english farsi
سه شنبه, ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷


تهیه لیست مشاغل سخت و زیان آور در کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان

شناسه خبر:5478
پنج شنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۴:۳۹
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

نشست مشترک اعضاء هیات رئيسه اتاق زنجان و ریاست سازمان صنعت و معدن در راستای حل مشکلات حوزه مشاغل سخت و زیان آور در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

در این جلسه که جمعی از فعالان حوزه صنعت نیز حضور داشتند مقدم فرد نايب رئيس اتاق بازرگانی زنجان ضمن انتقاد از نحوه اجرای این قانون اظهار داشت نتیجه اجرای ناکارآمد این قانون عدم اشتغال و خودداری شرکتها از استخدام نیروی کارآمد می باشد از سوی دیگر کلانتری عضو هیات رئيسه اتاق زنجان نیز با اشاره به پیشرفتهای تکنولوژی و بکارگیری امکانات فنی و مهندسی جدید و همچنین اصلاح ساختار کارخانجات و کارگاههای تولیدی اظهار داشت در حال حاضر بسیاری از مشاغل سخت و زیان آور که در سالهای گذشته مشمول این قانون بودند با  تغییرات تکنولوژی از شمول قانون مذبور خارج گردیده اند. مهندس بیات مدیرعامل شرکت پارس سوئیچ نیز به عنوان یکی دیگر از حاضرین در این نشست تفسیر سلیقه ای از قانون را به موجب ایجاد هزینه های مضاعف برای دولت و بخش خصوصی دانست و تاکید کرد بایستی امکانات حمایتی دولت از بخش خصوصی رقابتی گردد.

در ادامه مهندس فغفوری ضمن انتقاد از تصویب  برخی دستورالعملها و قانونهای ،بدلیل عدم مطالعه و شناخت کامل از جذابیت و پس آمدهای آن اظهار داشت: همانطوریکه  از اسم و محتوای قانون برمی آید عبارت قانون کار حمایت از ایجاد و پایداری در مبحث کار می باشد چرا که ادامه حیات شغلی منوط به پابرجا بودن کار  است. این مقام مسئول قانون مشاغل سخت و زیان آور را جزء لاینفک قوانین کار دانست و ابراز داشت چنانچه کار مذبور اثراتی بر روی کارگر بگذارد که آسیبهای آن متحمل جسم کارگر باشد می توان آن را جزء مشاغل سخت و زیان آور توصیف کرد.

وی گفت چنانچه بخواهیم تغییری در متن قانون ایجاد شود بایستی پیشنهادات از طریق نامه ای از سوی اتاق بازرگانی  به سازمان صنعت، معدن و تجارت ارجاع و پس از طی مراحل اداری و تایید به صورت لایحه یا مصوبه از هیات دولت در مجلس مطرح و چنانچه موافقت گردید تغییرات بصورت قانون اعمال شود.

در پایان مقرر گردید از این پس چنانچه کارگری متقاضی اعمال شرایط قانون مذبور برای خود می باشد بایستی ابتدا تاییدیه آن را از کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت اخذ و سپس پروسه انجام مراحل اداری بصورت اتوماسیون انجام گیرد در پایان مقرر گردید لیست کل مشاغل سخت و زیان آور از طریق کمیسیون صنعت مستقر در اتاق بازرگانی زنجان تهیه و طی نامه کتبی جهت اخذ تاییدیه به سازمان صنعت، معدن و تجارت ارسال گردد.

نویسنده:

بازدید: 396 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۴:۳۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.