english farsi
پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷


خواسته بهره برداران معدنی : تولید را به حال خود رها کنید

شناسه خبر:6330
چهارشنبه, ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۹
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
photo_2017-01-04_11-52-40

حقوق دولتی از موضوعات بسیار مهم معدن تلقی می‌شود،که اختلافات زیادی برسر میزان آن بین  بخش دولتی و خصوصی وجود دارد کمیسیون معدن اتاق زنجان  نیز به منظور بررسی مشکلات بهره برداران معدنی استان با حضور رئيس سازمان نظام مهندسی معدن ایران تشکیل جلسه داد .

در این نشست اکبر محمدی یکی از معدنکاران فعال استان ضمن ابراز امیدواری از تغییر شیوه نگارش قوانین گفت: متاسفانه نوع برخورد با بهره برداران  معدنی سلیقه ای است .

 وی اجرای قانون بد را از بی قانونی بهتر دانست و تصریح نمود اقتصاد مقاومتی یعنی ایجاد شغل لاکن ،  بهره برداران معدنی علی رغم ایجاد اشتغال و توسعه صادرات  در کشور با مهری دولت و مردم  مواجهند.

باقر محمد یکی دیگر از معدنکاران فعال استان نیز ضمن گله از مسئولین در خصوص ایجاداخلال  در کار معادن گفت متاسفانه هر چقدر کارها به سمت علمی و اصولی تر پیش می رود ما شاهد روند معکوس در امر تولید هستیم بگونه ای که بجای اقتصاد مقاومتی شاهد ایجاد مقاومت در تولید هستیم.

محمدی با اشاره به ظرفیت معدنی استان زنجان در صادرات سنگهای تزئینی  اظهار داشت: علی رغم وجود مزیت نسبی جهت صادرات سنگهای تزئینی متاسفانه بدلیل وجود برخی از قوانین بازدارنده معدن داران  جرات و جسارت عقد  قراداد با طرف خارجی را ندارند  وی مهمترین شیوه حمایت از معدنکاران را دفاع نکردن از این قشر دانست و گفت آیا بهتر نیست تولید را به حال خود رها کنیم.

ازسوی دیگر عیار سنجی در زمان اخذ پروانه  بهره برداری و دریافت سود و عوارض دولتی با استناد به  عیارسنجی اولیه  بدون توجه  به کاهش عیار خاک در سالهای بعد   ، مانع تراشی روستائیان  در خصوص تردد کامیونها در جاده های روستایی از مواردی بود که همه حاضران خواستار ایجاد راهکار مناسب جهت حل آن شدند

 رفیعی مدیر گروه دانشگاه زنجان نیز در این نشست با اشاره به پرداخت حقوق و عوارض دولتی  اظهار داشت: ایجاد زیرساختهای مناسب در خصوص معادن استان ضروری است  لذا با توجه به پرداخت حقوق دولتی استفاده از  جاده های روستایی  حق بهره برداران معدنی است لذا  باید دولت درزمان ساخت  این جاده ها استاندارهای ضروری  جهت تردد کامیونها را لحاظ نماید وی خواستار ورودو استفاده  از تکنولوژیهای مدرن روز درزمنیه استخراج  معادن شد.

حمیدی نیا رئيس سازمان نظام مهندسی معدن استان زنجان نیز در این گردهمایی  خواستار تشکیل شعبه تخصصی دادرسی به امور معدنی استان  شد.

رئیس سازمان نظام مهندس معدن ایران  نیز ضمن قبول کلیه ایرادات قانونی در بخش معادن اظهار داشت کلیه مشکلات مطروحه به تهران انعکاس خواهد یافت.

photo_2017-01-04_12-06-07

اسماعیلی در ادامه افزود به جهت حمایت از سرمایه گذاران ۱۰ درصد حقوق و عوارض  دولتی میتواند در بخش  پژوهش هزینه گردد.

وی ضمن انتقاد از عملکرد صدا و سیما در خصوص  عدم فرهنگسازی در روستاها گفت معادن ما در ۸ سال تحریم عامل مولد در تولید و اشتغال بودند لذابهره برداری از  معادن در شرایط امروز جامعه نیز یکی از مزیتهای حوزه اقتصاد کشور محسوب می شوند.

 اسماعیلی  بااشاره به بحث خام فروشی مواد معدنی در کشور طرح این موضوع را غیر منصفانه دانست و با بیان اینکه نخستین بند سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با اقتصاد مقاومتی افزود: سرمایه گذاری  دربخش معادن بهترین مزیت اقتصادی ماست.

نویسنده:

بازدید: 354 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۹

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.