english farsi
سه شنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۶


حضور ریاست و اعضای محترم کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در نوزدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق زنجان

شناسه خبر:2313
شنبه, ۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۵:۱۳
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
zanjan chamber- اتاق زنجان-نوزدهمین جلسه شورای گفتگو 4

نوزدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور ریاست و اعضای محترم کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در اتاق بازرگانی زنجان برگزار گردید.

رئیس اتاق زنجان ضمن خوش آمدگویی به جناب آقای دکتر رحمانی ریاست محترم کمیسیون صنایع و معادن مجلس مذکور از حضور آقای رمضانی معاون پارلمانی اتاق ایران نیز تقدیر و تشکر نمود.

در ابتدا مهندس جمیلی براساس رویه برگزاری جلسات شورای گفتگو به طرح چند موضوع در خصوص مسائل روز در سطح استانی و ملی پرداخت.

ایشان با اشاره به اینکه سرشماری های منتشر شده در سال ۱۳۹۰ نشان می دهد که بیش از ۵۴ درصد از کارفرمایان زیر ۴۰ سال سن دارند بیان داشت: این امر نمایانگر این است که جامعه کارفرمایی ما همانند جمعیت کشورمان جوان هستند و این بخش نیازمند ساماندهی است تا در مسیر اهداف کلان اقتصاد کشور قرار گیرد و همسو با فعالیتهای مختلف حرکت نماید.

وی همچنین افزود: باید با برنامه ریزی، قانونگذاری، توجه ، حمایت و ایجاد مشوق های خاص برای جامعه جوان کارفرمایی شرایط ویژه ای را فرا هم نمائیم.

رئیس اتاق زنجان اشاره ای هم به استقرار صنایع گوناگون در نقاط مختلف کشور نمود و اظهار داشت: حضور تک تک نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منزله ی بیان دیدگاه کلان ملی و توجه به مسائل ملی است و نباید رویکرد توجه به حوزه انتخابیه به رویکرد ملی غلبه نماید.

zanjan chamber- اتاق زنجان-نوزدهمین جلسه شورای گفتگو 2

جمیلی ادامه داد: اگر قرار است زیرساختی برای توسعه در یک منطقه شکل بگیرد قطعاً مبنای شکل گیری آن مطالعاتی بوده که در ابتدا اتفاق افتاده و نهایتاً می بایست این موضوع را تا حصول نتیجه کامل به جهت استقرار صنایع مختلف و صنایع پایین دستی و بالا دستی اش در آن منطقه پیگیری نمود نمی توان و نباید  با استقرارچند واحد موضع دولت در جهت مشوق ها و حمایت های اولیه  تغییر داد به عبارتی می بایست از ظرفیت سرمایه گذاری ایجاد شده به نحو بهینه تری استفاده کرد.

جمیلی با مطرح کردن اینکه در کشور عراق قانونی مصوب شده مبنی بر اینکه از این پس در عراق هیچ قانونی برای نقض قوانین قبلی در جهت حمایت از سرمایه گذاری خارجی شکل نخواهد گرفت تصریح کرد: در کشور ما نص صریح قانون است که تمام فعالیتها، اقدامات و درآمد های حاصل از صادرات معاف از مالیات خواهد بود جدای از اینکه به بخشی از این موضوعات بصورت سلیقه ای ، شخصی و براساس دیدگاه های فردی پرداخته  می شود بعضا به اصل قانون نیز بی توجهی می شود و به دفعات مشاهده می شود که صادرات خدمات از این موضوع بی بهره اند و به نظر فقط محصول قابلیت صادرات دارد.

ایشان اظهار داشت: طی سالهای اخیر به قوانین متعددی در جهت مباحث اقتصادی از جمله بازنگری قانون مبارزه با قاچاق و کالای ارز، تصویب قانون رفع موانع تولید و رقابت پذیر، قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان، قانون مالیاتهای مستقیم و .. توجه و پرداخته شده است ، امروز جا دارد که حمایتهای واقعی و لازم از واحدهای صادراتی مورد صورت گیرد.

