english farsi
دوشنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۶


حضور سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در سنگاپور در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان

شناسه خبر:1986
شنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۸:۰۳
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
اتاق زنجان  -Zanjan Chamber  - حضور سفیر ایران در سنگاپور در اتاق زنجان 1

هفتمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان با حضور سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در سنگاپور برگزار گردید و در این نشست به بحث و بررسی پیرامون نحوه ی توسعه همکاریهای زنجان و سنگاپور و استفاده از ظرفیتهای سرمایه گذاری مشترک پرداخته شد.

مهندس غلامحسین جمیلی ضمن اشاره به اینکه اتاق بازرگانی زنجان یکی از قدیمی ترین و ریشه دار ترین اتاقهای بازرگانی در سراسر کشور محسوب می شود اظهار داشت: اتاق به واسطه ی هیات نمایندگان منسجم و متحدی که از سالهای دور در تاسیس آن همت و تاکنون حمایت نموده اند و جایگاهش  در منطقه ی شمالغرب و غرب  توانسته رسالتش را به درستی و بطور کامل نمایندگی کند.

رئیس اتاق زنجان در راستای معرفی استان ابراز داشت: شکل دوران گذار مختلف در ۳۰ سال گذشته برای توسعه زنجان در دهه های مختلف دچار تغییرات اساسی شده است. که البته طی دو سال اخیر با استقرار دولت یازدهم و حضور مهندس انصاری استاندار زنجان اقدامات ارزشمندی صورت گرفته است. در ۵ حوزه ی مختلف راهبردهای توسعه زنجان مورد ارزیابی قرار گرفت و راهبردهای اصلی ان شکل گرفت و نهایتاً به عنوان مسیر توسعه جدید استان برنامه ریزی های لازم صورت گرفت.

جمیلی افزود: در همین زمینه فضای توسعه صنعتی آتی زنجان مبتنی بر صنایع پاک، صنایع مبتنی بر های تک و دانش بنیان شکل خواهد گرفت.

ایشان اظهار داشت: ما معتقدیم فعالیتهای خوبی در حوزه معدن صورت گرفته است که حفظ همین منابع، بهره مندی از منابع موجود به جهت پایداری صنایع شکل گرفته ی فعلی و تکمیل ظرفیتهای آن ضروری خواهد بود.

وی عنوان کرد: به دنبال این هستیم توسعه صنعت استان زنجان را بر پایه ی بخش های ذکر شده راهبری کنیم. رئیس اتاق زنجان در ادامه معرفی زنجان به سفر هیات دولت به استان در تعیین زنجان به عنوان مرکز آمادی مرکز کشور و شمال غرب ایران و همچنین تعیین زنجان به عنوان قطب IT و برق و الکترونیک اشاره نمود و گفت: از جمله اقدامات خوبی که در این زمینه صورت گرفته کلنگ زنی احداث یک شهرک صنعتی برق و الکترونیک در زنجان می باشد که شهرک آماده ی واگذاری است و فقط صنایع مربوط به برق و الکترونیک در آن مستقر خواهد شد و از پراکندگی و تنوع استقرار واحدهای مختلف پرهیز خواهد شد.

جمیلی بیان داشت : استان زنجان در شمال غرب در همسایگی ۷ استان گیلان، تبریز، ارومیه، اردبیل، سنندج، قزوین و همدان می باشد که به مرکزیت زنجان دقیقاً ۴۸ درصد جمعیت کشور به طور متوازن در شعاع ۴۰۰ کیلومتری زنجان قرار دارد. دسترسی های کمتر از ۳ ساعت به هر یک از این مناطق هم با مسیر جاده ای هم ریلی قابل فرض است و این استقرار ۴۸ درصدی جمعیت به این مفهوم است که ۴۸ درصد تولید و مصرف کشور در این جا اتفاق می افتد و زنجان به واسطه ی اینکه یک قدم دورتر از استانهای مرزی استعداد ذاتی از جمله لوجستیک، حمل و نقل و … چه به جهت صادرات چه واردات می تواند مورد توجه قرار گیرد.

