english farsi
شنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۶


جای خالی نمایندگان فراکسیون صادرات مجلس در نشست فعالان صادراتی

شناسه خبر:6779
یکشنبه, ۱۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۶:۲۶
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
photo_2017-07-09_22-50-10

علی رغم برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی اتاق زنجان بدلیل بی مهری نمایندگان استان نشست فعالا ن صادراتی بدون حضور اعضا اصلی فراکسیون صادرات مجلس برگزار شد.

در این نشست مهندس جمیلی رئیس اتاق بازرگانی زنجان ضمن گله از عدم همراهی نمایندگان مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت :  متاسفانه در آخرین دقایق روز گذشته این جلسه از سوی مجمع عمومی نمایندگان زنجان کنسل شد و تا کنون نیز توضیحات قانع کننده و مستدلی در خصوص چرایی آن داده نشده است.

وی به تلاشهای اتاق زنجان برای حضور مدیران و سفیران جهت بهبود وضعیت تولید و صادرات  استان اشاره نمود و تصریح کرد هر چند برخی از مسئولین در قالب الفاظ از بخش خصوصی حمایت می کنند لاکن حمایت جدی از بخش خصوصی تاکنون  صورت نگرفته  وتوهین  عزیزی نماینده مردم ابهر و  بی احترامی  و بکار بردن الفاظ زشت غیر قابل بخشش میباشد

رئیس اتاق زنجان در ادامه افزود گاها شاهدیم که نمایندگان مجلس و دولتمردان بجای تقدیر از فعالیتهای بی چشم داشت بخش خصوصی اقدام به سنگ اندازی می کنند که امیدواریم  این طرز تفکرات  در نمایندگان مجلس تغییر نماید.

و ی با اشاره به قانون صریح مجلس شورای اسلامی مبنی بر حضور نمایندگان مجلس در جلسات شورای گفتگو اظهار داشت : علی رغم تاکیدات اکید به نمایندگان  مجلس جهت حضور در این جلسات در طول یک سال اخیر تنها شاهد حضور دکتر وقفچی و احمدی دریکی از این نشستها بودیم

 رئیس اتاق زنجان  در ادامه با اشاره به شعارهای انتخاباتی نمایندگان استان افزود برجسته ترین نطق های نمایندگان در تبلیغات  توجه بیشتر به بخش خصوصی و  تولید و کسب و کار بود اما متاسفانه امروز شاهد تناقض رفتاری در این حوزه هستیم و این مسئله عملکرد نمایندگان را تحت الشعاع قرار خواهد داد و ما نیز در آینده این رفتار آنان را جبران خواهیم کرد.

کلانتری عضو هیات رئیسه اتاق زنجان نیز با اشاره به عذر خواهی رسمی عزیزی در بکار بردن واژه ( اتاق بازرگانی غلط کرده است ) گفت این اقدام نماینده مجلس  به هیچ وجه قابل توجیه نیست  چرا که کنسل نمودن جلسه ای که درآن قرار بود  بخشی از مشکلات صادرکنندگان مطرح شود  نادیده گرفتن بخش خصوصی است لذا با توجه به اینگونه رفتارها عقب افتادگی استان را باید به حساب چه کسی بگذاریم.

 رنگ رونا رئيس اتحادیه صادرکنندگان استان نیز ضمن انتقاد به عملکرد نمایندگان مجلس اظهار داشت: متاسفانه در بسیاری از مواقع شاهدیم که نمایندگان مجلس تنها در آخرین روزهای کاری خود اقدام به همکاری با بخش خصوصی می کنند و این امربه هیچ وجه شایسته  استان نیست.

 احمدی مدیرکل گمرک زنجان نیز در این نشست از کاهش تشریفات گمرکی استان خبر داد و گفت با کاهش و کوتاه سازی فرایند صادرات می توانیم شاهد بهبود فضای کسب و کار باشیم.

 وی با تشریح سه مسیر سبز، زرد و قرمز در ترخیص کالا گفت از ۱۷ تیرماه کالاهای موجود در مسیر سبز نیازی به کسب مجوزندارند کالاهای مسیر زرد نیز بصورت فیزیکی مورد  بازرسی قرار نمیگیرند اما در مسیر قرمز کلیه کالاها ملزم به کسب مجوز هستند هر چند به ندرت شاهد قرار گرفتن شرکتی در مسیر قرمز خواهیم بود.

لذا با به حداقل رسیدن تشریفات گمرکی در مبدا  ،‌ آن دسته از صادرکنندگان  استان که اقدام به انجام تشریفات گمرکی در سایرمناطق مرزی  می نمودند ترغیب به اظهار کالاهای خود در استان خواهند بود.

وی به صادرات ۶۸ میلیون دلاری استان در سه ماه نخست سال جاری  اشاره کردو گفت امسال شاهد افزایش ۸۰ درصدی صادرات  از گمرک استان نسبت به مدت مشابه  سال گذشته بودیم

نباتچیان رئيس خانه صنعت ، معدن استان نیز در این جلسه ضمن انتقاد از عملکرد نمایندگان مجلس اظهار داشت بی شک  با یک   عذرخواهی ساده  این اقدام نمایندگان قابل بخشش نیست.

فغفوری رئيس سازمان صنعت و معدن نیز اطلاع رسانی به موقع در خصوص عدم تشکیل این نشست را کمترین توقع بخش خصوصی دانست و تاکید کرد حضور در نشست  بخش خصوصی توفیقی است که  نصیب  این نمایندگان نشده است.

وی به تخصیص تسهیلات سرمایه در گردش با بهره ۱۱ درصدی به صادرکنندگان اشاره نمود و گفت کلیه  بانکها موظفند این تسهیلات را به صادرکنندگان و شرکتهای صادراتی اختصاص دهند.

از سوی دیگر وی پیشنهاد کرد با توجه به اینکه ۸۰ درصد صادرات استان از طریق ۱۵ شرکت فعال صادراتی صورت می گیرد خواستارعدم بررسی پرونده استرداد مالیاتی این اشخاص شد

دکتر جعفری رئيس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز از آغاز  خرید گندم در استان خبر داد و گفت امسال خرید گندم در  استان های زنجان ، مرکزی ، اردبیل و خراسان شمالی بر مبناء قیمت تضمینی خواهد بود و این مسئله هیچ زیانی را متوجه کشاورزان نخواهد کرد به تابیر دیگر گندم این استانها  در بورس قیمت گذاری و خریداری می شود و مابه التفاوت قیمت از سوی دولت به کشاورزان پرداخت خواهد شد.

ضرغام عضو هیات نمایندگان اتاق زنجان نیز در این نشست صادرات محصولات کشاورزی را به قمار تشبیه کردو گفت متاسفانه بدلیل فراز و نشیبهای قوانین و همچنین برداشتن یک شبه  مشوقها صادرات محصولات  از حالت کار خارج  و به قمار شباهت بیشتری پیدا کرده است.

دکتر مرادخانی رئيس پارک علم و فناوری استان نیز در این نشست از کسب موافقت اصولی  اغاز به کارمستقل  این مرکز پس از ۱۰ سال خبر داد و گفت متاسفانه زنجان  سی و یکمین استان کشور در تشکیل مستقل پارک علم و فناوری است و این مرکز وظیفه‌ای جز ارائه خدمات به بخش خصوصی ندارد.

نویسنده:

بازدید: 171 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, ۱۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۶:۲۶

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.