english farsi
پنج شنبه, ۳ اسفند ۱۳۹۶


جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی

شناسه خبر:5065
چهارشنبه, ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۹
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
2360

بیست و ششمین جلسه شورای گفتگو با حضور استاندار و اعضای شورا در محل اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد.غلامحسین جمیلی رئيس اتاق بازرگانی زنجان ضمن تبریک انتصاب استاندار محترم زنجان به سمت معاونت ریاست جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، به واقعه اخیر در مجموعه ترانسفورماتور سازی زنجان اشاره کرد و افزود: واحدهای تولیدی و صنعتی ما با چالشهای سختی مواجه بوده و با تحمل سختی های فراوان که ناشی از اعمال برخی قوانین و مقررات ، سختگیریهای داخل، تحریمهای بین المللی و عدم دسترسی به تکنولوژی روز می باشد، خود را سرپانگه داشته اند. وی در خصوص وقایع هفته گذشته با دعوت همگان به تامل اضافه کرد: این اقدام و نشان دادن مخالفت و بیان دیدگاههای انتقادی با تحصن و تعطیلی کارخانه باعث ایجاد نگرش منفی در بین سرمایه گذاران خارج از استان و بروز مشکلات در تولید و سایر واحدها خواهد گردید. جمیلی افزود: اعمال فشار بر مدیریت برای توجه به مطالبات از این طریق روش صحیحی نمی باشد و  در این صورت بنگاه اقتصادی نمی تواند به حیات خود ادامه دهد بلکه بایستی راهکار مناسب را برای اعتراض و پیگیری مطالبات مد نظر دارد که همانا مراجعه به مجاری قانونی و ارائه رفتار حرفه ای است.جمیلی اذعان داشت هیچ واحد تولیدی بدون نیروی انسانی و پرسنل قادر به فعالیت نخواهد بود.

در ادامه با توجه به دستور جلسه آقای عزیزپور رئيس اتحادیه عطاران و سقط فروشان به ارائه گزارشی از فعالیتهای این مجموعه پرداخت. وی با اشاره به افزایش روزافزون استفاده از گیاهان دارویی در جهان و نیز بالا رفتن کشت آن، سهم ایران را از این بازار جدید، کم و غیرقابل قبول دانست. عزیزپور، زنجان را یکی از قطبهای تولید و فروش گیاهان دارویی در گذشته نامید و افزود: در سال ۹۴ سطح زیر کشت در این عرصه ۸ هکتار بوده که ۴۴ تن از انواع این محصولات برداشت شده است . وی عمده محصولات تولیدی در این عرصه را تخم کدو کاغذی، گل محمدی و زعفران برشمرد و اذعان داشت باتوجه به شرایط خاص آب و هوایی و بستر زمینی مناسب در زنجان می توان استان را به بهترین منطقه برای کاشت محصولات مرتبط تبدیل کرد.

2363

حسین جعفری رئيس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز به فعالیتهای انجام شده در سازمان مطبوعش پرداخت و با اشاره به مطالبات کشاورزان کل کشور تصریح کرد در استان زنجان مجموع مطالبات کشاورزان ۲۵۰ میلیارد تومان می باشد که ۴۶۰ میلیون تومان آن پرداخت شده است. وی تاکید کرد پیگیر مطالبات کشاورزان از دولت هستیم و دولت تمامی تلاش خود را جهت پرداخت هزینه ها و مطالبات کشاورزان عزیز انجام خواهد داد. وی با اشاره به کشت ۵۸ گونه گیاهی در استان ، نیاز به صنایع مرتبط با این حوزه از جمله صنایع تبدیلی و بسته بندی را ضروری دانست و افزود برای سوددهی در صنعت تولیدات کشاورزی ضمن کارهای تحقیقاتی و علمی بایستی بستر مناسب و صنایع مکمل و تبدیلی نیز ایجاد گردد.در ادامه جلسه ، تبدیل زنجان به قطب برق، الکترونیک و IT که از مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان بوده نیز مطرح گردید و با توجه به ظرفیتهای بالای استان در این حوزه و گزارش آقای برکابیان مدیرکل گمرک استان مبنی بر اخذ تمامی مجوزهای لازم از گمرک کل کشور و شورای معاونان و نیز دریافت عنوان گمرک برتر کشور از لحاظ عملکرد، این امید است تا با پیگیری های آتی فرصت اشتغال  و سرمایه گذاری در حوزه های مربوطه افزایش یابد.

