english farsi
پنج شنبه, ۳ اسفند ۱۳۹۶


در سومین جلسه کمیسیون کشاورزی عنوان شد: اعلام زنگ خطر عدم مدیریت تولیدات محصولات کشاورزی

شناسه خبر:2218
سه شنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۶:۲۳
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
zanjan chamber-سومین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق زنجان 1

با برگزاری سومین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق زنجان ، جایگاه استان زنجان در تولید محصولات ارگانیک و نحوه توسعه آن و دلایل افزایش محصولات صیفی و آثار آن بر وضعیت کشاورزی به بحث و بررسی گذاشته شد.

دبیر کمیسیون کشاورزی با اشاره به اینکه تا کنون برگزاری این جلسات خروجی خوبی داشته عنوان کرد: با مشارکت حداکثری و بیان نظرات حاضرین در جلسه می توانیم به عنوان کمیسیون برتر خود را مطرح نمائیم.

دکتر بریری اظهار داشت: سالها پیش زنگ خطر عدم مدیریت تولیدات محصولات کشاورزی زده شده است و هر ساله ما با این مشکل مواجه هستیم. امسال در مورد صیفی جات بحرانی که ایجاد شده نگران کننده است.

ایشان در این راستا عنوان کرد: باید بحث مدیریت را جدی گرفت تا از این طریق سبب ایجاد ارزش افزوده در جامعه شویم. چرا که این امر تبعات مالی، اجتماعی، سیاسی و .. داشته و گاهی غیرقابل جبران است و باید نهادهای دولتی هم در کنار ما باشند.

وی افزود: در اقتصاد خرد همیشه گفته می شود منابع ما محدود است و علم اقتصاد تاکید بر تخصیص درست منابع دارد ولی متاسفانه منابعی که به عنوان ثروت ملی مطرح هستند و در حال اتمام است  مثل آب، با عدم مدیریت درست به سمت و سوی مطلوبی نمی روند.

بریری با بیان اینکه از منظر اتاق در بخش بازرگانی و لطمات اقتصادی بازرگانی که به بخش کشاورزی وارد می شود به لحاظ مدیریت و سوء استفاده از منابع محدود موجود، نگران کننده است  از سازمان جهاد کشاورزی، سازمان آب، برق و بانکها و … درخواست همکاری نمود.

zanjan chamber-سومین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق زنجان 2

ایشان گفت: منابع پولی ما کم بوده و سالهاست بودجه های ما انقباضی است  خصوصا بودجه سهم عمرانی محدود بوده و بر GDP کشور بسیار تاثیر داشته است وی بیان نمود: امیدواریم تلاش ما سبب کاهش و حل مشکلات پیش رو شود بریری همچنین به موضوع آب به عنوان مشکل جدی و  مهم اشاره کرد و گفت: بیشترین منابع آبی را بخش کشاورزی مصرف می کند و بحث  بر روی مصرف نکردن نیست، درست مصرف کردن است. روی محصولاتی سرمایه گذاری کنیم که آب کمتری مصرف می کنند.

شاهمرادی با گریزی به مساله ی آب فروشی و بیان اینکه در پرونده هایی که به دادسرا مراجعه می کنند ۵۰ درصد اختلافات به چاه های آب باز می گردد این امر را قابل پیگیری دانست و گفت: باید این مهم ریشه یابی شود.

خانم دکتر صبحی نیز عنوان کرد: جهاد کشاورزی استان وظیفه دارد یک الگوی کشت  برای کشاورزان تعریف کند.

نماینده آب منطقه ای در این جلسه گفت: در درجه اول بهره وری آب باید مدنظر اتاق باشد که هر محصول چقدر بر اقتصاد ما تاثیر دارد.

عباسی با توجه به تاکید دکتر روحانی بر تشکیل جلسات شورای عالی آب که طی سالهای گذشته شاید یکبار هم تشکیل نشده است گفت: در دولت جدید در سطح کلان بحث آب بطور جدی دنبال می شود و چندین بار این شورا  تشکیل جلسه داده است که این مهم در راستای اصلاح ساختار مصرف و تغییر اصلاح سطح کشت به منظور بهره وری در بخش های مختلف می تواند نقش موثر ایفا نماید.

zanjan chamber-سومین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق زنجان 3

کلانتری عضو هیأت رئیسه اتاق با حضور افتخاری در این جلسه تصریح کرد: اتاق متعهد می شود بودجه ای برای آموزش کمیسیون ها خصوصا کمیسیون کشاورزی اختصاص داده شود.

مقدم فرد نایب رییس اتاق نیز اظهار نمود: اگر جامعه آماری که به عنوان زیر ساخت مطرح است داشته باشیم  قطعا دچار مشکل نخواهیم بود.

 در این جلسه بر فرهنگ سازی و آموزش کشاورزان تاکید شد و در یک جمع بندی دبیر کمیسیون مطرح کرد:بهترین خروجی اصلاح الگوی کشت با همکاری اداره جهاد کشاورزی امکان پذیر است و همچنین حرکت به سمت کشاورزی صنعتی مورد تاکید قرار گرفت و تصمیم بر تشکیل جلسه بصورت ماهانه در خصوص بحث دام و طیور گرفته شد .

نویسنده:

بازدید: 444 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۶:۲۳

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.