english farsi
دوشنبه, ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷


تحریم های روسیه بر ترکیه و فرصت ها -محقق : حمید نبی زاده

شناسه خبر:2694
دوشنبه, ۲۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۵:۱۹
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4٫33 out of 5)
Loading...Loading...

– پایگاه اینترنتی کاخ کرملین:

درپی اقدام ترکیه به ساقط کردن یک فروند جنگنده سوخو۲۴ روسی در آسمان سوریه، رئیس جمهوری روسیه با امضای یک حکم اجرایی تحریم هایی علیه ترکیه را وضع کرد.
بر اساس این حکم این اقدامات اجرایی برای تضمین امنیت ملی روسیه، محافظت از اتباع روسی در برابر اقدامات کیفری و سایر اقدامات غیر قانونی و اجرای تدابیر اقتصادی ویژه بر ضد ترکیه اتخاذ شده است.
متن کامل این دستور العمل به شرح زیر است:
رئیس جمهور روسیه این تصمیم را با هدف تضمین امنیت ملی و محافظت از منافع ملی فدراسیون روسیه و محافظت از اتباع فدراسیون روسیه در برابر اقدامات کیفری و غیر قانونی و مطابق با قوانین فدرال در خصوص تدابیر اقتصادی ویژه مصوب ۳۰ دسامبر سال ۲۰۰۶ و بیست و هشتم دسامبر ۲۰۱۰، گرفته است. نهادهای دولتی فدراسیون روسیه، نهادهای محلی دولت روسیه، نهادهای حقوقی، سازمان ها و افرادی که در قلمرو فدراسیون روسیه هستند باید در اجرای اقدامات خود توجه داشته باشند که موارد ذیل به صورت موقت در قلمرو سرزمینی روسیه اجرا می شود:

الف) ممنوعیت یا محدودیت بر عملیات اقتصادی خارجی شامل واردات کالاهای مشخص از جمهوری ترکیه به فدراسیون روسیه که فهرست آن در دولت روسیه مشخص است( به استثنای کالاهای وارداتی برای استفاده های شخصی به میزان مشخص شده در مقررات اتحادیه اقتصادی اوراسیا)
ب) منع یا محدودیت بر انواع مشخص کار( و خدمات) که ارائه کنندگان آن سازمان های تحت قلمرو دولت جمهوری ترکیه باشند. این منع یا محدودیت مطابق با فهرست مشخص در قوانین دولت فدراسیون روسیه است.
ج) منع کارفرمایان و پیمانکاران در زمینه کار و خدمات که در فهرست دولت روسیه قرار ندارند ، در بکارگیری اتباع جمهوری ترکیه از اول ژانویه سال ۲۰۱۶، برای کسانی که در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۵ قرار داد کاری ندارند یا اینکه قرار دادهای حقوقی مدنی با کارفرمایان ذکر شده را ندارند.

رئیس جمهوری روسیه همچنین تصمیم گرفت از اول ژانویه سال ۲۰۱۶ ، پیرو قانون فدرال درباره توافقنامه های بین المللی فدراسیون روسیه مصوب ۱۵ژوئیه سال ۱۹۹۵ میلادی، و بند یک ماده ۱۰ توافقنامه بین دولت های روسیه و ترکیه در خصوص سفرهای متقابل اتباع دو کشور مصوب ۱۲ ماه مه ۲۰۱۰، این توافقنامه را در خصوص سفرهای اتباع ترکیه دارنده گذرنامه های عادی لغو کند و در این زمینه اتباع ترکیه که اقامت موقت و دائم در روسیه دارند استثنا هستند. همچنین آن دسته از اتباع ترکیه که نماینده های دیپلماتیک و کنسولگری جمهوری ترکیه در روسیه هستند نیز مستثنی محسوب می شوند. این افراد و خانواده های آنان گذرنامه های ویژه دارند.
وزارت امور خارجه روسیه قرار است تعلیق بخشی از توافقنامه فوق الذکر را به اطلاع جمهوری ترکیه برساند.
در این دستور اجرایی همچنین بیان شده است که آژانس های مسافرتی و اپراتورهای مسافرتی قرار است فروش محصولات مربوط به سفر به خاک ترکیه را تعلیق کنند. توصیه های مربوطه به دولت فدراسیون روسیه ابلاغ شده است.
همچنین به دولت روسیه ابلاغ شده است که تدابیری را برای ممنوع کردن پرواز های چارتر بین روسیه و ترکیه در نظر بگیرد، کنترل بر فعالیت شرکت های حمل و نقل ترکیه ای در خاک روسیه را افزایش دهد تا از امنیت اطمینان حاصل کند، کنترل بر بنادر را بیشتر کند تا در خصوص امنیت حمل و نقل دریایی در منطقه دریای سیاه اطمینان حاصل شود که شامل جلوگیری از حضور غیرقانونی و جابجایی کشتی ها در محدوده بنادر دریایی آب های روسیه می شود.
دولت روسیه همچنین توصیه کرده است که اگر لازم باشد در خصوص تغییرات در مدت زمان اجرای دستور ریاست جمهوری و ماهیت اقتصادی ویژه این دستور، پیشنهادات ارائه شود.
دستور اجرایی رئیس جمهور روسیه از روز انتشار آن اجرایی است و تا زمانی که دستور لغو صادر نشود، قابلیت اجرایی دارد.

