english farsi
پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷


در چهارمین جلسه کمیسیون معدن اتاق زنجان مطرح شد: ارائه برنامه های عملیاتی در خصوص تدوین سند راهبردی

شناسه خبر:2790
پنج شنبه, ۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۷:۰۷
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1٫00 out of 5)
Loading...Loading...
zanjan chamber- اتاق زنجان- کمیسیون معدن 2

با توجه به تهیه  پیش نویس «سند برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن تجارت» که وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی آن می باشد و بیان  این موضوع که باید استراتژي توسعه صنعتي از طريق رویکرد كثرت‌گرایی و مشاركت‌جويانه بخش‌هاي دولتي، خصوصي و NGO ها  طراحي و تنظيم گردد، گفته می شود  چنين استراتژي برآيند ارزش‌ها، دغدغه‌ها و فهم مشترك همه گروه هايي خواهد بود كه ذي‌نفعان آن به شمار مي‌آيند و نهایتا این امر منجر به يك ميثاق ملي می شود که  تعهد ملي را نیز به دنبال خواهد داشت. در واقع طي يك چنين فرآيندي در طراحي استراتژي موجب مي‌شود كه استراتژي توسط همه ذي‌نفعان آن مورد قبول افتد و مسير اجراي آن نيز هموار شود. محصول نهايي استراتژي صنعتي كشور باید سندي باشد كه مشخص کند در هر حوزه صنعتي چه سياست‌هايي پيشنهاد شده و اين سياست‌ها چگونه براي مسئولان و دست اندركاران فعاليت‌هاي صنعتي قابل استفاده و راهنماي عمل است. به علاوه براي اجراي سياست‌ها، ابزارهايي را مشخص كند كه بدون آنها سياست‌ها عملياتي نخواهد شد.

مهندس حمیدی دبیر کمیسیون معدن اتاق زنجان در چهارمین جلسه  این کمیسیون بر اساس دستور جلسه مبنی بر ارائه برنامه های عملیاتی در خصوص تدوین سند راهبردی  بیان داشت:

وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای توسعه بخش معدن از اتاق بازرگانی، سازمان نظام مهندسی و دانشگاه درخواست نموده به جهت تدوین سند راهبردی و اجرایی کمک حالش باشند تا وضعیت معدن را از حالت فعلی خارج نماید.

حمیدی با قرائت پیش نویس سند راهبردی تنظیم شده در راستای اهداف کمیسیون با قید نقاط ضعف و قوت، فرصتها و تهدیدات موجود در بخش معدن عنوان نمود:

با توجه به اینکه سند راهبردی کمیسیون معدن با هدف تنظیم رابطه دولت با فعالیتهای معدنی توسط بخش خصوصی در استان و مشارکت حداکثری سرمایه گذاران و مهندسین در تصمیم گیری های استانی تدوین گردیده و این امر برای اتاق  دارای اهمیت ویژه می باشد امید واریم مسئولین با استفاده از پیشنهادات مطرح شده در این سند به طور مطلوبی به ساماندهی فعالیتهای حوزه معدن اقدام نمایند.

zanjan chamber- اتاق زنجان- کمیسیون معدن 1

دبیر کمیسیون معدن اتاق زنجان در بخش چشم انداز برنامه راهبردی ، ایجاد انگیزه برای تفکر در راه اعتلای فعالیتهای اتاق، ایجاد زمینه اظهار نظر و مراجعه به صاحب نظران، آسیب شناسی مشکلات،تدوین نظرات جمع بندی شده تا مرحله اخذ تصمیمات کمیسیون، انتقال نظرات کمیسیون به هیأت رئیسه اتاق جهت تصمیمات مقتضی و انعکاس به ارگانهای قانونگذاری، اجرایی و قضایی کشور را به عنوان اهدافی خواند که باید سند راهبردی در این قالب تدوین شود.

حمیدی در ادامه به راهبردهای پیشنهادی بر مبنای موضوعات استراتزیک که در پیش نویس سند آورده شده بود اشاره نمود و گفت : تشکیل بانک اطلاعاتی از معادن و صنایع معدنی-اعضای فنی- مشکلات معدن و صنایع معدنی- میزان ماده معدنی موجود از جمله موارد مورد نظر و مطرح شده می باشد و همچنین پایش مشکلات درون سازمانی واحدها با توجه به درخواست بهره بردار و نیز بررسی مشکلات بهره برداران با مراجع دولتی و ارائه پیشنهاد راه حل در راستای کمک به تولید در استان و دعوت در کمیسیون به جهت تصمیم گیری بهتر.

ایشان موارد دیگر را به شرح زیر عنوان کرد:

-پژوهش و تعریف فرصت سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی بصورت برنامه جامع و قابل استناد

- ارائه قوانین در معادن و اطلاع رسانی به مسئولان دولتی و قضایی در راستای کمک به تولید در استان و دعوت در کمیسیون در جهت تصمیم گیری بهتر

-تلاش در جهت اهمیت نشان دادن انجام مطالعات و عملیات اکتشافی تفصیلی و تکمیلی استان که نتایج آن منجر به طراحی با کمترین هزینه و بیشترین بهره وری در حوزه معدن می گردد.

- ارتباط بین بخش خصوصی ، سازمان نظام مهندسی معدن و دانشگاه در راستای معرفی دانشجویان در حوزه معدن و صنایع معدنی

- جمع آوری اطلاعات و تعریف نقشه زیرساختهای استان در جهت کمک به بخش معدن و صنایع معدنی

-بررسی بحث امور مالیاتی معادن و پیگیری معافیت بهره برداران در این حوزه

- آموزش به بهره برداران در مورد نحوه تولید، فروش متناسب با بازار، چگونگی طراحی معدن، نحوه استخراج، مدیریت معدن، قوانین معدن، محیط زیست، منابع طبیعی، مالیات و …

-تعریف موضوعاتی در راستای کمک و چگونگی بالا بردن راندمان و بهره وری معادن و مشکلات حوزه معدن در قابل پروژه های تحقیقاتی

- پیشنهاد به اتاق بازرگانی در جهت برگزاری همایش های تخصصی

هچنین در ادامه هر یک از اعضا‌ حاضر در جلسه کمیسیون معدن  نقطه نظرات خود را در خصوص تکمیل مطالب مرتبط با سند راهبردی ارائه نمودند.

در پایان منصوری رئیس محترم کمیسیون معدن به حضور تیمی از سرمایه گذاران که طی ماه های آتی در زنجان حضور خواهند یافت اشاره کرد و گفت : سرمایه گذارانی در بخش معدن و کشاورزی این تیم را همراهی می کنند که این اتفاق می تواند فرصت مناسبی به جهت اعلام برنامه های همکاری و بیان ایده فعالان این حوزه ها در زمینه جذب این سرمایه گذاران، باشد.

نویسنده:

بازدید: 329 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, ۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۷:۰۷

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.