ایشان اضافه کرد: استان زنجان در مسیر کوریدور اصلی جاده شرق به غرب هم کشور هم منطقه قرار دارد این جاده اصلی منجر شده مسیر انتقال انرژي ها هم از زنجان عبور کند.

وی با بیان اینکه به لحاظ استعدادهای ذاتی زیرساختهای کلان هم برای زنجان متصور است گفت: همیشه این سوال وجود دارد که با وجود ویژگی و برتری های موجود چرا سهم ما از توسه و رشد منطقه در مقایسه با استانهای هم تراز ما، عقب تر است رئیس اتاق زنجان اظهار نمود: جدای از دلایل فنی  این امر می تواند ریشه در فرهنگ زنجان و اراده و خواست مردم داشته باشد. قطعاً تغییراتی در نگرش مردم طی این دو سال اتفاق افتاده که امید است زمینه برای مطالبات فراهم شود.

اتاق زنجان  -Zanjan Chamber  - حضور سفیر ایران در سنگاپور در اتاق زنجان 2

جمیلی به استعدادهای برجسته استان در حوزه گردشگری نیز اشاره نمود و بیان داشت: وجود گنبد سلطانیه ، مردان نمکی، غار کتله خور و رختشویخانه نشان می دهد تمدن مردم زنجان در گذشته بی نظیر بوده است.

در پایان رئيس اتاق زنجان به بحث آب به عنوان موضوع اصلی و اساسی در کشور پرداخت و اعلام نمود: خوشبختانه استان زنجان جزو مناطق بحرانی کشور در حوزه آب نیست ولی این امر دلیل برای عدم مدیریت و کنترل نمی باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگاپور نیز در این جلسه عنوان کرد: نگاه مردم در ایران نسبت به زنجان نگاه فرهنگی است در تاریخ تمدن ایران زنجان یکی از ستاره های درخشان بوده و اسناد و مدارک و شواهد زنده نشان می دهد و زنجان مهد مشاهیر ملی و بین المللی است.

جواد انصاری با بیان اینکه فرصتهای موجود در زنجان در حوزه گردشگری به لحاظ جغرافیایی می تواند یکی از کانون های گردشگری سرزمین باشد گفت: زنجان دارای ترکیب خوبی از سرسبزی و حاصلخیزی و موقعیت جغرافیایی به لحاظ ترانزیتی می باشد که این یک امتیاز ویژه و بزرگ است.

ایشان پس از تبیین فرصت های امتیاز پیش روی ایران بعد از تحریم ها، با تاکید بر اظهارات رئیس اتاق در زمینه پتانسیل های استان عنوان نمود: با توجه به ظرفیتهای موجود می توانیم در مواردی از جمله جذب سرمایه، معادن و … با فعالان اقتصادی کشور سنگاپور گفتگو و همکاری نمائیم.

انصاری در معرفی سنگاپور مطرح کرد: سنگاپور دومین قطب IT در دنیاست. دو سوم تولید در سنگاپور توسط شرکتهای خارجی صورت می گیرد در سال ۲۰۱۲ مدال زیباترین شهر دنیا از سازمان ملل را دریافت نمود سنگاپور با وجود اینکه بسیار سرسبز و با بارندگی های زیادی که دارد اصلاً کشاورزی ندارد و ۹۹ درصد غذا، میوه و … در این کشور وارداتی است.

وی همچنین افزود: با توجه به اینکه بخشی از آب سنگاپور از طریق فاضلاب، رودخانه های اطراف و اقیانوس تامین می شود ، نه تنها در خود کشور بلکه در بسیاری از کشورها دارای مدرنترین آب شیرین کن ها می باشد.

وی به ساخت هتل به عنوان یکی از کمبودهای مهم ما در بحث گردشگری، تاکید نمود و گفت: ساخت هتل توسط فعالان اقتصادی سنگاپور در ایران و زنجان قابل پیگیری می باشد.

انصاری با دعوت از فعالان اقتصادی زنجان جهت برگزاری سمینار در اتاق سنگاپور خواستار تهیه ی شناسنامه ای از کار شرکتها و علاقمندان به همکاری در سنگاپور شد.

نویسنده:

بازدید: 375 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۹:۰۴

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.