english farsi
سه شنبه, ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷


بر اساس ارزیابی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس محیط کسب‌وکار در کدام استان‌ها مساعدتر است؟

شناسه خبر:3733
شنبه, ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۷
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

به گزارش اقتصادنیوز، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی وضعیت محیط کسب‌وکار در ایران پرداخته است و به هر استان یک نمره داده است. بر اساس این گزارش نمره ۱۰ بدترین نمره است و هر چه از عدد ۱۰ فاصله بگیریم نمره استان‌ها بهبود می‌یابد.

بر اساس این گزارش میانگین نمره استان گیلان در چهار سال ۹۰ تا ۹۴ معادل ۵٫۱۴ بوده که بهترین نمره است. در مقابل نمره استان بوشهر ۶٫۷۸ است که بدترین نمره است.

نکته قابل توجه در این گزارش نامساعد شدن فضای کسب و کار و بدتر شده نمره استان‌ها در سال های اخیر است. یعنی با وجود شعارهایی که دولت در خصوص بهبود فضای کسب‌وکار می‌دهد، آمارها نشان می‌دهد فضای کسب‌وکار بهبود نیافته است. برای مثال نمره استان گیلان در حالی در بهار ۹۱ در شاخص کسب‌وکار ۳٫۵۱ بوده که در پاییز ۹۴ به ۵٫۵۹ رسیده است. یعنی در سال ۹۱ بهترین نمره مربوط به گیلان با نمره ۳٫۵ بوده و در سال ۹۴ بهترین نمره باز هم مربوط به گیلان است اما ۲ نمره وضعیت کسب‌وکار تنزل کرده و به ۵٫۵ رسیده است.

در جدول اسامی ۱۰ استان دارای بهترین و بدترین نمره در مولفه های کسب‌وکار آمده است. این نمرات میانگین نمرات سال‌های ۹۰ تا ۹۴ است.

نویسنده:

بازدید: 578 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.