english farsi
دوشنبه, ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷


در سی و ششمین جلسه هیأت نمایندگان اتاق زنجان عنوان شد: بهره گیری از ظرفیت توافقنامه ترجیحی بین ایران و ترکیه در جهت افزایش توان صادراتی استان
بهره گیری از ظرفیت توافقنامه ترجیحی بین ایران و ترکیه در جهت افزایش توان صادراتی استان

شناسه خبر:223
چهارشنبه, ۶ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۷:۲۷
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

مهندس غلامحسین جمیلی رئیس محترم اتاق زنجان، در سی و ششمین جلسه هیأت نمایندگان پیرامون موضوعات مهم روز و مسائل اقتصادی شهر و کشور و سایر مناسبتهای تجاری، به توافقنامه کالاهای مشمول تعرفه های ترجیحی فی مابین ایران و ترکیه اشاره کردو گفت: این توافقنامه به لحاظ خبری بازتابی وسیع داشت، جنجال آفرین بود و سازمان توسعه و تجارت را به چالش کشید.

جمیلی افزود: بر اساس آنچه مبادله و سند امضاء شده مقرر گردیده ۲۶۵ ردیف کالایی از کالاهای بین دو کشور مشمول تخفیفاتی در مبادلات فی مابین شود که از این رقم ۱۴۰ فقره مربوط به کشور ترکیه شامل نساجی، پوشاک، مبلمان، قطعات خودرو، تولیدات فولادی و بهداشتی و نیز تجهیزات الکتریکی و ۱۲۵ فقره کالاهای صادراتی ایران به ترکیه است که شامل اقلام کشاورزی، شیلات، مواد غذایی غیر اساسی می باشد.

وی ادامه داد: این امر از دو منظر مورد توجه است. اول اینکه به جهت ایراداتش مورد نقد و واکاوی قرار گیرد، دوم از جهت فرصتهایی که برای دولت و صنعت و اقتصاد داخلی خواهد داشت بررسی شود.

رئیس اتاق زنجان به اولین سفر ریاست محترم جمهور به ترکیه مبنی بر در نظر گرفتن یک سقف تجارتی- مبادلاتی برای ایران و ترکیه اشاره کرد و گفت: تعیین این سقف با این هدف است که طی دو سال آینده به این حد از سطح مبادلات برسیم که این امر خود سبب تسهیل تجارت ایران و ترکیه خواهد شد.

جمیلی با توجه به اینکه گروه بندی کالایی این موضوع می تواند به عنوان نقطه ایراد تلقی شود ادامه داد: بر اساس آنچه در حال حاضر وجود دارد و اقلامی که مشخص شده ایران در صادرات این کالاها به ترکیه دارای مزیت نیست یعنی ترکیه برای اقلام کالایی تخفیفاتی را در نظر گرفته که یا حجم بسیار کمی از صادرات ایران به ترکیه را تشکیل می دهد یا عمدتا ایران در آنها هیچ توان صادراتی و رقابتی با ترکیه ندارد.غالب آنها مواد خوراکی و تنقلات است که ترکیه خود مرکز تولید انواع شکلات، شیرینی و.. با برندهای معتبر بین المللی ست.

ایشان با اشاره به اینکه تخفیفاتی که برای تعرفه های صادراتی ایران در نظر گرفته شده عملا هیچ زمینه ای را برای صادرات بیشتر ایران به ترکیه انجام نخواهد داد گفت: در مقابل ترکیه اقلامی را انتخاب کرده که در سطح بین المللی دارای مزیت شده هم اینکه برای خودش طی سنوات گذشته در داخل ایران جایگاه خوبی را ایجاد کرده مثل صنایع پوشاک و نساجی و..

اما فایده ای که برای ایران دارد این است که بخش عمده ای از این کالاها در حال حاضر به صورت قاچاق و غیر رسمی و مسافری وارد ایران می شود مثل پوشاک دولت با این کار بخش عمده ای از درآمدهای خودش را از محل عوارض و گمرک ورودی و مالیاتی که می تواند بعدا از آنها مطالبه کند جبران خواهد کرد یعنی آن بخشی را که دولت به عنوان تخفیف از دست می دهد باعث می شود از جای دیگر جبران شود و نهایتا بتواند ورود کالای قاچاق به داخل را کنترل کند.

وی در بخشی دیگر از سخنانش عنوان کرد: ایرادتی هم در بحث نفت و پلی استر و …هم در بخش کشاورزی بر این امر وارد است مثلا اجازه ورود پسته به عنوان باارزش ترین کالای صاداتی در حوزه کشاورزی ایران فقط به مناطق آزاد داده شده و انتقادات شدیدی نیز به این موضوع وجود دارد.

IMG_2629

 

 

نهایتا رئیس اتاق زنجان برداشت خود را اینگونه عنوان نمود: با توجه به اینکه بخش عمده ای از فعالیتهای تجاری استان زنجان با ترکیه می باشد هیچ یک از کالاهای اساسی که مورد توجه استان ما با ترکیه است مشمول این دسته بندی ها و تخفیفات نیست.

که در نتیجه با توجه به مباحث مطرح شده در این زمینه مقرر گردید اتاق بازرگانی استان زنجان با بهره گیری از ظرفیت این توافقنامه در صادرات کالاهایی مشمول و بالاخص محصولات کشاورزی به ترکیه اهتمام نماید.

در ادامه جلسه با طرح روش ها و رویکرد های جدید ناظر به تشکیل و اداره کمیسیون های تخصصی اتاق زنجان توسط مهندس جمیلی عنوان شد: محورها و موضوعات فعالیت کمیسیون های تخصصی مبتنی بر نیازها و الزامات تعیین شده توسط هیات رئیسه اتاق تعیین خواهد شد و همچنین با شناسایی کارشناسان صاحب نظر در حوزه های مرتبط با موضوعات کاری کمیسیون ها به جبران خدمات کارشناسان منتخب تأکید شد.

و در یک جمع بندی عناوین کمیسیون ها در ۶ بخش و جهت هر کمیسیون یک نفر رئیس منتخب و به شرح ذیل اعلام گردید:

کمیسیون تشکل ها: آقای غلامحسین جمیلی

کمیسیون حمل و نقل و امور گمرکی: آقای علی کلانتری

کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی و تبدیلی: آقای رسول تاریوردیزاده

کمیسیون معدن: محمود مستندی

کمیسیون تجارت: آقای بهروز ضرغام

کمیسیون صنعت: آقای سیروس میانجی

در پایان جلسه پیش نویس برنامه اتاق زنجان در سال ۱۳۹۴ توسط رئیس اتاق مطرح و سرفصل های کلی برنامه مورد تبیین قرار گرفت و مقرر گردید اعضاء هیأت نمایندگان نظرات اصلاحی و تکمیلی را تا تاریخ تعیین شده به اتاق زنجان منعکس نمایند.

 

 

IMG_2657

نویسنده:

بازدید: 613 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۶:۲۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.