english farsi
پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷


بررسی نقاط ضعف و قوت صنایع استان در کمسیون صنعت

شناسه خبر:6444
چهارشنبه, ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۷
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
photo_2017-02-08_14-14-59

نشست کمیسیون صنعت اتاق زنجان  به منظور بررسی و تکمیل فاز دوم سند استراتژیک بخش صنعت استان با بررسی نقاط ضعف و قوت صنایع به کار خود پایان داد.

در این نشست مقدم  فرد نائب رئيس اتاق زنجان  و رییس کمسیون صنعت با  اشاره به مشکلات سرمایه گذاری در استان زنجان اظهار داشت: بدلیل وجود مشکلات اداری در بحث سرمایه گذاری و عدم همکاری لازم نهادها و دوایر  دولتی در زمینه استقرار صنایع جدید  متاسفانه سرمایه گذاری در زنجان به کندی صورت می گیرد و سرمایه گذاران بدلیل برخورداری از امتیازات مختلف  درسایر استانها علی رغم ویژگیهای منحصر به فرد استان  تمایل چندانی برای ایجاد کارخانه در زنجان ندارند.

وی از استان زنجان به عنوان شهری مهاجر فرست نام برد و تاکید کرد : به دلیل عدم پیشرفت صنایع و نبودصنایع مادر تخصصی متاسفانه اغلب تحصیلکرده های این شهر مجبور به ترک شهر  اندکه دلیل اصلی آن عدم جذب اعتبارات تخصیصی به استان درخصوص ایجاد و راه اندازی کارخانجات بزرگ  است.

جلال موسوی مدیرعامل شرکت کابل کمان نیز  پایین بودن راندمان و بهره وری در نیروی کار را یکی از نقاط ضعف صنعت استان ذکر کرد و تصریح نمود علی رغم تصور عمومی در خصوص وجود نیروی کار ارزان قیمت در ایران متاسفانه ،‌ پایین بودن راندمان کار  عملا قیمت تمام شده نیروی کار در ایران را بالا میبرد نکته ای که کمتر به آن توجه میشود.

در ادامه مرادخانی مدیر عامل شرکت تحقیقات فلزات غیر آهنی  نیز  کمبود منابع آب و عدم وجود مدیریت در استفاده بهینه از منابع زیرزمینی  را به عنوان یکی از مهمترین چالشهای صنعت استان ذکر کرد و تاکید نمود که  باید هر چه زودتر با استفاده از تکنولوژیهای جدید فکری به حال آن کرد.

بیات مدیر عامل شرکت پارس سویچ نیز بعنوان یکی دیگر ازحاضرین در این نشست به نبود شرکتها و گروههای مهندسی مشاور دارای رتبه و  تخصص در رشته های مختلف اشاره و از این مسئله بعنوان یکی از نقاط ضعف استان نام برد و گفت : متاسفانه مجریان قانون علی الخصوص کارشناسان دستگاههای اجرایی قوانین را در سختگیرانه ترین شرایط ممکن بکار میگیرند لذا  در تدوین این سند باید بررسی وضعیت رقابت پذیری استان در مقایسه  با ۷ استان هدف و  همینطور باکشورهای تراز اول و درحال توسعه بررسی گردد .

درادامه این نشست وجود واحدها و کارخانجات بزرگ در زمینه صنایع برق ، نساجی و سرب و روی و همچنین وجود ظرفیتهای بالقوه استان در زمینه گردشگری و میراث باستانی  را از جمله نقاط قوت استان ذکر نمودند  هر چند عدم وجود برند در صنایع دستی از جمله چاقو و فرش از مهمترین نقاط ضعف صنایع دستی در استان معرفی شد.

توجه ناکافی به  تهیه و بروزرسانی اطلاعات پایه استان ، کمبود نیروی متخصص و ماهر ، پایین بودن اختیارات  بانکها در ارائه تسهیلات ، ضعف در خوشه های صنعتی استان نیز از دیگر نقاط ضعف صنعت استان بود که در این کمیسیون مورد  بررسی قرار گرفت .

 

نویسنده:

بازدید: 493 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۷

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.