english farsi
یکشنبه, ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷


رئیس اتاق زنجان: آمادگی استان زنجان جهت انتقال تکنولوژی استخراج معادن به کشور اوگاندا

شناسه خبر:2315
شنبه, ۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۵:۲۰
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

سفیر کشور اوگاندا در ایران روز گذشته در دیدار با رئیس اتاق زنجان از مسئولین ایرانی خواست با توجه به توافقات اخیر ژنو و یافتن شرکای جدید تجاری، کشور اوگاندا که از هم پیمانان دیرین ایران است، فراموش نکنند .

سفیر کشور اوگاندا که به جهت شرکت در نمایشگاه صنعتی و تولیدی در زنجان حضور داشت در دیدار با مهندس جمیلی ضمن تشریح موقعیت سوق الجیشی و مزیت های سرمایه گذاری در کشور اوگاندا خواستار حضور سرمایه گذاران زنجان در این کشور شد.

بگفته سفیر، کشور اوگاندا به لحاظ اقتصادی کشوری پویا و دارای آب و هوای معتدل و دارای منابع آبی غنی می باشد از این رو امکان کشت محصولات آبی به واسطه بارشهای فصلی و حجم بالای دریاچه ها بصورت بهینه وجود دارد لذا کشاورزی به عنوان قویترین صنعت این کشور آماده پذیرش سرمایه گذاران خارجی است از سوی دیگر وجود بازار منطقه ای متشکل از ۲۰ کشور جایگاه مطلوبی را به جهت ایجاد فرصتهای همکاریهای مشترک ایجاد نموده است.

صنایع بسته بندی ، شیلات و معادن کشور اوگاندا نیز با دارا بودن ظرفیتهای بالا ،آماده پذیرش سرمایه گذاران خارجی می باشد. از سوی دیگر با توجه به صنعت گردشگری قوی در کشور اوگاندا زمینه مناسب جهت هتل سازی و ساخت مراکز اقامتی در این کشور وجود دارد.

شایان ذکر است بگفته سفیر کشور اوگاندا این کشور در سالهای اخیر با ثبات اقتصادی و همچنین حمایت ۱۰۰ درصدی از سرمایه گذاری توسط دولت و موسسات تابعه ویژگیهای مطلوبی به جهت حضور سرمایه گذاران خارجی دارد ایجاد زیرساختهای حمل و نقل ، برقراری خطوط هوائی بین زنجان و اوگاندا، سرمایه گذاری در استخراج منابع نفتی و گازی و حوزه انرژی از دیگر مواردی بود که سفیر اوگاندا آمادگی کشور مطبوعش را جهت جذب سرمایه گذار از ایران اعلام کرد.

همچنین سفیر اوگاندا از واگذاری ۵ هزار هکتار زمین به یک سرمایه گذار بخش خصوصی خبر داد و گفت بخشی از این زمین بهره برداری و بخشی نیز آماده ورود سرمایه گذار جدید می باشد.

جمیلی رئیس اتاق زنجان نیز اظهار داشت در حال حاضر ایران بواسطه لغو تحریمها به عنوان یکی از خبرسازترین و رسانه ای ترین کشورهای جهان محسوب می شود و در  روزهای آتی نیز بواسطه این رخداد تاریخی اتفاقات جدیدی در مناسبات سیاسی اقتصادی بین الملل را تجربه خواهد کرد.

این مقام مسئول در ادامه خاطرنشان کرد قطعاً زمینه های همکاری زیادی بین مردم ایران و اوگاندا وجود دارد اما در شرایط فعلی در داخل کشور ما نیازمند سرمایه گذاری جدید و خارجی هستیم و از آنجائیکه فرصتهای سرمایه گذاری در داخل کشور با لغو تحریمها فرا هم گردیده از این رو زمان مناسبی برای سرمایه گذاری خارجی نیست هر چند جذابیتهای فرصتهای سرمایه گذاری در کشور اوگاندا می تواند سرمایه گذاران زنجانی را نیز ترغیب به حضور در بازار اوگاندا نماید.

از سوی دیگر کشور ایران بواسطه بحران کم آبی و با دارا بودن ۷۰ میلیون نفر جمعیت نیاز به تامین مواد غذایی مورد نیاز خود از طریق کشت فرا سرزمینی دارد از این رو می توانیم با استفاده از منابع آبی و خاکی سایر کشورها نیاز خودمان را تامین نمائیم. لذا با توجه به فراوانی آب در اوگاندا این کشور می تواند به عنوان اصلی ترین هدف برای ایران جهت کشت فراسرزمینی قرار گیرد.

از این رو ما از هر گونه اقدام کشور اوگاندا در این زمینه استقبال می کنیم هر چند باید اطلاعات تکمیلی تردر خصوص زمان کاشت و برداشت و زمان مصرف محصولات کشاورزی با بازار داخلی هماهنگ گردد.

همچنین بدلیل پائین بودن حجم تبادلات تجاری بین ایران و اوگاندا حمل و نقل کالا به این کشور توجیه اقتصادی نداشته لذا باید خطوط حمل و نقل ایران و کشورهای آفریقایی از طریق گسترش فرصتهای تجاری توسعه یابد.

از سوی دیگر رئیس اتاق زنجان خواستار ارائه و اطلاعاتی تکمیلی در خصوص قانون سرمایه گذاری در اوگاندا و مشوقهای دولت این کشور برای سرمایه گذاری شد.

مهندس جمیلی درادامه آمادگی استان زنجان را جهت انتقال تکنولوژی و کمک به کشف و استخراج فلزات رنگین به واسطه فعالیتهای انجام شده در استان اعلام کرد و گفت در بحث خدمات فنی و مهندسی نیز به غیر از بخش راه در حوزه ساختمانی پتانسیلهای خوبی در استان وجود دارد که اگر در مقاطع زمانی مختلف اطلاعات این حوزه به اتاق ارائه گردد با توجه به وجود نیروهای متخصص در این زمینه استان می تواند همکاری مطلوبی با کشور اوگاندا داشته باشد.

نویسنده:

بازدید: 276 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, ۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۵:۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.