english farsi
سه شنبه, ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷


در سومین جلسه کمیسیون حمل و نقل و امور گمرکی اتاق زنجان عنوان شد: استفاده از مکانیزم های جایگزین در نوبت دهی مرکز اعلام بار پایانه حمل و نقل

شناسه خبر:2679
چهارشنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۹:۴۵
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1٫00 out of 5)
Loading...Loading...

حمل و نقل به عنوان اولویت اول در برنامه های مجلس چه در بودجه های سالانه ، چه در برنامه ۵ ساله و نیز افق چشم انداز ۱۴۰۴ در نظر گرفته شده است و از آنجائیکه بعد از اعتبارات منابع آبی، بیشترین اعتبارات متعلق به حمل و نقل می باشد بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان از بودجه عمومی را شامل و بخشی هم از محل اوراق مشارکت، اصل ۴۴، واگذاری ها و مانند ان تامین می شود. در همین راستا وزرای مربوطه نیز به دنبال اقناع دولت به جهت نیاز بخش حمل و نقل به یک صندوق توسعه می باشند از آن جهت که ماموریت اصلی این صندوق باید کمک به ارتقای بخش خصوصی باشد و بتواند به عنوان حامی کمک حال صنعت حمل و نقل گردد.

از سوی دیگر اتاق بازرگانی زنجان با تشکیل کمیسیون حمل و نقل ، برگزاری جلسات مستمر و بررسی مسائل موجود در این بخش در تلاش است وظایف و رسالتش را به خوبی ایفا نماید.

در سومین جلسه کمیسیون حمل و نقل و امور گمرکی اتاق در ادامه ی بحث جلسه ی پیشین در خصوص نوبت دهی در مرکز اعلام بار پایانه و نوسازی ناوگان حمل و نقل در ابتدا علی کلانتری رئيس کمیسیون حمل و نقل اتاق زنجان بیان داشت: متاسفانه در دولتهای گذشته بخشنامه های مخالف و دست و پاگیری که صادر و مسئله ساز شده و سوء اثرش تاکنون دامن گیر بخشهای مختلف اقتصادی می باشد، سبب گردیده وظیفه ی بخش خصوصی سنگین تر و اتاق در اجرای وظیفه ی اصلی خود که رفع موانع تولید می باشد مصرانه تر عمل نماید.

zanjan chamber- اتاق زنجان- سومین جلسه کمیسیون حمل و نقل 1

کلانتری همچنین اشاره کرد: در حال حاضر با برداشته شدن تحریم ها باید عملکرد ما به گونه ای باشد که در بخش حمل و نقل در مقابل کشورهای رقیب حرفی برای گفتن داشته باشیم.

ایشان ادامه داد: مسئله ی دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد ساماندهی شرکتهای حمل و نقل و ماشینهای خود مالک است که از این طریق هم می توانیم به تولیدکننده کمک کنیم هم به راننده ها و نیز شرایطی فراهم می شود تا راننده ها با سایر استانها رقابت نمایند.

علی ابراهیمی دبیر کمیسیون حمل و نقل اتاق با اشاره به اینکه ۹۰ درصد حمل و نقل مربوطه به واحدهای تولید می باشد گفت: باید به مشکلات موجود در این حوزه رسیدگی شود و در مقابل انتظار تولیدکنندگان، به جهت حمایت بخش خصوصی از واحدهای تولیدی، تا آنجا که قوانین اجازه می دهند به مشکلاتشان رسیدگی و در جهت حل و فصل آنها تلاش نمائیم.

ابراهیمی در خصوص مشکلات واحدهای صادراتی گفت: با توجه به عدم استاندارد حمل کالاهای صادراتی، شاهد در نوبت نشستن ماشین هایی هستیم که در نتیجه ی این امر متحمل ضرر و زیان می شوند که این مسئله هم قابل پیگیری است.

zanjan chamber- اتاق زنجان- سومین جلسه کمیسیون حمل و نقل 3

ایشان با طرح راهکارهای جایگزین مثل استفاده از اینترنت برای نوبت دهی، استفاده از شرکت محوری برای تقویت شرکتها تا از طریق تجهیز ناوگان ها به عرصه بیایند، به بحث ارزش افزوده پرداخت مبنی بر اینکه واحدهای تولیدی به سراغ شرکتهایی که ناوگان دارند نمی روند بخاطر پرداخت ۹ درصد ارزش افزوده نهایتاً مکانیزم های جایگزین باید مطرح شوند.

آقاخانی معاونت محترم سازمان حمل و نقل و پایانه های استان نیز در این جلسه با اشاره به تاکید رئیس کمیسیون حمل و نقل اتاق مبنی بر اینکه تا زمانیکه نوسازی ناوگان صورت نگیرد نه در سطح کشور و نه خارج از کشور حرفی برای گفتن نخواهیم داشت عنوان کرد: قطعاً وقتی بحث نوسازی ناوگان مطرح می شود وضعیت ناوگان کل کشور است. طبیعتاً برای دولتمردان خصوصاً وزارت راه و اعضاء ستاد مدیریت حمل و نقل کشور این وضعیت آشکار است.

آقاخانی افزود: وضعیت اقتصادی در شرایط فعلی از یک طرف و وجود ۴۸۰ هزار کامیون که بالای ۹۵ درصد به صورت خودمالکی است از طرف دیگر دست دولتمردان را بسته است.

zanjan chamber- اتاق زنجان- سومین جلسه کمیسیون حمل و نقل 2

ایشان همچنین با اشاره به طرح تخصیص گازوییل به ازای پیمایش که از مهرماه امسال آغاز شده است عنوان نمود: این طرح تاثیر قابل توجهی در مصرف سوخت ناوگان حمل و نقل در مناطقی که اجرایی شده داشته است.

در پایان پس از طرح مسائل و پیشنهادات مربوطه به مواد دستور جلسه مقرر گردید جلسات بعدی با ارائه داده های اطلاعاتی ، اعداد و ارقام به صورت علمی و با حضور نمایندگان از سوی استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت تشکیل گردد و همچنین امور مالیاتی با اعزام مدرس جهت برگزاری کارگاه های آموزشی برای تولید کنندگان ، راننده ها و … جهت رفع برخی مشکلات موجود اهتمام خواهد نمود.

نویسنده:

بازدید: 471 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, ۲۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۴:۵۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.