english farsi
پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷


بررسی موانع جذب سرمایه گذاران خارجی در کمسیون صنعت اتاق زنجان

شناسه خبر:6497
شنبه, ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۳
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
photo_2017-02-24_01-11-48

نشست اعضاء کمسیون صنعت اتاق زنجان  با حضور فغفوری رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت به منظور  بررسی عملکرد بانکها و موسسات مالی استان در راستای  پرداخت تسهیلات رونق تولید برگزار گردید.

در این نشست مقدم فرد نائب رئيس اتاق زنجان با گریزی به مبحث جذب سرمایه گذاری در استان  ،  ضمن تقدیر از  عملکردریاست سازمان صنعت ، معدن و تجارت در حمایت قاطع ایشان  از سرمایه گذارن داخلی و خارجی ، از  نبود مشوق های دولتی و  عدم وجود کمیته های ویژه و تخصصی بعنوان عوامل بازدارنده در جذب سرمایه گذاری  یاد کرد و از  آمادگی  اتاق زنجان  جهت   ورود به حوزه مطالعاتی و  بررسی  زوایای مختلف سرمایه گذاری با مشارکت سازمان صنعت، معدن و تجارت در استان  خبر داد.

ایشان تشکیل کمیتهای  ویژه در قالب این کمیسیون را از مهمترین راهکارهای بهبود وضعیت انگیزشی در راستای جذب سرمایه گذار در استان دانست.

 نائب رئیس اتاق زنجان در بخش دیگری ازسخنانش با   اشاره به  نتایج مثبت حاصل از  جلسات اتاق زنجان درخصوص  مشاغل سخت و زیان آوربرپایی این نشستها را در کاهش اثرات منفی این قانون موثر دانست و بر ادامه این روند تاکید نمود.

کلانتری عضو هیات رئيسه اتاق زنجان نیز در این نشست معضل اساسی استان در حوزه بانکداری وسرمایه گذاری را نبود وحدت رویه و دیدگاه مشترک بین دستگاههای دولتی و نمایندگان بخش خصوصی دانست و تصریح نمود با صرف هزینه و بهره گیری از امکانات دولتی میتوان درراه بهبود وضعیت فعلی در تمامی حوزه ها تلاش نمود.

وی خواستار ایجاد ارتباطات تنگاتنگ بین دستگاه های اجرایی استان و اعضای اتاق بازرگانی و دستگاه های حکومتی و اجرائی کشور شد و بر لزوم تقویت و همفکری بین واحدهای مختلف اجرای استان تاکید نمود .

ایشان در ادامه  با اشاره به تجربه موفق  استان آذربایجان شرقی در افزایش میزان جذب گردشگران داخلی وخارجی به این استان طی سالهای اخیر اظهار داشت : وجود هماهنگی و همفکری در سطوح مختلف مدیریتی و کارشناسی یکی از مهمترین علل  رسیدن به این موفقیتها  است لذا جا دارد در استان زنجان نیز با ایجاد الگوی مشترک این اقدامات را پیگیری نمائیم.

نباتچیان رئيس خانه صنعت، معدن استان نیز بر لزوم اجرای تمامی مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید تاکید نمود و تصریح کرد الگوی خوشنام کردن استان را می بایست از استانهای پیشرو همانند تبریز و سمنان  آموخت.

از سوی دیگر الماسی عضو کمیسیون صنعت نیز مشکل اساسی در جذب سرمایه گذار را نداشتن درک مشترک از وضعیت اقتصادی استان دانست و آموزش را یکی از مهمترین ارکان آگاه سازی مدیران از اهمیت این مقوله دانست.

هاشمی عضو هیات نمایندگان اتاق زنجان نیز به عنوان یکی دیگراز حاضرین در این نشست ضمن انتقاد از عملکرد بانکهای استان گفت :  نباید تسهیلات پرداختی جایگزین بدهی معوق واحدهای  تولیدی گردند این درحالی است که اکثر بانکها وموسسات مالی با بلوکه کردن و کسر ۳۰ درصد از اصل وام تسهیلا ت  عملاً مانعی برسر تولید ایجاد می نماید.

موسوی مدیرعامل سیم و کابل کمان نیز مشکل بانکدارای در ایران را ساختاری دانست و گفت تغییر نگرش و شیوه بنگاه داری به جای بانکداری تنها راه حل بهبود وضعیت فعلی در حوزه بانکی است که این اصلاح می تواند در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی طرح و انجام پذیرد.

درخواستهای نامتعارف بانکها در خصوص ارائه وثیقه های راحت الوصول همانند ساختمانهای مسکونی مشکل اساسی در راه رونق تولید است.

باقر محمدی یکی از دیگر از اعضاء کمیسیون صنعت اتاق زنجان نیز عامل موفقیت و پیشرفت کشورهای توسعه یافته را نبود عوارض متعدد ، بهره وری بالای نیروی کار ، پایین بوده قیمت محصولات و نهایتاً مدیریت موثر بر نیروی انسانی دانست و تاکید کرد با تاسی از این راهکارها می توانیم وضعیت فعلی استان را تغییر دهیم.

از سوی دیگر وجودمالیات ۲۰ درصدی، بهره بانکی ۲۴ درصدی بیمه ۶ درصدی مشاغل سخت و زیان آور از جمله مواردی بود که موسوی از انها بعنوان عوامل بازدارنده رونق تولید نام برد.

فغفوری رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت نیز دراین نشست  با اشاره به عملکرد سازمان مطبوعش  ضمن ارائه آمار و مستندات به بهبود وضعیت سرمایه گذاری و جذب صنایع در سالهای اخیر اشاره نمود و گفت: با احداث و راه اندازی چندین طرح تولیدی با مشارکت سرمایه گذاران خارجی رتبه استان در میزان مشارکتهای خارجی ارتقاء یافته است بگونه ای که استان زنجان امروز در زمره ۵ استان برتر کشور در بحث جذب سرمایه گذاری خارجی است و پس از استانهای البرز،‌گیلان و لرستان با بیشترین حجم سرمایه گذاری در رتبه چهارم این جدول جای دارد.

در پایان این نشست مقرر گردید عملکرد بانکها و موسسات مالی استان در کمیته ویژه با دعوت از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی گردد.

همچنین در این نشست  با پیشنهاد تشکیل کمیته ای دائمی مشاغل سخت و زیان آور با حضور کلیه دستگاه های اجرائي و اتاق زنجان موافقت  و مقرر شد این پیشنهاد جهت تصویب نهایی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح گردد.

نویسنده:

بازدید: 496 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, ۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۴:۱۴

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.