english farsi
چهارشنبه, ۱ فروردین ۱۳۹۷


تاکید رئیس اتاق زنجان بر نگاه صرفاً حمایتی و نظارتی دولت به واحد های تولیدی در: مراسم تجلیل از صادرکنندگان منتخب استان زنجان

شناسه خبر:2576
یکشنبه, ۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۸:۲۷
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
zanjan chamber- اتاق زنجان- روز ملی صادرات

هرساله به مناسبت روز ملی صادرات تمام استانها در سراسر کشور طی برگزاری آئین تجلیل از منتخبین صادراتی، صادرکنندگان نمونه و برتر استان خود را معرفی و از ایشان تقدیر می نمایند.

استان زنجان نیز طی مراسم باشکوهی در محل اتاق بازرگانی زنجان از ده صادرکننده منتخب از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اهداء تندیس ویژه و لوح تقدیر، تجلیل کرد.

مهندس جمیلی ریاست محترم اتاق بازرگانی ضمن خوش آمد گویی به میهمانان استانی و ملی از حضور فعالان اقتصادی استان به عنوان همراهان همیشگی بخش خصوصی تقدیر و تشکر نمود.

مهندس جمیلی با گریزی بر بحث رکود حاکم بر بازار آن را به عنوان عاملی از مشکلات اساسی واحدهای تولیدی استان دانست و گفت: اگر امروز چاره جویی و چاره اندیشی برای رفع این مشکل صورت نگیرد دولت هزینه های سنگینی را از این حیث متحمل خواهد شد.

ایشان با بیان اینکه انتظار ما از دولت محترم این است که بر فعالیت های سالم واحدها نگاه حمایتی و نظارتی داشته باشد عنوان کرد: فعالیت های کسب و کار در حوزه های مختلف از سوی دولت به طور کامل ساماندهی نمی شود.

وی همچنین اظهار داشت: با گشایش روابط سیاسی کشورمان با سایر کشورهای جهان ، مشکلات کشور مرتفع و شرایط اقتصادی بهبود خواهد یافت.

رئيس اتاق زنجان ادامه داد: باید در مسیر حرکت کنونی کشور به حوزه های مختلف سازمان تجارت جهانی جهت دستاوردهای تجارت خارجی و داخلی نیز پرداخته شود.

جمیلی در اشاره ای به تعامل دانشگاه و صنعت بیان داشت: با توجه به اینکه دانشگاه استان در رشته های تحصیلی همچون مدیریت بازرگانی و مرتبط فارغ التحصیلان زیادی داشته لذا در یک ارتباط گیری مثبت و موثر در سالهای پیش رو می توان شاهد حضور چهره های جدیدی از صادرکنندگان برتر از حوزه های دانشگاهی در استان زنجان باشیم.

مهندس فغفوری ریاست محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر استان از کاهش دغدغه اشتغال با توسعه صادرات در زمینه کالاهای صنعتی و معدنی خبر داد و گفت: براساس برنامه ریزی های انجام شده سرانه صادرات از حدود ۸۰۰ دلار در حال حاضر باید به ۲ هزار دلار برسد که در همین زمینه از سوی دولت یازدهم نیز اقداماتی در خصوص حمایت از فعالان اقتصادی ، توسعه تجارت خارجی و صادرات صورت گرفته است .

مهندس فغفوری در همین راستا خطاب به تولیدکنندگان عنوان کرد: تولیدکنندگان نیز برای افزایش سود و ارتقاء جایگاه تجاری و صادراتی کشور باید به کیفیت محصولات خود توجه خاص و ویژه داشته باشند.

در ادامه این مراسم مهندس مؤودی معاونت محترم کمکهای تجاری سازمان توسعه ایران با اعلام اینکه امسال به منظور تشویق صادرکنندگان و با هدف افزایش رقابت پذیری در هر یک از بخش های مختلف اعم از صنعت، تولید، مسکن، کشاورزی، تجارت و صادرات مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان در قالب رایانه تسهیلات بانکی پرداخت می شود گفت:فعالان اقتصادی که خارج از مرزهای کشور تلاش می کنند تنها به فکر مبادله و فروش نیستند بلکه آنان سفیران فرهنگ، تفکر، بینش و تمدن ملت ایران در سایر کشورهای جهان  هستند.

مهندس مؤودی با تاکید بر اینکه بخش خصوص و دولتی رسالت سنگینی در حوزه تجارت خارجی برعهده دارند عنوان کرد: باید با برنامه ریزیهای مدون در بخش اقتصادی برای کشور افتخار آفرین باشیم.

ایشان ایران را در حوزه صادرات کشوری جوان خواند و تصریح نمود: عمر صادرات غیرنفتی ایران کوتاه است و در این زمینه نیازمند بهره گیری از تجربیات و اندوخته های مدیران حوزه های صادراتی در خارج از مرزها می باشیم.

معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه دولت موظف است از شرکتهای کوچک و متوسط حمایت نماید گفت: فعالیت این گونه شرکت ها در خارج از مرزها سبب عدم بهره مندی مطلوب از ظرفیت های صادراتی موجود در بازارهای جهانی گردیده است.

در پایان این مراسم استاندار محترم زنجان با بیان اینکه بیش از ۶۰ میلیارد تومان صادرات در بخش ملی داریم که بخش عمده آن مرهون تلاش فعالان اقتصادی است، تصریح کرد: مشکلاتی که سیستم بانکی در سطح بین‌المللی برای ما به وجود آورد شرایطی بسیار سخت بود و مقابله تاجران و صادرکنندگان کشورمان با آن مشکلات کاری پرریسک بود که هنوز هم ادامه دارد.

استاندار زنجان با اشاره به عدم وجود ثبات بین‌المللی به ویژه در قیمت نفت و سایر محصولات مهم صادراتی نظیر مواد معدنی و فلزی افزود: زحمتکشان این حوزه برای جلوگیری از هر گونه فشار اقتصادی به کشور اقدامی قابل توجه بوده است.

وی با اشاره به قرارگیری در دوران پساتحریم گفت: به نظر می‌رسد شرایط حضور ما در بازارهای بین‌المللی مطلوب‌تر از قبل شده و اساسا ریسک بازرگانی و تجارت خارجی کاهش یابد که ضروری است اقدامات مورد نظر را که قرار است در دستور کار قرار دهیم آماده کنیم.

انصاری با تاکید بر بازنگری بر سیاست‌ها و برطرف کردن برخی نواقص در حوزه تجارت در دوران پساتحریم عنوان کرد: برای جهش در زمینه صادرات غیرنفتی تا سال ۱۴۰۴ باید تصمیمات قوی و محکمی گرفته شود.

استاندار زنجان فضای اقتصادی کشور را همانند یک مدرسه دانست و خاطرنشان کرد: همانطور که دانش‌آموز ممتاز با تلاش خود به بالاترین رتبه رسیده تاجران و بازرگانان و فعالان اقتصادی هم باید برای رسیدن به رتبه‌های ممتاز در زمینه صادارت تلاش کنند.

وی با بیان اینکه رقابت در بازارهای بین‌المللی به خود صادرکنندگان بستگی دارد، اظهار داشت: دولت با قرار دادن فضای اقتصادی می‌تواند زمینه‌های شکوفایی صادرات کشور را فراهم کند و این دست تاجران و فعالان اقتصادی است که در صحنه‌های بین‌المللی و بازارهای رقابتی خوش بدرخشند.

انصاری با تاکید بر لزوم تقویت صندوق‌های ضمانت صادرات کشور تصریح کرد: برای انجام کارهای اساسی در بخش صادرات و تجارت خارجی نیازمند تاسیس «اگزیم بانک» هستیم.

وی با بیان اینکه «تجارت یک داد و ستد است نه داد» افزود: اشخاصی که توسعه را در صادرات معنا می‌کنند با منطق تجارت آشنا نیستند.

استاندار زنجان ابراز کرد: همان طور که دولت برای تحریک تقاضا در بازار داخلی منابع را به شرکت‌های خودروسازی داد ایجاد اگزیم بانک هم حرکتی در راستای تحریک بازار صادرات کالا به خارج است.

وی با تاکید بر لزوم تغییر قواعد بانک‌ها در راستای افزایش صادرات و تجارت خارجی اظهار داشت: واقعیت این است که بانک‌های کشور صادرات محور نیستند که ضروری است تا مسئولان ذی‌ربط اقداماتی در این حوزه انجام دهند.

انصاری تقویت صندوق ضمانت صادرات کشور، ارائه خدمات بانکی به صادر کنندگان و ارائه اطلاعات لازم از بازارهای هدف به صادرکنندگان به موازات آموزش به صادرکنندگان را عملی کردن رونق تجارت کشور از سوی بخش دولتی عنوان کرد و گفت: حرکت به سمت تخصصی کردن تجارت، ارتقای شفافیت در فعالیت‌های صادراتی، آموزش و فراگیری اصول و فنون تجارت اعم از مذاکره و بازاریابی و تثبیت بازارهای هدف با رعایت قواعد و قوانین بین‌المللی‌ عملی کردن توسعه تجارت کشور از سوی بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه در امر تجارت نیازمند حرکت به سمت تخصصی شدن هستیم، تصریح کرد: فعالیت اقتصادی شرکت‌های بزرگ کشور و به تبع آن استان زنجان شفاف‌سازی شود.

استاندار زنجان با بیان اینکه در تمام حوزه‌ها از جمله حوزه اقتصادی باید به مذاکره و بازاریابی توجه کرد، گفت: مسئولان دولتی و بخش خصوصی فعال در حوزه تجارت و صادرات باید به این دو مفهوم آشنایی کامل داشته باشند.

نویسنده:

بازدید: 598 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, ۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۸:۲۷

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.