english farsi
سه شنبه, ۱ اسفند ۱۳۹۶


در بیست و یکمین جلسه شورای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد: نقطه نظرات اتاق تعاون و اتحادیه شرکتهای دانش بنیان استان زنجان

شناسه خبر:2721
چهارشنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۳
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
zanjan chamber- اتاق زنجان-  بیست و یکمین جلسه شورای گفتگو 1

در بیست و یکمین جلسه شورای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی، مهندس جمیلی رئيس اتاق زنجان در ابتدای جلسه ضمن  مرور اخبار مهم روز به گزارش اخیر وزارت اقتصاد در خصوص بهبود رتبه ایران در شاخص های کسب و کار از ۱۵۸ به ۱۱۸ ارائه نموده، اشاره کرد و افزود: باوجود اینکه  خود دولت هم ادعا نمی کند که آنچه برای بهبود فضای کسب و کار انجام داده کافی بوده است و معتقد است این رتبه خوبی برای ایران نیست ولی زحمات دولت جای قدردانی و تشکر دارد.

رئیس اتاق زنجان ادامه داد: نهایتاً این روند نتوانسته تاثیر کافی  در جامعه اقتصادی بگذارد و این امر نشان دهنده ی بسته بودن فضای اقتصادی کشور است و ایران همچنان جایگاه شایسته ای  در مقایسه با سایر کشورها  ندارد.

جمیلی همچنین در خصوص انتزاع  صنایع تبدیلی وابسته به بخش کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به جهاد کشاورزی اذعان داشت:  این رویه از آن جهت که سبب انحصارطلبی می شود درست و مناسب نیست. سرمایه گذار و فعال بخش خصوصی بهتر می تواند برای فعالیتهای خود برنامه ریزی کند.

 ایشان در ادامه با طرح بحث حمایت از صادرکنندگان استان وتاکید بر تولیدات صادرات محور به این مهم پرداخت و گفت: شایسته است در جلسات کارگروه رفع موانع تولید و نیز جلسات آتی شورای گفتگو به بحث نحوه بررسی مالیات ارزش افزوده برای صادرکنندگان بپردازیم.

وی افزود با توجه به اینکه تعداد صادرکنندگان استان زنجان به ۵۰ واحد هم نمی رسد کنترل و رسیدگی به مسائل ایشان کار مشکلی نیست.

رئیس اتاق زنجان بیان داشت: امروز ضرورت یک همت همه جانبه برای بهره برداری از فرصتهای منطقه ای برای ما اهمیت دارد در طی ۱۰ سال گذشته اتفاقات سیاسی زیادی از جمله تجزیه شوری سابق، افغانستان، عراق و .. رخ داده است که متاسفانه ما نتوانستیم از این شرایط بهره لازم را ببریم.  شاید امروز تنش میان ترکیه و روسیه فرصت مناسبی برای حضور تجار و فعالین اقتصادی ایران و حتی زنجان باشد که فرصتهای جدید به جهت مبادلات با آنها را تجربه کنیم.

جمیلی اظهار داشت : عدم عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی و عدم رقابت پذیری ما در مقایسه با رقبای خود به لحاظ صرفاً تعرفه های ورودی کالای ایرانی در روسیه و  سایر کشورها ما را عقب می اندازد. اراده ی جدی جهت رایزنی از سوی دولت در این خصوص حائز اهمیت است.

رئيس اتاق زنجان عنوان کرد: بر اساس یکی از شرح وظایف شورای گفتگو استماع نقطه نظرات انجمن ها، تشکل ها ، صنوف مختلف و بیان دیدگاه ایشان در جلسه که می توند موجبات ترقی و بهبود وضعیت  ذی نفعان آن قرار گیرد در دستور کار قرار گرفته است.

طبق دستور جلسه ی اول مبنی بر ارائه گزارش عملکرد اتاق تعاون زنجان و تبیین جایگاه و انتظارات واحدهای تعاونی استان آقای سواری رئيس محترم اتاق تعاون بیان داشت : طبق قانون تجارت شرکتهای سهامی خاص با مسئولیت محدود صاحب سرمایه خود هستند ، وظایفشان را تعریف می کنند و به سراغ سازمانهای ثبت اسناد می روند و پس از ثبت فعالیتشان را شروع می کنند و دولت به هیچ عنوان در ایجاد تشکیلات شرکت‌های تعاونی دخالت نمی‌کند.