http://government/en/News/20735

-تحریم های روسیه علیه ترکیه و فرصت های پیش روی ایران

چندی پیش ترکیه با ادعای این که جنگنده روسیه حریم هوایی این کشور را نقض کرده است، آن را سرنگون کرد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در پی این اقدام ترکیه را همدست تروریست ها خواند و اعلام کرد روسیه درحال بررسی گزینه های احتمالی برای پاسخ دادن به این اقدام ترکیه است.
اقدامات تلافی جویانه روسیه که تلفیقی از اقدامات سیاسی و اقتصادی بوده و همچنان ادامه دارد اولا نشان از رویکرد فعال این کشور در تعامل با دیگر کشورها دارد و ثانیا فرصتی استثنائی برای ایران به شمار می رود که بر صادرات خود به روسیه، خصوصا در زمینه محصولات کشاورزی بیفزاید. در ادامه برخی از اقدامات روسیه علیه ترکیه را بررسی می کنیم.روسیه در اولین اقدام سفر وزیر خارجه خود به استانبول را که بنا بود در نشست وزیران خارجه روسیه و ترکیه شرکت کند، لغو کرد.
در ادامه دولت روسیه به مردم این کشور توصیه اکید کرد که از سفر به ترکیه اجتناب کنند و همچنین رییس سازمان فدرال گردشگری روسیه به شرکت های گردشگری روسیه توصیه کرد که تورهای مسافرتی گردشگری به ترکیه ازجمله سفرهای از طریق کشورهای ثالث به این کشور را متوقف کنند و در همین راستا شرکت «ناتالی تور» در بیانیه ای اعلام کرد تصمیم گرفته برای دفاع از شهروندان روس در برابر اعمال تبهکارانه، تورهای مسافرتی گردشگری به ترکیه را متوقف کند.
همچنین سرگی لاورف اعلام کرد: روسیه از ابتدای سال جدید میلادی برنامه سفر بدون روادید به ترکیه را لغو خواهد کرد.در ادامه پای تحریم واردات کالاهای کشاورزی به میان کشیده شد و مسئولان روسی قطع واردات گوشت مرغ و گوجه فرنگی ترکیه را خواستار شدند. وزارت کشاورزی روسیه نظارت بر واردات محصولات کشاورزی ترکیه را تشدید کرد و حدود ۱۵ درصد از کالاهای کشاورزی و غذایی وارداتی از ترکیه را فاقد استانداردهای موردنظر روسیه دانست.
این سختگیری تاجایی ادامه یافت که اتحادیه صادرکنندگان ترکیه اعلام کرد: که روسیه ترخیص کالاهای این کشور را متوقف کرده است.مسئولان روسی حتی از اعمال محدودیت ها در زمینه صادرات محصولات کشاورزی از جمله گندم به ترکیه نیز سخن به میان آوردند.در ادامه وزیر توسعه اقتصادی روسیه از برنامه توقف همکاری های هسته ای با ترکیه و راکد گذاشتن اجرای عملیات احداث نیروگاه هسته ای آق قویو در این کشور خبر داد. همچنین وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: هرگونه همکاری نظامی با ترکیه را متوقف خواهد کرد.
روسیه همچنین در راستای کاهش روابط با ترکیه روابط علمی بین دو کشور شامل بخش های مختلفی از جمله همکاری های دانشگاهی، انتشار کتاب، آموزش زبان ترکی استانبولی، انجام تحقیقات مشترک و فناوری های نوین را قطع کرد و برنامه مذاکرات برای انعقاد قراردادهای تجاری و سرمایه گذاری جدید با ترکیه را نیز تعلیق کرد.
