english farsi
سه شنبه, ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷


رئیس اتاق بازرگانی زنجان در گفت و گو با اتاق نیوز اعلام کرد: تقویت صنایع دانش بنیان با توجه به سیاست های کلان اقتصادی

شناسه خبر:2120
دوشنبه, ۱۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۷:۵۳
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

به گفته غلامحسین جمیلی: اگر به بخش هایی از سیاست اقتصاد مقاومتی رجوع کنیم، به صراحت به صنایع دانش بنیان و گسترش و توسعه آن توجه شده است. در ادامه گفت و گوی اتاق نیوز با او می خوانید.

به نظر شما برنامه پنجم توسعه تا چه اندازه در گسترش کسب وکارهای دانش بنیان موفق عمل کرده است؟

در برنامه پنجم در مورد صنایع دانش بنیان و سوق دادن ظرفیت های کشور به سمت و سوی این صنایع، کارنامه چندان درخشان و مطلوبی به دست نیامده است. درواقع کارآفرینان کشور به تازگی با این مقوله و فضا آشنا شده اند. گذر از روش های قدیمی و انعکاس وضعیت جدید موضوعاتی هستند که در حال حاضر اهمیت خاصی پیدا کرده است.

زمانی که برنامه پنجم توسعه تدوین می شد، اتفاقا در کشور، لزوم توجه به صنایع دانش بنیان تا این حد دو اندازه نبود و شاید کمتر کسی تصور می کرد که در زمانی کوتاه، این صنایع در کشور به این سرعت رشد و توسعه یابد و تقاضا برای حرکت به سمت این صنایع افزایش یابد. ولی امروز شاهد هستیم که با رویکردی که در کشور وجود دارد و نگاهی که مسئولین دارند و البته فرصت هایی که این صنایع در عرصه های داخلی و بین المللی ایجاد می کنند، سبب شده است که این حوزه در کانون توجه همگان قرار گیرد.

انتظار می رود که در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه بخشی از این موضوعات به عنوان راهبردهای اصلی دولت در جهت حمایت از این گونه صنایع مورد توجه قرار گیرد. امیدوار هستیم که مشوق ها و ظرفیت های لازم برای توسعه و گسترش این نوع صنایع در نظر گرفته شود که در این راستا ستادها و مراکز بسیاری در کشور فعالیت ها و اقداماتی را در جهت توسعه صنایع دانش بنیان انجام می دهند.

چه سیاست هایی برای ادغام شرکت های دانش بنیان داخلی و خارجی باید در پیش گرفت و چگونه می توان روند این ادغام را تسهیل کرد؟

ما باید به دنبال این باشیم که مزیت ها را شناسایی کنیم و آن مزیت ها را توجیه کنیم تا بتوانیم در یک فضای سودآوری مشترک که براساس ضوابط و قواعد بین المللی حاکم بر مناسبات تجاری در دنیا و نه براساس الگوهایی که منطبق با خواسته ها و علایق شخصی است، رفتار و عمل کنیم.

قطعا امروز، انعکاس وضعیت اقتصادی ایران برای بسیاری جذابیت خاصی دارد. کشور بحران های زیادی را تجربه کرده است. در حال حاضر هم بحث تامین منابع مالی به عنوان یک چالش اصلی برای کشور مطرح است. بحران آب و حوزه انرژی و افزایش حامل های انرژی هم از دیگر مواردی هستند که در سال های آتی حوزه های دیگر را هم دچار بحران می کند. نرخ پایین انرژی به عنوان مزیت استقرار صنایع در کشور تلقی می شد. اما با روندی که در کل دنیا و البته در ایران هم در حال شکل گرفتن است، عملا باعث می شود کشور این مزیت را از دست دهد.  در واقع افت شدید قیمت نفت در بازاهای جهانی که هزینه انرژی را در کشورهای دیگر کاهش می دهد به این امر منجر می شود. این موارد و البته نبود دانش فنی و تکنولوژی در برخی حوزه ها در نهایت باعث می شوند که بحران های کشور در سال های آینده جند برابر شود. در این میان، صنایع دانش بنیان تنها مقوله ای است که می تواند کشور را به سمت و سوی بهتر و مطلوب تری سوق دهد.

با توجه به اینکه دانشگاه های ایران تولید علم قابل توجهی در زمینه علوم کاربردی دارند، چرا این طرح ها به کسب و کارهای سودده بدل نمی شود؟

من با این عقیده موافق نیستم. در دانشگاه های کشور، یکسری سرفصل های قدیمی تکرار می شود و همواره تدریس می شود. از منابع و مطالعات جدیدی که در حال حاضر در دنیا پی ریزی و پیگیری می شود، عملا بی بهره هستیم. دانشگاه های کشور از مدل های قدیمی که از الگوهای آموزشی غربی نشأت گرفته، پیروی می کنند و بر این پایه دانشجو تربیت می کنند. امروز نیاز داریم که محتوای آموزشی دانشگاه  ها را تغییر دهیم و البته انتظارات و توقعات خود را از افرادی که وارد این مراکز عالی می شوند، تغییر دهیم. اکثریت به فکر مدرک گرایی هستند و به کسب و کار مناسب نمی اندیشند.

برخی کارشناسان معتقدند سنتی های بازار در مقابل کسب و کارهای نوین و دانش بنیان مقاومت می کنند، چگونه می توان ادغام صحیحی میان صاحبان تجربه و فعالان جوان دانش بنیان ایجاد کرد؟

صنایع دانش بنیان، صنایع نوپایی هستند و کسانی که به این مقوله دامن می زنند هم از سابقه چندانی برخوردار نیستند. یک پیوند غیر ارادی بین این صاحبان تجربه و فعالان جوان شکل گرفته است. به هرحال افرادی بدنبال حضور در این صنایع و شروع کسب و کار هستند. باید تلاش کرد این مقوله را توسعه دهیم و در راستا و همسو با سیاست های کلان کشور این صنایع را تقویت کنیم. اگر به بخش هایی از اقتصاد مقاومتی رجوع کنیم، به صراحت صنایع دانش بنیان و توسعه و گسترش آن توجه شده است.

نویسنده:

بازدید: 499 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, ۱۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۷:۵۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.