وی در پایان به بازنگری در نظام تنبیه و تشویق کشور و در نظر گرفتن تخفیقات و یا مشوقهایی برای واحدهایی که تعهدات خود را در قبال دولت در پرداخت عوارض مالیات تامین اجتماعی و اقساط بانکی و …. به موقع انجام می دهند،  تاکید نمود.

استاندار محترم زنجان  نیزدر این جلسه در حضور ریاست و اعضاء محترم کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عنوان نمود: فعالیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی تحت عنوان فعالیت دولتی نیست  بلکه ایشان به عنوان نمایندگان مردم در مجلس فعالیت داشته و به تصویب قوانین مختلف می پردازند.

مهندس انصاری با اشاره به اینکه اداره کردن یک مملکت دارای قوانین و برنامه‌های خاص خود است، گفت:

گاهی اوقات بنا به این قوانین برخی بخش‌ها فشارهای بیشتری را متحمل می‌شوند که این امر قابل بررسی و رسیدگی می باشد.

ایشان با بیان اینکه کشورمان در آستانه تصویب برنامه توسعه ششم قرار دارد، عنوان کرد: این زمان بهترین فرصت برای برنامه‌ریزی برای دادن اختیارات به دولت در حوزه حمایت از تولید است.

استاندار زنجان در ادامه بر لزوم جذب سرمایه‌گذار در حوزه‌های مختلف در سطح استان زنجان تاکید کرد و یادآور شد: به نظر می‌رسد برای تشویق سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذار باید مشوق‌های قانونی قائل شد.

انصاری با ارائه پیشنهاد افزایش معافیت‌های مالیاتی آن را یکی از راه‌های جذب سرمایه گذاری دانست و گفت: برای اجرایی شدن این برنامه ها باید اختیارات خاص و ویژه ای برای دولت قائل شد.

وی در ادامه پیشنهاد دیگری مبنی بر تبدیل بانک توسعه صادرات به یک اگزیم بانک بیان داشت:این مهم می تواند به  صادرات محصولات کشورمان به نقاط مختلف جهان کمک کند.

استاندار زنجان در پایان گفت: با برنامه‌ریزی صحیح و مناسب در این زمینه می توانیم گام موثری در توسعه صادرات کشور و استانمان برداریم .

رییس محترم کمیسیون صنایع و معادن مجلس پس از ارائه نظرات اعضاء شورای گفتگو و حاضرین در جلسه ابتدا اشاره ای به  نامگذاری سال‌های اخیر از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولید ملی نمود و ادامه داد:

راهبرد اصلی تحقق شعار سال اقتصاد مقاومتی است که در این حوزه اقدامات و حمایت‌های مختلفی از جمله حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و … صورت گرفته است.

دکتر رحمانی به عمده فعالیت‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در نقاط مختلف کشورمان اشاره کرد و افزود: امروز اتاق بازرگانی در سراسر ایران اسلامی فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف دارد.

رحمانی ادامه داد: اتاق بازرگانی اقدامات مثبت و موثری به واسطه برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در راستای اجرایی شدن اصل ۴۴ قانون داشته و در کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی نیز عضویت دارد.

ایشان با اشاره به وجود به ذخایر معدنی دراستان‌ها و شهرهای مختلف کشورمان ابراز داشت: ایران  ۶۰ میلیارد تن ذخایر معدنی شناخته شده دارد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بر لزوم استفاده از ظرفیت قانونی معادن موجود در کشور تاکید کرد و یادآور شد: باید از همه این ظرفیت‌های موجود در کشور به نحو احسن استفاده شود.

رحمانی در پایان بر ضرورت ارتباط بیشتر فعالان اقتصادی استان‌ها و تولیدکنندگان با نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد و گفت: این ارتباط قطعا در پیشرفت هر شهری تاثیر بسزایی خواهد داشت.

zanjan chamber- اتاق زنجان-نوزدهمین جلسه شورای گفتگو 1

نویسنده:

بازدید: 439 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, ۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۵:۱۳

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.