english farsi
پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷


خواسته کارفرمایان استان: ایجاد وحدت رویه در تعیین مشاغل سخت و زیان آور

شناسه خبر:5825
چهارشنبه, ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۸:۴۸
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
photo_2016-10-19_11-59-08

هم اندیشی کمیسیون صنعت اتاق زنجان و دستگاههای اجرایی مرتبط به منظور ایجاد وحدت رویه و اجماع نظر در خصوص اجرای صحیح قانون مشاغل سخت و زیان آور در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برگزار گردید.

در این نشست مقدم فرد نائب رئيس اتاق زنجان با اشاره به وجود یک باور غلط در خصوص اعمل ظلم از سوی کارفرما در حق کارگر گفت: بیشترین سود حاصل از حمایت صرف تامین منافع کارگران می گردد از این رو  منافع کارگران با کارفرمایان در یک راستا است و ما امیدواریم با اصلاح این قانون از فشارهای مالی که به دولت و کارفرمایان به ناحق تحمیل می گردد کاسته شود . وی در ادامه افزود ما درصدد فراهم نمودن زمینه های اجرای صحیح قانون هستیم چرا که چارچوب و پایه قانون محور همه ماست.

نائب رئيس اتاق زنجان در ادامه گفت: با ایجاد یک رویه مشترک بین دستگاههای مجری این قانون می توانیم از بار مشکلات فعلی بکاهیم چرا که در شرایط فعلی دغدغه اصلی جامعه کارفرمایان افزایش میزان تولید و بکارگیری نیروهای بیشتر در جهت کاهش نرخ بیکاری است.

کلانتری نائب رئيس دوم اتاق نیز به عنوان سخنران بعدی این نشست در خصوص همسوئی رابطه اتاق بازرگانی و اداره کار گفت از دیرباز این دو ارگان روابط بسیار نزدیکی در صدور آراء داشته و امیدواریم این رویه همچنان ادامه یابد وی با اشاره به مشکلات عدیده در خصوص پرداخت حق بیمه کارگران گفت: در حالی که در کشورهای اروپایی عمدتاً نرخ پرداخت سهم کارفرما تا سقف ۱۷ درصد می باشد این رقم در ایران گاهاً از ۳۰ درصد نیز تجاوز می کند که کارفرمایان ملزم به پرداخت آن می باشند. از سوی دیگر مشکلات مالیاتی ، تامین مواد از دیگر موانعی هستند که جامعه کارفرمایان کشور با آن دست به گریبان هستند از این رو وجود چنین قوانین مخل تولید منجر به ورشکستگی واحدهای تولیدی می گردد.

ضرغام عضو هیات نمایندگان اتاق زنجان نیز در این نشست مهمترین وظیفه وزارت کار را ایجاد اشتغال دانست و تصریح کرد اصلی ترین رسالت وزارت کار تنظیم روابط کار است و رسیدگی به مشکلات  کارگران و کارفرمایان در اولویت دوم قراردارد از این رو باید تمرکز عمده این وزارتخانه در خصوص  ایجاد اشتغال و حمایت از جامعه کارگری می باشد.اما متاسفانه در حال حاضر مهمترین تمرکز این وزارتحانه تمرکز بر روی مباحث جانبی است و کمتر به رسالت اصلی خود که همانا افزایش نرخ اشتغال است توجه می گردد.

وی عمده ترین خواسته جامعه کارفرمایان استان را حمایت از کارفرمایان دانست و تاکید کرد تولیدکنندگان با رفع موانع تولید می توانند در کاهش نرخ بیکاری تاثیرگذار باشند از این رو حمایت از جامعه کارفرمایان به نفع وزارتخانه نیز می باشد.

دکتر غریوی مدیرکل اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست با اشاره به موارد قانونی در خصوص بازنشستگی پیش از موعد گفت: تکالیفی برای کارفرمایان در خصوص کاهش میزان آلایندگی واحدهای تولیدی تعریف گردیده اما متاسفانه رفع این موانع کمتر از سوی کارفرمایان مورد توجه قرار می گیرد این مقام مسئول در ادامه افزود مشاغل سخت و زیان آور عمدتا در دو گروه طبقه بندی می شوند گروه اول مشاغلی هستند که با اتخاذ تدابیر اصلاحی سختی آنها کاهش می یابد اما امکان حذف کامل آن وجود ندارد اما گروه دوم با در نظر گرفتن تدابیر خاص صنعت، سختی و زیان آور بودن شغل کاملاً از بین می رود.

وی در ادامه افزود جهت رسیدگی به دعاوی کارگران و کارفرمایان در خصوص مشاغل سخت و زیان آور در هیات بدوی و تجدیدنظر در استان وجود دارند که تنها یک رای آن به اداره تعاون اختصاص دارد از انی رو استناد آراء به نظر کارشناسان مرکز بهداشت است.لذا ابهامات قانونی از کارشناسان مرکز بهداشت پیگیری

و رفع شود.

در پایان این نشست مقرر گردید نشستی با حضور اداره کار در دانشگاه علوم پزشکی ،تامین اجتماعی ، نماینده استانداری و جامعه کارفرمایان جهت ایجاد وحدت رویه برای این قانون تعیین گردد. همچنین مقرر گردید عناوین شغلی بهای کد با تعیین اسم دقیق شغل ذکر شوند.

نویسنده:

بازدید: 360 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۸:۴۸

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.