ایشان با طرح این مطلب که  حذف بند ۴ ماده ۵۱ از فصل هشتم قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران موضوع اخذ مجوز از وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی برای ثبت و انجام هر گونه تغییرات و مجامع شرکت های تعاونی است اظهار نمودک این امر موجبات عدم تمایل اشخاص در فعایت ها با موضوع  تعاونی را در کشور فراهم آورده و شاهد این هستیم که در سالهای اخیر ثبت شرکت یا ماهیت تعاونی کاهش یافته است .

وی ادامه داد: به دنبال این مساله شرکت های تعاونی فعال اقدام به تغییر ماهیت از تعاونی به سهامی خاص یا با مسئولیت محدود نموده اند.

رضا سواری  بیان داشت: علاقه‌مندانی هم که جهت اخذ مجوز ثبت شرکت های تعاونی به ادارات تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه می کنند عمدتا با موانع و مشکلاتی  مواجه می شوند که ضروری است به وجود اینگونه موانع توجه، رسیدگی و در جهت رفع آنها چه در سطح کشور چه استان راهکار ارائه گردد.

ایشان همچنین در این جلسه خواستار اجرایی شدن ردیف ۲ بند ج ماده ۹ فصل سوم مندرج در قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به منظور توسعه فعالیت های بخش تعاون گردید.

وی با بیان هفت راهبرد اتاق تعاون از جمله ترویج فرهنگ تعاون، توسعه و توانمندسازی منابع انسانی و تامین مشوق‌های مالی به شرکت‌های تعاونی و … گفت:  بر اساس آخرین گزارشات ۳۷۵۶   شرکت تعاونی در استان زنجان وجود دارد که از این تعداد ۲۵۴۷ شرکت (۶۶درصد) فعال هستند.

رئیس اتاق تعاون با بیان اینکه در شرکت‌های تعاونی فعال ۲۶هزار نفر شاغل اند، افزود: این شرکتها در ۱۴ گروه فنی، کشاورزی، خدماتی، مسکن، صنعتی، حمل و نقل، معدنی، تعاونی‌های نظارتی و تعاونی‌های نوع جدید و سایر فعالیت می‌کنند.

سواری با بیان اینکه ۱۲ اتحادیه و یک اتاق تعاون ( در شهرستان خدابنده) در استان زنجان فعالیت می کند، گفت: این اتحادیه ها در مباحث دانش بنیان، کشاورزی، صنایع تولیدی و شیمیایی، کشاورزی و دامپروری، مصرف، سهام عدالت و سایر مشغول به کار هستند.

ایشان با اشاره به اینکه بیشترین شرکت‌های تعاونی با یک هزار و ۷۳ مورد در بخش کشاورزی فعالیت می کنند، تصریح کرد: علاوه بر این در استان زنجان ۵۴۸ تعاونی خدماتی، ۴۲۹ تعاونی صنعتی، ۲۲۰۵ تعاونی چندمنظوره و ۸۶  تعاونی مسکن در استان زنجان فعالیت می‌کند.

zanjan chamber- اتاق زنجان-  بیست و یکمین جلسه شورای گفتگو 2

در ادامه دکتر محمدی مدیرعامل محترم اتحادیه تعاونی‌های دانش بنیان استان زنجان همچنین در این جلسه صبق دستور جلسه دوم ضمن ارائه خلاصه فعالیت‌های این اتحادیه به بیان دیدگاههای اتحادیه شرکتهای دانش بنیان استان پرداخت و در این راستا اشاره کرد : برگزاری جلسات متعدد در معاونت علم و فناوری در زمینه‌های مختلف شرکت‌های دانش بنیان، برگزاری جلسات متعدد با سازمانها و ارگانهای مختلف، برگزاری جلسات متعدد با واحدهای مستقر در شهرکهای صنعتی و شرکت در نمایشگاههای مختلف به منظور معرفی توانمندیهای اتحادیه از جمله اقدامات انجام شده توسط دست اندرکاران اتحادیه تعاونیهای دانش بنیان در استان زنجان است.

