سعی شده تولید ماده معدنی با مشکل مواجه نشود و واحدهای تولیدی به خاک مورد نیاز خود برسند.

تاکنون مکاتبات مکرری با مسئولین ذیربط در جهت رفع مشکل احتمالی صورت پذیرفت و  فعلا بحث اجرایی شدن ماده مذکور در معدن انگوران منتفی است.

نویسنده:

بازدید: 539 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, ۱۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۸:۴۷

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.