در ادامه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به طور رسمی قانون «تامین امنیت ملی روسیه و اعمال تدابیر اقتصادی ویژه در مورد ترکیه» را امضا کرد که طبق آن واردات برخی اقلام از ترکیه به طور موقت ممنوع شده است، شرکت های گردشگری موظف شده اند از اعزام گردشگران روس به ترکیه خودداری کنند، کارفرمایان روس از ابتدای سال جدید میلادی حق بکار گرفتن شهروندان ترکیه را نخواهند داشت و همچنین کنترل بر وسایل حمل و نقل ترکیه به منظور تامین امنیت عمومی روسیه تشدید می شود.روسیه همچنین برای توقف کار شرکت های ساختمان سازی ترکیه در این کشور که فعالیت گسترده ای دارند، برنامه ریزی کرده است و علاوه بر آن ادامه ساخت پروژ خط لوله صادرات میعانات گازی موسوم به «ترک استریم» نیز تعلیق شده است.
مسئولان ترک که ابتدا اعلام کرده بودند ترکیه حق دارد از حریم هوایی خود دفاع کند و اقدام جنگنده خود را به این وسیله توجیه می کردند، درحال حاضر که پشتیبانی چندانی از سوی آمریکا و دیگر کشورهای غربی نمی بینند از عواقب تصمیمات روسیه نگرانند و به سختی به دنبال راهی برای پایان دادن به این وضعیت هستند.
ایجاد تنش در روابط روسیه و ترکیه گرچه از نظر سیاسی برای ایران مطلوبیتی ندارد، ولی از منظر اقتصادی این فرصت برای ایران فراهم شده تا به جایگزینی برای کالاهای ترکیه ای برای روسیه تبدیل شود و همچنین پذیرای گردشگران روسی باشد. با اینحال تحقق این اهداف نیازمند برنامه ریزی و بهره برداری مناسب از فرصت به وجود آمده است.
در ادامه برخی محورهایی که ایران می تواند از آن ها بهره برداری نماید آمده است:
۱- در حال حاضر سالانه حدود سه میلیون گردشگر از روسیه به ترکیه می روند که برای این کشور سالانه بیش از هشت میلیارد دلار درآمد ارزی به همراه دارد و قطع آن می تواند هزاران شاغل در مناطق گردشگری این کشور به ویژه آنتالیا را بی کار کند. ایران می تواند یکی از مقاصد جایگزین برای این دسته از گردشگران روس باشد و سهمی از این ۸ میلیارد دلار درآمد گردشگری را کسب نماید.
۲- ترکیه سالانه در حدود ۱٫۶ میلیارد دلار محصولات کشاورزی به روسیه صادر می کند که در حدود ۸۰۰ میلیون دلار آن را انواع میوه و ۶۰۰ میلیون دلار آن را انواع صیفی جات و سبزیجات(عمدتا گوجه و خیار) تشکیل می دهند. ایران می تواند در مورد بسیاری از محصولات کشاورزی صادراتی ترکیه به روسیه مانند گوجه، خیار، مرکبات و کشمش، جایگزینی مناسب برای محصولات ترکیه در روسیه باشد.
۳- پایان کار شرکت های ساختمان سازی ترک در روسیه به معنی آن است که شرکت های ساختمانی ایرانی می توانند به حضور بیشتر در روسیه امیدوار باشند و صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به روسیه را افزایش دهند.
۴- عدم به کارگیری اتباع ترک در روسیه نیز می تواند به عنوان فرصتی برای نیروی کار ایرانی، خصوصا افراد تحصیل کرده باشد که خدمات مورد نیاز روسیه را تأمین نمایند.
۵-عدم صادرات گاز و میعانات گازی روسیه به ترکیه این فرصت را برای ایران فراهم می کند که گاز و میعانات گازی روسیه را از طریق خاک خود به کشورهای دیگر ترانزیت و یا سوآپ نماید و از این طریق علاوه بر ایجاد درآمد و افزایش اشتغال در داخل، روسیه را به خود وابسته نماید.
۶-پیش از این بسیاری از محصولات وارداتی و صادراتی روسیه از ترکیه عبور می کردند و از این رو ترانزیت کالاهای وارداتی و صادراتی روسیه از خاک ایران اقدام دیگری است که در شرایط کنونی ایران می تواند با ایجاد بسترهای لازم از آن بهره برداری نماید.
آنچه گفته شد فرصت های پیش روی ایران در زمینه رابط با روسیه است و در زمینه رابطه با ترکیه نیز لازم است تدابیر دیگری اتخاذ شود.

