english farsi
چهارشنبه, ۱ فروردین ۱۳۹۷


تشکیل هلدینگ برای صادرات محصولات کشاورزی استان

شناسه خبر:5392
چهارشنبه, ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۵:۰۸
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
2557

جلسه پیگیری تشکیل هلدینگ برای صادرات محصولات کشاورزی استان با حضور آقای جعفری مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، به میزبانی اتاق بازرگانی زنجان برگزار گردید.

در این نشست که با خوش آمد گویی مهندس غلامحسین جمیلی رئيس اتاق آغاز گردید عوامل موثر در تشکیل هلدینگ ، از زمان تصمیم گیری اولیه تا کنون مورد بررسی قرار گرفته و نظراتی از سوی اعضاء حاضر ارائه شد. سید عبدالمجید هاشمی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی به سابقه فعالیتهای انجام شده در این خصوص اشاره کرد و افزود: در ابتدای امر با تعدادی از کشاورزان پیرامون این مسئله در جلسات مشترک، مذاکراتی انجام گرفت لیکن متاسفانه بعد از گذشت چند ماه با اقبالی از سوی کشاورزان مواجه نگردید.

محمد تقی مقدم فرد نائب رئيس اول اتاق با اشاره به نبود سیستم انگیزشی برای هدایت کشاورزان به سوی مبحث صادرات، اضافه کرد: تا زمانیکه دست اندرکاران این بحث از حمایت نهادهای دولتی برخوردار نباشند استقبال چندانی از این امور صورت نخواهد گرفت.

علی کلانتری نائب رئيس دوم اتاق نیز با تاکید بر ایجاد زیرساختها و پایه های عملی و علمی برای صادرات محصولات کشاورزی اذعان داشت مردم از سرمایه گذاریهای جمعی در جامعه نتیجه مثبت نگرفته اند و تا زمانیکه نقدینگی ایشان در اختیار خودشان باشد راحت تر برای سرمایه گذاری تصمیم می گیرند.

در ادامه، جعفری به نمایندگی از سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه این سازمان نهادی قائم به تولید و نظارت بر تولید محصولات کشاورزی بوده و صرفاً در دو سال اخیر و بر حسب ضرورت بازار اقدام به ورود به مبحث صادرات این محصولات نموده، اذعان داشت در همین راستا نیز سازمان نیازمند مساعدت بخش خصوصی و استفاده از ظرفیتهای اتاق بازرگانی برای بالا بردن توان رایزنی و تعاملات خود می باشد.

وی با اشاره به جلسات قبلی در همین راستا که با حضور نمایندگان سازمان جهاد کشاورزی و اتحادیه صادرکنندگان و اعضاء اتاق بازرگانی انجام شده بود، بیان نمود: جایگاه صادراتی استان با توجه به تولیدات کشاورزی آن ضعیف می باشد.

مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان، متوسط صادرات محصولات کشاورزی را در کشور ۵/۲ درصد از تولید بیان کرد که سهم استان زنجان درمقایسه با میانگین کشوری پایین بوده و در حدود یک درصد می باشد و بدلیل نبود صادرکنندگان موفق در این مبحث حتی برخی از محصولات استان از قبیل سیر وسیب زمینی از طریق استانهای دیگر بسته بندی ، برند گذاری و صادر می شود.

جمیلی رئيس اتاق بازرگانی زنجان نیز هدف از ایجاد این هلدینگ را آگاهی دادن و همکاری و مشارکت عملی کلیه عوامل دخیل در مبحث صادرات محصولات کشاورزی اعم از کشاورز ، باغدار و بازرگان دانست که نهایتاً همفکری و همکاری میان آنها باعث بالا بردن میزان صادرات و انتفاع همه ایشان خواهد شد. وی به حضور تولیدکنندة محصولات برای ایجاد چرخه پایدار تولید تا صادرات تاکید کرد تا این حضور باعث هماهنگی بیشتر مابین بازرگنان، صادرکنندگان و تولیدکننده باشد.

جمیلی اضافه کرد: اگر صرفاً بالا بردن آمار صادرات و یا تولید استان در زمینه محصولات کشاورزی مطرح باشد هر فردی می تواند به تنهایی یا با ایجاد شرکتهای خاص یا تعاونی و با سرمایه شخصی وارد اینکار شده و لزومی به قبول مسئولیتهای ناشی از ایجاد هلدینگ نمی باشد لیکن حضور کشاورز و باغدار به عنوان هسته اولیه، باعث خواهد شد ارزش افزوده این تولید و صادرات آن متوجه خود فعالین خرد شود و از این راستا منتفع گردند.

در پایان پس از بحث و رایزنی و تبادل نظرات مقرر گردید تا سازمان جهاد کشاورزی با دعوت از افراد سرشناس و فراخوان بین برگزیدگان تولیدات کشاورزی و نیز دعوت از بازرگانان و تجار از سوی اتاق بازرگانی، هسته اولیه و هیات موسس برای هلدینگ با سرمایه ای مشخص تشکیل و راه برای مشارکت عموم نیز باز باشد. ضمناً این انتخاب و گزینش با توجه به سابقه موفق افراد در هر دو گروه شکل گیرد تا اقبال و اعتماد عمومی برای مشارکت بیشتر بوده و از نظر مالی و اعتباری نیز مجموعه بازرگانان حداقل به میزان اعضاء احتمالی کشاورزان حاضر، مشارکت داشته باشند.

نویسنده:

بازدید: 387 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۵:۰۸

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.