english farsi
سه شنبه, ۳ بهمن ۱۳۹۶


جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی

شناسه خبر:4811
چهارشنبه, ۲ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۱۷
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
شورای گفتگو 3

بیست و پنجمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با هدف تسهیل در روابط این دو بخش و رفع موانع موجود در مسیر واحدهای تولیدی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان برگزار شد.

رئيس اتاق بازرگانی زنجان با ابراز امیدواری از روند مثبت این جلسات به ۲ ابلاغیه مهم صادره از سازمان امور مالیاتی کشور و نیز سازمان تامین اجتماعی مبنی بر بخشودگی جرائم ناشی از تاخیر در واریز به موقع مالیاتها و حقوق بیمه ای تعیین شده برای واحدهای تولیدی اشاره کرد و افزود: در راستای حمایت از واحدهای تولیدی، دولت تصمیم به کاهش هزینه های بنگاههای تولیدی با رویکرد کم کردن و بخشودگی جرائم متعلقه گرفته است.

مهندس غلامحسین جمیلی این بخشنامه را کمک بسیار بزرگی به بخش تولید و امیدواری آنها به ادامه فعالیتهایشان دانست و ابراز امیدواری کرد دستگاهای ذیربط بتوانند با نگاه مثبت، حداکثر بهره مندی را به بنگاههای داده و با ایجاد همخوانی و همسوئی بین یکدیگر موجبات اجرای هر چه بهتر این دستورات را فراهم نمایند. وی به نادرستی و عجیب بودن سیستم تشویق و تنبیه در سیستم کشور اشاره کرد و افزود: واحدهایی که تعهدات خود را با تاخیر انجام می دهند با واحدهای خوش حساب نبایستی از یک منظر دیده شوند لیکن همه واحدهای استانی در مقایسه با مزایای ارائه شده به واحدهای کل کشور ، این انتظار را دارند که مشمول لطف و بخشش حداکثری در مبحث جرائم باشند.

مهندس جمیلی به توافق انجام شده فی مابین اتاق بازرگانی ایران ، اتاق صنعت استانبول و شرکت شهرکهای صنعتی ایران مبنی بر سرمایه گذاری وسیع طرف ترکیه در خصوص احداث چندین شهرک صنعتی در ایران اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد با پیگیری های استاندار محترم و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و نیز شرکت شهرکهای صنعتی زنجان بخشی از این امر در استان زنجان محقق شود.

شورای گفتگو 1

در ادامه جلسه آقای حسینخانی مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری در خصوص ابلاغیه بانک مرکزی مبنی بر تامین مالی بنگاههای نیازمند تسهیلات و چگونگی بهره مندی واحدهای استانی، گزارش مبسوطی ارائه نمودند. آقای حسینخانی به مبحث اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و اذعان داشت: در راستای عملی شدن اقتصاد مقاومتی، هرکدام از وزارتخانه ها ، تکالیفی بر مبنای اولویتهای خود استخراج و به سازمانهای مطبوع خود ارجاع نمودند لیکن یکی از مسايل مهمی که مبتلا به واحدهای تولیدی نیز می باشد چگونگی دریافت اعتبارات مالی می باشد.

وی در خصوص مشکلات برخی واحدهای تولیدی که بواسطه داشتن بدهی قبلی یا چک برگشتی ، امکان دریافت تسهیلات را نداشتند اعلام نمود: با دستورالعمل اخیر این مشکل نیز مرتفع شده است. حسینخانی به مبلغ شانزده هزار میلیاردتومانی تسهیلات در نظر گرفته شده برای رونق بخشیدن به واحدهای کوچک و متوسط اشاره کرد و گفت ۴۴۳ میلیارد تومان از این مبلغ برای استان زنجان در نظر گرفته شده است. این مقام مسئول با تاکید بر این نکته که بار اصلی مبحث اقتصاد مقاومتی بر دوش بخش خصوصی است بیان نمود ورود بخش دولتی تنها در مباحث مدیریتی ارتباطات و رفع مشکلات و مواردی است که نیاز به صدور مجوزهای لازم باشد.

آقای مهندس فغفوری رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز با ابراز خرسندی از توافق انجام شده با طرف ترکیه ای مبنی بر احداث شهرکهای صنعتی به فعالیتهای انجام شده در خصوص جذب سرمایه گذاری مذبور در فاز اول مبنی بر احداث قسمتی از شهرکهای صنعتی در استان زنجان اشاره کرد و افزود: در بحث تسهیلات نیز ۴ کمیسیون صنعت و معدن با مدیران بانکهای عامل انجام شده و تاکنون ۲۸۰ مورد برای دریافت تسهیلات ثبت نام نموده که معادل ۸/۲ درصد از کل اعتبار در نظر گرفته شده بود و از این لحاظ زنجان یازدهمین استان از نظر میزان بالای تخصیص اعتبار تسهیلاتی می باشد.

وی گفت که سعی و اولویت در پرداخت به آن دسته از واحدهایی است که دانش فنی، توان مدیریتی و بازار مناسب را دارا بوده و صرفاً شکل مالی دارند.

در ادامه جلسه آقای مهندس خدایی مدیریت راه آهن  منطقه شمالغرب جمهوری اسلامی ایران چشم اندازی از وضعیت حمل و نقل ریلی در استان را به همراه گزارش مبسوطی از پتانسیلهای راه آهن جمهوری اسلامی ایران خصوصاً در منطقه شمالغرب ارائه نمود. وی به سهم ۳۴ درصدی استان از مجموع ۵۷۰ کیلومتر خطوط ریلی منطقه شمالغرب اشاره کرد و به مزایای حمل و نقل ریلی از جمله کاهش قابل توجه در مصرف سوخت ، ایمنی بیشتر، آلودگی کمتر و ظرفیت بالای جابجایی کالا و نیز اتصال به شبکه ریلی بین المللی پرداخت.

شورای گفتگو 2

در این جلسه استاندار محترم جناب آقای مهندس انصاری با اشاره به جلسه اخیر ستاد اقتصاد مقاومتی  خواستار فعالیت بیشتر بخش خصوصی و ارائه خروجی مشخصی از این ناحیه گردید. مقام عالی استان در مبحث پرداخت تسهیلات ، استفاده درست از آن و فرصت شناسی در دریافت تسهیلات را نکته مهمی دانست و اذعان داشت بایستی در استفاده از طرح، زمان و مکان درست و فوریت قضیه را در نظر گرفت. وی به توانمندی بالای مجموعه کارخانجات راه آهن از بعد فنی و داشتن کارگران ماهر و همچنین جایگاه برتر آن در بین واحدهای تولیدی استان اشاره کرد و بیان نمود حمل و نقل ریلی با جابجایی بار معنا پیدا می کند لیکن در کشور ما این مقوله با گرایش توجه به جابجایی مسافر توجیه می شود. وی از صاحبنظران و فعالان اقتصادی خواست از لحاظ مقرون به صرفه بودن و آلایندگی کمتر جابجایی ریلی، حتما به این مبحث توجه نمایند.

نویسنده:

بازدید: 509 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, ۲ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۱۷

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.