english farsi
شنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۶


جلسه کمیته بخش خصوصی در حوزه اقتصاد مقاومتی

شناسه خبر:4823
پنج شنبه, ۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۸:۱۲
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
جلسه اقتصاد مقاومتی 2

دومین جلسه کمیته بخش خصوصی ذیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان تشکیل گردید. در این گردهمایی که با شرکت صاحبنظران و فعالان اقتصادی و چند نفر از مدیران شرکتهای دانش بنیان برگزار شد رئيس اتاق بازرگانی زنجان در ابتدا توضیحاتی در خصوص ساختار این کمیته و نیز ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارائه نمود.

مهندس غلامحسین جمیلی این کمیته را یکی از مهمترین کمیته های ذیل ستاد اقتصاد مقاومتی در استان دانست که فعالیت آن براساس بحث و تبادل نظر و ارائه راهکارهای عملی در خصوص نکات راهبردی برای افزایش سهم بخش خصوصی در اقتصاد استان می باشد.

وی علت عضویت اتاق بازرگانی زنجان را در همه کمیته ها، اطلاع و انتفاع از کلیه تصمیمات متخذه براساس ظرفیتهای اقتصاد مقاومتی در بخشهای خصوصی و دولتی در استان نام برد که نهایتاً عواید آن متوجه بخش خصوصی می باشد.

مهندس جمیلی اهداف و نتایج فعالیتهای این کمیته را حول دو محور ذیل معرفی کرد:

اول اینکه تمامی تصمیمات و انتظارات از مصوبات، در حوزه اقتصادی را بر مبنای انتظارات بخش خصوصی پایه گذاری کرده و با تقویت نقاط مثبت و اصلاح و تغییر در نواقص حرکت رو به جلو را تضمین نماییم.

ثانیاً کلیه فرصتها و امکاناتی که تا به امروز به هر دلیل از جمله عدم آگاهی یا نبود زیرساخت مناسب ناشناخته مانده و از آن محروم بوده ایم را شناسایی و مقدمات استفاده از آن فراهم گردد.

وی با اشاره به ابلاغیه مقام معظم رهبری و تاکید ریاست محترم جمهوری و رویکرد دولت بر مبحث اقتصاد دانش بنیان و ضرورت پایداری تولید در این ایام افزود: با توجه به ظرفیتهای موجود و حمایتهای قانونی در این حوزه، هدف از تشکیل جلسه را بحث و تبادل نظر در خصوص اقتصاد دانش بنیان در زنجان و چگونگی راهکارهای موجود برای تاسیس و افزایش تعداد این شرکتها از لحاظ کمی و کیفی اعلام نمود.

جلسه اقتصاد مقاومتی 1

در ادامه آقای مهندس محمدی مدیرعامل اتحادیه شرکتهای دانش بنیان استان زنجان توضیحات مبسوطی در خصوص نحوه فعالیت و آمار شرکتهای دانش بنیان استان ارائه نمود. وی با اشاره به فعالیت مجموعه شرکتهای دانش بنیان زیرنظر معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری افزود: هر فرآیند و محصول یا دسته ای از محصولات که توسط معاونت علمی و فن آوری در ۷ گروه تعریف و دسته بندی شده اند و دارای بازدهی سریع در بحث تولید و درآمدزایی باشند را می توان در حوزه فعالیت شرکتهای دانش بنیان قرارداد.

این صاحبنظر حوزه علوم دانش بنیان با اشاره به بیش از  ۲۵۰۰ محصول تعریف شده در حیطه دانش بنیان، شرکتهای فعال در این حوزه را به ۳ گروه شرکتهای نوپا، تولیدی و صنعتی دسته بندی نموده و با اشاره به مزایای در نظر گرفته شده برای این شرکتها از جمله تسهیلات با نرخ سود پایین، معافیتهای مالیاتی و گمرکی و غیره و .. اذعان داشت تا کنون ۲۱ شرکت دانش بنیان در استان زنجان به ثبت رسیده و مشغول فعالیت می باشند. محمدی گفت: طبق پیش بینی و برنامه ریزی کلان این حوزه بایستی تا پایان سال گذشته ۳۱ شرکت به ثبت برسد که تنها ۱۸ شرکت احصاء شده اند.

وی عدم موفقیت در امر تشکیل ، تاسیس و ادامه فعالیت این شرکتها را عدم ارائه لیست بیمه و ناتوانی در معرفی و تولید محصول جدید و نیز عدم آگاهی شرکتها از قوانین ایجاد و فعالیت شرکتهای دانش بنیان برشمرد و خواستار مساعدت از تمامی کانالهای ممکن و اطلاع رسانی از طریق برنامه های صدا و سیما و نیز اتاق بازرگانی زنجان گردید.

در این جلسه اعضاء حاضر پیرامون مشکلات موجود فراروی فعالیت شرکتهای دانش بنیان در استان و روشهای بهره وری سریع و مقابله با مشکلات و چاره اندیشی در خصوص بهتر کردن این فعالیتها، به بحث و تبادل نظر پرداخته و پیشنهاداتی نیز ارائه شد.

در پایان جلسه و به پیشنهاد مهندس جمیلی رئيس اتاق بازرگانی زنجان توافق شد تا تمامی حاضران و فعالان این حوزه از همه ظرفیتهای خود جهت اطلاع رسانی به کلیه شرکتهایی که پتانسیل ورود به حوزه اقتصاد دانش بنیان را دارا می باشند، استفاده نموده و به ایجاد دفتری جهت هماهنگی امور مربوط به ارزیابی و راهنمایی شرکتهای دانش بنیان در زنجان موافقت نمودند. همچنین مقرر گردید تا به جهت بالا بردن سطح دانش این حوزه با هماهنگی دانشگاهها، هدفمندی در خصوص ارائه پایان نامه ها با موضوع و محوریت علوم و فعالیتهای مبتنی بر حوزه دانش بنیان انجام پذیرد. تاسیس صندوق پژوهش و نوآوری استانی، مورد اساسی دیگری بود که حاضران بر انجام این مهم توافق نمودند. از آنجائیکه حداقل ۵۱ درصد از سهام صندوق بایستی با سرمایه بخش خصوصی تشکیل شود، اتاق بازرگانی از تمام شرکتها و .. اصناف و واحدهای تولیدی و صنعتی برای عضویت و مشارکت دعوت  نمود و آمادگی اتاق بازرگانی زنجان نیز برای مشارکت در این صندوق توسط مهندس جمیلی اعلام گردید.

نویسنده:

بازدید: 553 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, ۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۸:۱۳

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.