english farsi
پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷


در دومین جلسه کمیسیون معدن مطرح شد: رقابت پذیری با تکنولوژی جدید

شناسه خبر:2073
یکشنبه, ۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۹
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 3٫00 out of 5)
Loading...Loading...
zanjanchamber-اتاق زنجان- دومین جلسه کمیسیون معدن 2

رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی با اشاره به بند د ماده ۱۶ قانون اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن مبنی بر تشکیل کمیسیونهای تخصصی در راستای نیل به سیاست های بلند مدت توسعه بخش خصوصی در اقتصاد، اهمیت تشکیل و اهداف کلی این کمیسیون را تشریح نمود.

حمیدی دبیر کمیسیون در تکمیل سخنان منصوری اهداف این کمیسیون را ایجاد انگیزه برای تفکر و اندیشیدن در راه اعتلای فعالیتهای اتاق،ایجاد زمینه اظهارنظر و مراجعه به صاحب نظران، آسیب شناسی مشکلات و مسائل بخشی با رویکرد کارشناسی نتایج به اتاق ، تدوین نظرات جمع بندی شده تا مرحله اخذ تصمیمات کمیسیون،انتقال نظرات کمیسیون به هیأت رئیسه اتاق جهت تصمیمات مقتضی از جمله انعکاس به ارگانهای قانونگذاری، اجرایی و قضایی کشور، پیگیری مصوبات تا حصول نتیجه عنوان کرد.

این جلسه به منظور تدوین برنامه استراتژیک و راهبردی معدن تشکیل گردید. در همین راستا تمامی اعضا و مدعوین پیشنهادات خود را جهت تدوین سند برنامه استراتژیک و راهبردی کمیسیون ارائه نمودند.

مهندس بهمن کارگر ضمن توجه به جمع بندی قالب مشکلات معادن، گزارشات و طراحی آنها به صورت یک اطلاعات کامل و بررسی آنها از طریق آماری عنوان کرد: باید برنامه ریزها در بخش معدن و صنایع معدنی در راستای اشتغال فارغ التحصیلان در این حوزه و رفع مشکلات پیش روی آنها باشد.

مجری طرح شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران همچنین افزود: بررسی مشکلات موجود در معادن آهن که قطعاً آینده به سمت صنایع معدنی روی نیز خواهد رفت و مشکلات اجتماعی را هم بدنبال خواهد داشت مورد توجه و قابل پیگیری است.

مهندس حیدرزاده اظهار داشت تأثیرپذیری واحدهای معدنی و صنایع معدنی از بازار بر کسی پوشیده نیست. لذا جهت حل این معضل دو رویکرد وجود دارد: رفع موانع تولید که بصورت کلی و واحد می باشد و رفع مشکلات درون سازمانی واحدها و یا درون استانی.

مدیر عامل شرکت اسید سازان زنجان ادامه داد: در واقع باید به دنبال مسائل رقابت پذیری با تکنولوژی جدید باشیم و نیز باید مشکلات کارخانجات صنایع معدنی در قالب بهره وری نیروی انسانی و درجهت بالا بردن راندمان واحدها بررسی شود. ضمناً در واقع صنایع کوچک موجود نیاز به نیروی متخصص دارد که در دانشگاه متأسفانه نیروی متخصصی تربیت نمی شود.

مهندس جلیلی انگورانی نیز پیشنهاد داد: باتوجه به اهداف این کمیسیون یک جلسه را اختصاص دهیم به بحث معادن مس و فرآوری مس و به بررسی بهره وری بیشتر و بالا بردن راندمان معادن توسط بهره برداران معادن پرداخته شود.

zanjanchamber-اتاق زنجان- دومین جلسه کمیسیون معدن 1

دکتر دوست محمدی همچنین اظهار داشت: در استان تعریف خاصی برای جذب سرمایه گذار در بخش معدن و صنایع معدنی وجود ندارد درواقع اقدامی دراین مورد صورت نگرفته است. لذا می توان با تعریف فرصت های سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی برای سرمایه گذاری خارجی مورد بررسی و مطرح نمود.

مهندس پوراسماعیلی مسئول اداره نظارت سازمان صنعت،معدن و تجارت عنوان کرد: باعنایت به مشکلات معدن داران به معارضین روستایی و دیگر موارد مطروحه در بخش معدن در قوه قضائیه کمیسیون بادعوت از مقامات عالی تخصیص یک شعبه در استان زنجان که با قوانین معادن آشنا شود و بتواند بهترین تصمیم گیر شود.

مهندس علی محمد احمدی مدیر عامل شرکت تعاونی صنایع و معادن سرب و روی کشور نیز عنوان کرد: اطلاعات منابع ماده معدنی استان جمع آوری گردد و در قالب یک طرح یا پروژه مطرح گردد.

دکتر مختاری با اشاره به همکاری نمایندگی زمین شناسی کشور، دانشگاه زنجان و سازمان نظام مهندسی معدن استان زنجان گفت: تمامی تعاریف و پروژه های زمین شناسی مورد نیاز تهیه گشته که می تواند این کمیسیون را در انجام این امور و تخصیص بودجه مورد نظر یاری نماید.

دکتر رفیعی مدیر گروه معدن دانشگاه زنجان نیز بر تلاش درجهت بهبود بین بخش های صنعت، معدن با دانشگاه جهت تربیت فارغ التحصیلان تأکید نمود و جمع آوری اطلاعات و تعریف نقشه زیر ساختهای استان درجهت کمک به بخش معدن و صنایع معدنی و کمک به سرمایه گذاری را به عنوان پیشنهاد ارائه و قابل پیگیری دانست .

مهندس علی بیات خواست : موانع ایجاد شده در بخش معدن در جلسات مختلف مطرح شود تا شاید با ارائه راهکار موجبات فعال نمودن بخش معدن فراهم گردد.

مهندس کشاورزی در این جلسه مطرح کرد: کمیسیون زنجیره تکمیل و پایین دستی باتوجه به انواع ماده معدنی در بخش معدن و صنایع معدنی را تعریف و در اختیار اتاق بازرگانی و مقامات عالی استان قراردهد.

مهندس آذرگشسب با اشاره به اینکه معدن داران دارای مشکلات زیادی با ارگانهای دولتی می باشند عنوان کرد: یکی از این سازمانها امور مالیاتی استان می باشد که خواستار بررسی این امر با دعوت از مسئولین این بخش در جلسات کمیسیون گردید.

مهندس حمیدی در پایان عنوان کرد: سند برنامه استراتژیک و راهبردی کمیسیون تا ماه آینده تهیه و تنظیم خواهد شد.

نویسنده:

بازدید: 417 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, ۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۴:۳۸

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.