english farsi
سه شنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۶


رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان، بر اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی در استان زنجان تأکید کرد

شناسه خبر:1751
شنبه, ۷ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۷:۰۴
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
_اتاق زنجان  -Zanjan Chamber  - جلسه کمیسیون کشاورزی 2

مهندس غلامحسین جمیلی در جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق زنجان به اصلاح الگوی کشت و مصرف در استان تأکید کرد و افزود: توجه به این مهم باعث توسعه در بخش کشاورزی خواهد شد.

وی اظهار داشت: متأسفانه در کشور الگوی کشت مناسب نداریم و باید برنامه ریزی لازم برای اصلاح آن در دستور کار همگان قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان گفت: چاره ای جز ارائه آب به قیمت تجاری برای مصرف نداریم و صنعت کشاورزی نباید از این موضوع استثنا شود این موضوع علاوه بر جلوگیری از هدر رفت آب سبب اصلاح مدلهای تولید و ارتقاء بهره وری در مصرف خواهد شد.

جمیلی تأکید کرد: شرایط و بحران آب در استانهای کشور در مقایسه با هم متفاوت بوده و قطعا نمی توان با یک روش یکسان برای حل آنها اقدام و برنامه ریزی کرد در کنار این موضوع شرایط و امکانات کشت و کشاورزی نیز از تنوع بسیاری در کشور بهره مند است . بنابراین لازم است مدیریت مصرف را به استانها تفویض و کشور صرفا نقش نظارت بربهبود  روشهای انجام را دنبال کند.

ایشان اشاره کرد: اصلاح الگوی کشت و تغییر مدل مصرفی استانی باعث ایجاد تحول در بخش کشاورزی خواهد شد.

دکتر جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان همچنین در این جلسه گفت: سالانه ۵/۲ میلیون تن محصولات کشاورزی در استان زنجان تولید می شود و از این میزان ۵/۱ میلیون تن محصولات کشاورزی به خارج از استان صادر می شود و این نشان می دهد زنجان در بخش کشاورزی نقش بسزایی را ایفا می کند که باید به توسعه این بخش و بهبود محصولات توجه شود.

 ایشان ورود متخصصین و تحصیلکردگان کشاورزی در این بخش را در توسعه کشاورزی بسیار مهم دانست و گفت: با برنامه ریزی درست فارغ التحصیلان در این حوزه توسعه این بخش رقم می خورد.

حسین جعفری افزود: مشکل آب از چند سال پیش شروهع شده و امروز به طور تدریجی به این جا رسیده است. وی اظهار داشت: اگر عزم جدی برای حل مشکل آب وجود نداشته باشد در آینده با مشکل جدی مواجه خواهیم بود بنابراین باید مدیریت درست در بحث حوزه کشاورزی در دستور کار قرار گیرد. ایشان گفت: متاسفانه بارش ها در استان در چند سال اخیر کاهش یافته و این خود بحث بحران آب را در استان جدی کرده است.

جعفری تاکید کرد: متاسفانه کمبود بارش ها و افزایش دما، بحران آب را تشدید می کند ، بنابراین باید بحث مدیریت منابع در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: سازمان جهاد کشاورزی برای مدیریت درست منابع آبی، نسبت به اجرای طرح انتقال آب و آبیاری تحت فشار نوین بسیار کار کرده است و تاکنون کارهای خوبی هم در استان انجام شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان تصریح کرد: در استان زنجان در بحث انتقال آب ۳۵۰ کیلومتر لوله گذاری و انتقال آب صورت گرفته است و در بحث اجرای طرح آبیاری تحت فشار هم بیش از ۵۰ درصد اراضی استان تحت پوشش این طرح قرار گرفته است.

وی تصریح کرد:یکی از طرحهایی که می تواند در مدیریت آب موثر باشد استفاده از الگوی کشت مناسب است که در این راستا سازمان اقدام به تکثیر بذرهای اصلاح شده نموده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: در استان زنجان ۷ هزار حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد که برداشت بی رویه به ذخایر آب استان آسیب می زند.

دکتر نوری نماینده مجلس و نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با حضور در اتاق بازرگانی زنجان در جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق شرکت کرد. در ابتدا ضمن تقدیر از اتاق زنجان در برگزاری با کیفیت جلسات قدردانی و از زحمات اعضاء حاضر تشکر نمود.

نوری یادآور شد: متاسفانه با وجود قوانین متعدد در بخش کشاورزی عدم اجرای قوانین را داریم و این خود مشکل اساسی و ضعف در حوزه کشاورزی است.

وی با بیان اینکه دانش بومی نهفته در کشاورزان خرده پا وجود دارد افزود: نباید منکر این دانش نهفته شویم.

_اتاق زنجان  -Zanjan Chamber  - جلسه کمیسیون کشاورزی 1

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه ۱۳ درصد تولید ناخالص ملی کشور ما در بخش کشاورزی است گفت: بالای ۲۰ درصد اقتصاد کشور در بخش کشاورزی است بنابراین بخش کشاورزی جایگاه بسیار خوبی را در اقتصاد دارد.

نوری افزود: بحران آب جدی است و با راندمان مصرفی که ما داریم باید به سمت اصلاح مصرف و مدیریت درست در آب کشاورزی برویم.

وی افزود: باید بحث الگوی کشت را هدایت کنیم و این خود باعث مصرف درست آب می شود چرا که بحران آب جدی است.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی ابراز کرد: آب باید ارزش اقتصادی خودش را پیدا کند و به صورت اقتصادی مدیریت شود و این خود باعث شود که آب به خوبی و بهینه مصرف شود.

نوری گفت: باید در توسعه همه را ببینیم و کشاورزان، خرده فروشان و تولید کنندگان را در نظر بگیریم و در اصلاح قانون به این ها توجه کنیم و حال و هوای کشاورزی را داشته باشیم چرا که باری از دوش دولت برمی دارند.

وی افزود: دولت باید با پرداخت یارانه از کشاورزان حمایت کند چراکه کشاورزان سهم بسیار مهمی را در تولید و اقتصاد کشور دارند.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: امروز بخش کشاورزی می تواند در توسعه اقتصاد بسیار موثر واقع شود ولی باید حمایت لازم تسهیلاتی از طرف دولت در دستور کار قرار گیرد چرا که این بخش در بحث امنیت غذایی بسیار مهم است.

نویسنده:

بازدید: 485 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, ۷ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۷:۲۲

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.