دکتر محمدی با اشاره به اهداف اتحادیه تعاونی‌های دانش بنیان استان در سال۹۵ افزود: برگزاری نخستین رویداد کارآفرینی با محوریت حل یکی از مشکلات استان زنجان، برگزاری نخستین جشنواره دانش بنیان کشور، همکاری به منظور برگزاری کنفرانسهای بین المللی فناوری اطلاعات در کشور، افزایش۳ برابری شرکت‌های دانش بنیان استان و حفظ شرکت‌های دانش بنیان فعلی، بررسی و ایجاد هیئت امنای دانش بنیان استان زنجان و افزایش اعضای مرتبط با زنجیره دانش بنیان از جمله اهداف اتحادیه تعاونیهای دانش بنیان استان در سال آینده است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های دانش بنیان استان زنجان گفت: نخستین تعاونی دانش بنیان در حوزه استخراج ماده موثره داروهای گیاهی و تولید نانو داروهای گیاهی ضدافسردگی در استان زنجان تشکیل شده است.

محمدی اضافه کرد: علاوه بر این با همت این اتحادیه نخستین تعاونی دانش بنیان در حوزه نانوالیاف دارویی که سازنده قویترین آنتی باکتریال طبیعی دنیا است و نخستین تعاونی دانش بنیان در حوزه طراحی و ساخت ماشین آلات گوهر تراشی را دارد.

ایشان همچنین اظهارداشت:  اتحادیه تعاونیهای دانش بنیان در نظر دارد تا به کشاورزی دانش بنیان در استان زنجان توجه ویژه ای داشته باشد به همین دلیل صنایع تبدیلی و بسته بندی را در راستای توجه به این موضوع در مناطق محروم و روستایی توسعه دهد و تولید را از شهرکهای صنعتی به این نقاط سوق دهد.

مهندس انصاری استاندار محترم زنجان در این جلسه در مورد تعداد شرکت‌های تعاونی مستقر در استان زنجان خاطرنشان کرد: در حال حاضر نزدیک به ۴ هزار شرکت تعاونی در استان زنجان که دارای جمعیتی یک میلیونی است به ثبت رسیده که از این تعداد بیش از  ۲۵۰۰ شرکت تعاونی فعال و مابقی راکد هستند.

استاندار زنجان با بیان اینکه برای گسترش شرکت‌های تعاونی در جامعه مانعی وجود ندارد، افزود: پایین بودن هزینه‌های تاسیس، وضع معافیت‌های لازم از جمله مزیت‌های شرکت‌های تعاونی نسبت به شرکت‌های خصوصی در زمینه تاسیس بوده به همین دلیل رغبت اعضا برای تشکیل شرکت‌های تعاونی بیشتر از تاسیس بخش خصوصی بوده است.

انصاری  با اشاره به اینکه هر محصول تولیدی قیمت ترکیبی مختص به خود را دارد، گفت: وقتی در کشور اصرار داریم که همه چیز را ارزان کنیم خواه و ناخواه کیفیت در تولید را به تدریج از دست می‌دهیم.

ایشان با بیان اینکه دولت هر معافیتی را در هر بخشی وضع کند باید خود متحمل هزینه‌های بعدی شود، تصریح کرد: وضع معافیت توسط دولت در هر بخش و زمینه ای فشار بر دولت است در نتیجه فعالان اقتصادی اگر خواهان کمک دولت به بخش خصوصی هستند نباید بر وضع معافیت‌های دولتی اصراری داشته باشند.

وی در خصوص مجوز تاسیس پارک علم و فناوری استان زنجان که در آن تمامی مراکز رشد دانشگاه‌ها متمرکز شوند به‌زودی اخذ می‌شود، تصریح کرد: زنجان جزو استان‌های محدود کشور بوده که بنا به دلایلی نسبت به اخذ این مجوز دیر اقدام کرده است.

استاندار زنجان با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری بر اساس قوانین مناطق آزاد تبعیت می کنند ابراز کرد: متاسفانه ما به این موضوع توجه نکرده‌ایم که امیدواریم برای دستیابی به اهداف علمی و پژوهشی و در نتیجه اقتصادی با ایجاد پارک علم و فناوری استان زنجان به این مهم دست یابیم.

وی گفت: به منظور حمایت از فعالیت‌های پژوهشی نیروهای پژوهشی فعال در شرکت‌های دانش بنیان بنیاد نخبگان و پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی و سایر مراکز باید در مرحله نخست شناسایی شوند.

نویسنده:

بازدید: 516 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, ۲۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۷:۵۸

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.