english farsi
پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷


دستاورد حضور هیات کنیایی در اتاق زنجان: تبادل تفاهم نامه همکاری بین نظام مهندسی معدن و هیات کنیایی

شناسه خبر:5784
شنبه, ۱۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۸
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
5466

رئيس اتاق بازرگانی زنجان در نشست مشترک فعالین اقتصادی با استاندار و هیات تجاری کشور کنیا خواستار صادرات ۱۰ درصد کالاهای غیرنفتی به این کشور از طریق استان زنجان شد.

در این نشست رئیس اتاق زنجان ضمن قدردانی از زحمات آقای فرج وند سفیر ایران در کشور کنیا با اشاره به ملاقات این هیات با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران این سفر را بسیار حائز اهمیت دانست و از شرکتهای استانی خواست در نمایشگاهی که به منظور معرفی توانمندیهای اقتصای ایران در کشور کنیا برپا خواهد شد حضور یابند.

رئيس اتاق زنجان از آن دسته از شرکتهایی که بصورت فردی امکان حضور در این نمایشگاه را ندارند خواست دستاوردهای خود را در پاویون اختصاصی استان زنجان که توسط اتاق بازرگانی زنجان تشکیل می شود در معرض دید عموم قرار دهند.

درادامه استاندار ناکوروی کشور کنیا بعنوان سخنران بعدی این نشست  اظهار داشت :  کشور کنیا در حوزه معدن و کشاورزی از ظرفیت بالایی برخوردار بوده و  گندم به عنوان مهمترین محصول زراعی در این استان کشت می شود.

وی و با یادآوری اینکه کشاورزی نقش برجسته ای در اقتصاد کنیا دارد، خاطرنشان کرد: کنیا فعالیت گسترده ای در تولید انرژی دارد و درحال حاضر این انرژي از طریق گرمای زمین تامین میشود.

وی عدم فراوری محصولات کشاورزی را از نقاط ضعف این کشور خواند و افزود: استان زنجان از توان بالایی در فراوری محصولات کشاورزی برخوردار است و همین مساله می تواند زمینه همکاری این دو استان را فراهم کند.

5604

در ادامه این دیدار سفیر ایران در کنیا فراهم‌سازی امکان دیدار هیأت تجاری کنیا از استان زنجان در کمترین زمان ممکن را  نشان از عزم واراده بالای ،  مسؤولان استان در رویکرد اقتصادی خود ، مبنی بر  گسترش و توسعه همکاری‌های فی مابین دانست و گفت : حضور مدیران و همچنین تجار جوان در استان زنجان نوید بخش آینده روشنی در تحولات    سالهای آتی در استان می باشند.

فرجوند با بیان اینکه تصور عموم مردم از قاره آفریقا و کشورهای آن وجود فقر و کودتا و … است، افزود:

در کنیا یک آزادی به تمام معنا وجود دارد که به رونق اقتصادی این کشور منجر شده است.در حال حاضر  رشد سرمایه گذاری خارجی در کشور کنیا ۱۰۰ درصد است که بر اساس پیش‌بینی‌ها، این رشد اقتصادی در سال جاری به ۱۲۰ درصد خواهد رسید.

وی  با اشاره به ثبات اقتصادی کشورکنیا و رشد ۵ درصدی آن یادآور شد: کنیا به عنوان دروازه ورودی به شرق آفریقا است و مهمترین مرکز پولی شرق آفریقا محسوب می شود.

وی به فرصت های سرمایه گذاری در این کشور اشاره کرد و با یادآوری اینکه ۷۵ درصد زمین های این کشور زیر کشت نرفته است، افزود: این زمین ها نیازی به آبیاری ندارند و آماده واگذاری هستند.

5508

وی  با بیان اینکه ۴۰ درصد از مواد غذایی تولیدی در کشور کنیا از بین می‌رود، گفت: محصولاتی چون شیر و مواد غذایی به علت صادر نشدن و تولید مازاد در این کشور از بین رفته و این فرصت بسیار مناسب برای توسعه همکاری‌های دوجانبه است.

سفیر ایران در کشور کنیا با بیان اینکه ۹۰ درصد مصالح ساختمانی در کنیا وارداتی است، گفت: توسعه همکاری‌ها در بخش‌هایی چون تولید، کلید برق با توجه به اینکه قیمت آن در کشور کنیا بین ۶ تا ۲۲ دلار است نیز می‌تواند از زمینه‌های همکاری فی مابین باشد.

وی با بیان اینکه دارو در کشور کنیا گران است، گفت: در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی این کشور آماده واردات بوده و می‌توان همکاری‌ها در این بخش‌ها نیز توسعه پیدا کند.

سفیر ایران در کشور کنیا با اشاره به اینکه درآمد این کشور ۶۲ میلیارد دلار در سال است، اظهار کرد: بسیاری از معادن کشور کنیا هنوز ناشناخته مانده و به تازگی میادین نفتی در این کشور کشف شده است.

دکتر جعفری رییس سازمان جهاد کشاورزی  استان زنجان نیزدراین نشست با بیان اینکه سالانه ۳ میلیون تن محصولات کشاورزی در استان زنجان تولید می‌شود، گفت  بیش از دو سوم این میزان مازاد بر تولید استان است و به مناطق دیگر کشورها صادر می‌شود.

وی با تاکید بر تولید محصولات با کیفیت کشاورزی در استان زنجان خاطرنشان نمود: محصولات تولیدی کشاورزی استان زنجان به دلیل استفاده پایین از سم و کود از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

ایشان با بیان اینکه مصرف سم و کود در محصولات کشاورزی استان زنجان یک سوم میانگین جهانی است، گفت: وجود فاکتور نور مناسب در تولید محصولات کشاورزی نیز از دیگر دلایل تولید محصولات با کیفیت کشاورزی در استان زنجان است.

این مقام مسئول با اشاره به حضور ۳ هزار فارغ‌التحصیل رشته کشاورزی در استان زنجان ادامه داد: می‌توان از این ظرفیت برای انتقال فنی این بخش به کشور کنیا استفاده کرد.

5450

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان زنجان نیزدر این نشست انتقال تکنولوژی‌های فنی و مهندسی بخش معدن به کشور کنیا را از جمله موارد همکاری‌های بین استان زنجان و کنیا اعلام کرد.

وی با اشاره به  بازدیدها این هیات از شرکتهای فعال استانی وتوضیحات استاندار ناکورای وهمچنین سفیر ایران در کشور کنیا گفت ، استان زنجان تقریباً بدون استثنا می‌تواند همه محصولات تولیدی خود را به این کشور صادر کنداما باید هزینه حمل و نقل کالا از مبدأ به مقصد بررسی شود تا توجیه اقتصادی صادرات زیر سوال نرود.

مهندس فغفوری با بیان اینکه محصولات چای و کاکائو در کشور کنیا تولید و صادر می‌شود، اظهار کرد: هیأت تجاری و اقتصادی کشور کنیا در بازدید از ظرفیت‌های استان زنجان نسبت به استفاده تکنولوژی‌های به کار رفته در کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی استان شگفت زده شده و از کیفیت محصولات تولیدی استان زنجان رضایت کامل داشتند.

در پایان این مراسم تفاهم نامه همکاری بین نظام مهندسی معدن و هیات کنیایی منعقد شد.

5617

نویسنده:

بازدید: 302 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, ۱۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۱

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.