*منبع: روزنامه تفاهم، ۱۶ آذر ۱۳۹۴ و وبسایت ایرنا

http://www.irna.ir/fa/News/81865418

-ترکیه خواستار لغو تحریمهای روسیه علیه خود شد

همزمان با تداوم اقدامات مسکو در افزایش تحریم ها علیه آنکارا در واکنش به سرنگونی بمب افکن سوخو ۲۴ روسی، وزیر امور خارجه ترکیه خواستار اقدام فوری روسیه در پایان تحریم ها شده است.

«مولود چاووش اوغلو» بر ضرورت لغو فوری تمام تحریم های اعمال شده از سوی روسیه در رابطه با سرنگونی هواپیمای سوخو-۲۴ روسی تاکید کرده است.
وی امروز (یکشنبه) در گفت وگو با خبرگزاری روسی ایتارتاس، گفت: اقتصاد و تجارت همواره جایگاه ویژه ای در روابط روسیه و ترکیه داشته و ضربه زدن به روابط دو کشور را که با سال ها تلاش طرفین مستحکم و پایدار شده است، نادرست می دانیم.
به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه ترکیه یادآوری کرد: مقام های ترکیه و روسیه پیش تر به این تفاهم رسیده بودند که روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور نباید تحت تاثیر اختلاف های سیاسی قرار گیرد.
وی افزود: باید بجای تشدید تنش ها، این دوره را با خویشتنداری پشت سر گذاشته تا روابط دو کشور به مسیر قبلی بازگردد و در غیر این صورت این حادثه ناگوار، پیامدهای نامطلوبی به همراه خطر تیرگی کامل روابط دو کشور خواهد داشت.
چاووش اوغلو گفت: تجدیدنظر در تحریم های مسکو علیه آنکارا را لازم و در راستای منافع دو کشور می دانیم که باید فورا لغو شود. در غیر این صورت بر اقتصاد دو کشور تاثیر منفی گذاشته و برای ملت های روسیه و ترکیه پیامدهای منفی دارد.
مقامات ترکیه با وجود تاکید بر رد عذرخواهی از روسیه برای سرنگون کردن هواپیمای این کشور در خاک سوریه، در طول ۱۰ روز پس از این واقعه به تاثیرات منفی تحریم های روسیه اعتراف کرده و خواستار انعطاف مسکو شده اند.
«ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه هفته گذشته با امضای قانون سختگیرانه تحریم علیه ترکیه، بخش زیادی از روابط اقتصادی دو کشور به ویژه واردات محصولات کشاورزی و مواد غذایی را کاهش داده یا قطع کرده است.
روسیه و ترکیه از تجارت سالانه ۳۰ میلیارد دلاری و افق افزایش آن به ۱۰۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۵، اکنون رویاروی هم قرار گرفته اند و تحریم ها می تواند این روابط را به کمتر از ۱۰ میلیار دلار کاهش دهد.
روسیه در نخستین اقدام تحریمی علیه ترکیه دو نشست نهایی شده وزیران خارجه و سران دو کشور با موضوع توسعه راهبردی آنکارا و مسکو را لغو کرد و پس از آن نیز اجرای تحریم های گسترده محصولات کشاورزی و باغی را در دستور کار قرار داد و حتی محموله های تخلیه شده در گمرکات اجازه خروج نیافت و کشتی های وارد شده براساس قرار دادهای قبلی نیز نتوانستند در اسکله تخلیه لنگر بیاندازند.
اظهار نظرها و درخواست های مقام های ترکیه نشان می دهد که هنوز امیدوارند در گفت وگو با طرف روسی از وارد شدن زیان هنگفت بر اقتصاد این کشور؛ جلوگیری کنند.
در همین چارچوب، «احمد داوود اوغلو» نخست وزیر ترکیه ضمن دعوت از گردشگران روس برای ادامه سفر به این کشور گفت که این کشور همچنان مقدم آنان را خوشامد می گوید و از پذیرش آنها استقبال می کند.
به دنبال این دعوت، نخست وزیر ترکیه از گردشگران روس برای سفر به این کشور که از نگرانی آنکارا از میلیاردها دلار زیان براثر تحریم تورهای گردشگری این کشور از سوی روسیه حکایت دارد، وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه هم از مردم روسیه خواست به سفرهای گردشگری به ترکیه ادامه دهند.
«ماهر اونال» در پیامی در شبکه اجتماعی توییتر به زبان های روسی، انگلیسی و ترکی گفت: به شهروندان روس می خواهم بگویم که ترکیه از سطح بالای امنیت برخوردار است و شما از این واقعیت اطلاع دارید.
این درحالی است که مقامهای روس سفرهای گردشگری به ترکیه را به عنوان یکی از تحریم های مسکو در مورد آنکارا در رابطه با سرنگونی هواپیمای نظامی روسی در سوریه منع کرده اند.
براساس اطلاعات رسانه های روسی، در ۱۰ ماه نخست سال جاری میلادی گردشگران روس ۷٫۱۰ درصد کل گردشگران خارجی در ترکیه را تشکیل می دادند و پس از آلمان با ۱۵٫۵۶ درصد در مکان دوم گردشگران در ترکیه قرار گرفتند.
در سال های اخیر سالانه تا سه میلیون گردشگر روس به ترکیه سفر کرده است و این کشور از محل سفرهای گردشگری روس ها بیش از هشت میلیارد دلار درآمد کسب کرده است.

http://etedaal.ir/fa/News/131271

نویسنده:

بازدید: 2,348 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, ۲۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۵:۱۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.