2399

جمشید انصاری استاندار زنجان در این جلسه ضمن تشکر از ابراز لطف حضار و تایید انتصاب خود به عنوان معاونت ریاست جمهوری و با توجه به اهمیت موضوع هفته گذشته در مجموعه ترانسفورماتورسازی، این شرکت را جزء ۵۰ بنگاه بزرگ تولیدی کشور و نمونه منحصر به فرد ملی و منطقه ای دانست و با اشاره به اهمیت آن برای توسعه اقتصادی استان افزود: مسئولان اجرایی، مردم و جامعه کارگری استان به راحتی از کنار موضوعات این شرکت نخواهند گذشت. انصاری با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد مقاومتی و تاکیدات معظم له اذعان داشت اقدامات اینچنینی از سوی کارکنان یک مجموعه هر چند از دید ایشان با هدف خیر و صلاح باشد، لیکن با منویات مقام معظم رهبری همسویی ندارد. وی اضافه کرد: از روز دوم شروع این جریان جلسات متعددی با اعضاء کمیسیون امنیت کارگری و شورای تامین انجام گرفته و خود استاندار نیز با اعضاء شورای اسلامی کار و مدیران شرکت صحبتهایی داشته و نهایتاً مقرر گردید تا مباحث مطروحه از سوی مراجع ذیصلاح پیگیری و در این مدت خط تولید نیز نبایستی تعطیل باشد.

وی عمده مطالبات کارکنان ترانسفور را حول ۳ محور بررسی کرد: اول واگذاری حدود ۳۰ درصد از سهام دولت که اهلیت و صلاحیت خریدار طبق گفته معترضان بررسی نشده بود. دوم: توزیع سود سال ۹۴ شرکت که میزان سود هر سهم با وضعیت شرکت و جامعه منطبق نبوده و سومین مورد اعتراض برخی تصمیمات هیات مدیره در خصوص فروش اموال شرکت بوده است.

استاندار اذعان داشت پس از بحث و بررسی و ارائه راهکارهای مختلف قرار بر این گردید تا فرآیند واگذاری در انجمن کارگری مورد بررسی قرار گیرد و مورد دوم نیز از طریق مراجعه نمایندگان جامعه کارگری به شورای عالی بورس و دادگستری و بررسی صورتهای مالی شرکت پیگیری شود و تا تعیین تکلیف این دو موضوع تصمیمات هیات مدیره نیز متوقف گردید.

در پایان استاندار ابراز امیدواری کرد تا شرکت ایران ترانسفو همچون گذشته بتواند نقش خودرا در توسعه استان ایفاء نموده و حرکات و اعتراضات اساسی و برخی اعمال سهوی باعث رکود و دور شدن سرمایه گذاران از فضای استان نباشد.

در این جلسه مقرر گردید سازمان جهاد کشاورزی در حوزه اقلیم استان مطالعات و بازبینی مجددی انجام داده و لیست محصولات گلخانه ای سازگار با محیط را ارائه نموده و نیز از ظرفیتهای تولید زعفران و گیاهان دارویی در استان استفاده شود.

همچنین مقرر گردید تا گمرک استان مکاتباتی را با گمرک کل کشور در خصوص تبدیل زنجان به جمع ۵ گمرک مجاز در حوزه ترخیص کالاهای مرتبط با صنایع مربوط به فن آوری اطلاعات نظیر کامپیوتر ، موبایل و لپ تاب انجام پذیرد.

استاندار زنجان نیز از ارائه نقشه راه توسعه استان جهت پیشرفت در بخش IT خبرداد.

نویسنده:

بازدید: 454 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۹

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.