english farsi
شنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۶


حضور مهندس جمیلی در برنامه زنده تلویزیونی شبکه خبر

شناسه خبر:4837
سه شنبه, ۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۱۲
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
IMG_7550

رئيس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان با حضور در برنامه تلویزیونی تیتر امشب گزارشی از جلسه مشترک ریاست محترم جمهوری با فعالان اقتصادی ارائه نمود.

مهندس غلامحسین جمیلی با اشاره به موارد مطرح شده از سوی نمایندگان بخش خصوصی مهمترین مباحث مطروحه را حول محور مشکلات بانکی نام برد و افزود: این موارد از سوی نماینده جامعه بانکی نیز مورد واکنش قرار گرفت و تاکید خود ریاست محترم جمهوری و رویکرد دولت نیز در خصوص رفع این مشکلات بوده است.

وی چالش مهم در این حوزه را وابستگی شدید اقتصاد کشور به سیستم بانکی بلحاظ تامین سرمایه درگردش و نیز ارز مورد نیاز واحدهای دخیل در صادرات و واردات کالا بیان نمود و بواسطه وجود تناقض در رفتار بانکها، نخستین انتظار بخش خصوصی و نیز اهتمام ویژه ریاست محترم جمهوری را رسیدگی و اصلاح این سیستم دانست.

فعال اقتصادی استان زنجان با تاکید بر نقش بخش خصوصی به عنوان منبع اصلی تحریک تقاضا در جامعه خواستار توجه به این امر بصورت واقعی و عملی و بدور از شعار شد و اعلام نمود با این سهم از بودجه های عمرانی نبایستی انتظار داشت که بخش خصوصی بتواند تحریک تقاضا در جامعه را بطور کامل انجام دهد.

مهندس جمیلی با اشاره به جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی کلیدواژه های مطروحه در مبحث اقتصاد را نرخ ارز، رقابت پذیری و تولید برای صادرات نام برد و بهترین رویکرد برای فعالیت و ترمیم اقتصاد را نگاه ویژه به بازارهای خارجی جهت صادرات عنوان نمود.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به عدم توفیق در ایجاد یک بازار پایدار بر مبنای سلایق مشتری، حتی در کشورهای همسایه ، اذعان نمود برای موفقیت در این امر حتما بایستی بر مبنای بازار مشتری و نیازهای آنها مطالعه، تحقیق و سپس تولید شود لیکن با توجه به چالشهای سیاسی ، حتی با وجود برجام هیچ تولیدکننده ای در داخل کشور امیدواری برای ایجاد یک خط تولید بر مبنای مصرف خارجی ندارد. عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به آمار و ارقام ارائه شده در برنامه بخش عمده ای از صادرات غیرنفتی نظیر خودرو را نیز بواسطه حمایتهای دولتی متکی بر پول نفت، از همان مقوله صادرات نفتی دانست و اذعان داشت: مقوله صادرات و حضور در بازارهای خارجی علاوه بر توان تولیدکننده داخلی و صادرکننده آن کالا، احتیاج مبرمی به ثبات نرخ ارز دارد . وی با اشاره به اینکه در گذشته تولیدکنندگان بخشی از بار رقابت پذیری در بازار را با نرخ ارز و تورم جبران می کردند بیان داشت: با وجود وعده های زیادی که در باره تک نرخی شدن ارز و ایجاد ثبات در این رابطه داده شده، این امر محقق نگردیده است و حتی در صورت تحقق نیز عرضه در بازارهای خارجی تضمینی نخواهد شد و هر گونه تصمیم برای تثبیت رویه های مربوطه اثر مستقیم بر روی فعالیتهای اقتصادی خواهد داشت.

وی با تمسک به بخشی از صحبتهای آقای جلال پور رئيس اتاق بازرگانی ایران در جلسه مشترک با ریاست جمهوری و موضع صریح اتاق و اراده و خواست بخش خصوصی را عدم دخالت دستوری دولت در قمیت گذاریها دانست و افزود: اگر باور همه جانبه به بخش خصوصی در تصمیم سازی و اجرا ، ایجاد شود و دولت با اعتماد به بخش خصوصی تنها امور مربوط به کنترل و نظارت را عهده دار باشد یافتن راهکار عملی برای پیشرفت اقتصادی ممکن خواهد بود.

نویسنده:

بازدید: 507 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, ۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۵:۰۳

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.