english farsi
چهارشنبه, ۴ بهمن ۱۳۹۶


رئیس اتاق زنجان: ایجاد سامانه تجاری کشور چک در ایران

شناسه خبر:1152
پنج شنبه, ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۷:۵۰
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...Loading...
جلسه با کاردار چک 1

رئیس اتاق زنجان در جلسه هم اندیشی هیأت نمایندگان اتاق زنجان با حضور کاردار و رایزن بازرگانی سفارت چک عنوان کرد:

پیش از سفر تلاش نمودیم اطلاعاتی راجع به زمینه های همکاری های مشترک جمع آوری نمائیم که به نقاط بسیار بارزی در روابط اقتصادی دو کشور رسیدیم که  ظرفیتهای بسیار خوبی را برای توسعه در آینده می تواند ایجاد نماید.

مهندس غلامحسین جمیلی گفت: قطعاً امروز نقطه آغازین برای همکاری های طولانی مدت و بلند مدت بین زنجان و چک خواهد بود.

جمیلی با اشاره به موقعیت خاص جغرافیایی زنجان در شمالغرب کشور تصریح کرد: نزدیک به ۵۰ درصد جمعیت کشور در شعاع ۴۰۰ کیلومتری زنجان  بوده و  به این معناست که ۵۰ درصد تولید، مصرف و سایر مولفه های موثر در GDP کشور  در این منطقه قرار دارد.

این امر و نیز همجواری با پنج استان مرزی  یک ظرفیت بالقوه محسوب می شود و موقعیت بسیار برجسته‌ای را برای استان زنجان ایجاد می‌کند.

وی اضافه کرد با استفاده از این فرصت می‌توانیم به بازارهای مصرف بسیاری از کشورها دسترسی آسان داشته باشیم.

این مقام مسئول  با اشاره به اینکه تحریم‌ها نباید به عنوان مشکلی بر سر راه همکاری‌های مابین استان زنجان و کشور چک تلقی شود، تصریح کرد: اعتقاد بر این است که خود تحریم‌ها می‌تواند فرصت‌هایی را برای ایجاد همکاری‌های مشترک ایجاد کند.

جمیلی با اشاره به رشد صنعت سرب و روی در زنجان به استعداد ذاتی استان جهت رشد در سایر معادن تاکید و گفت استان زنجان در مسیر تبدیل به قطب برق والکترونیک کشور می باشد.

جمیلی  با بیان اینکه  مهمترین ظرفیت های استان  در بخش کشاورزی است گفت: استان زنجان یک منطقه کوهستانی و سردسیر تلقی می‌شود ولی شهرستان طارم در استان که از آن با عنوان هندوستان ایران نام برده می‌شود به لحاظ تولید انواع محصولات کشاورزی ظرفیت‌های بالایی را داراست و شاید اکثر محصولات کشاورزی تولید شده در استان زنجان در سایر استان‌ها نیز تولید شوند ولی محصولات تولید شده در زنجان از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار هستند.

ایشان مطرح کرد با توجه به اینکه بخشی از صادرات ایران به کشور چک را محصولات کشاورزی و میوه‌های خشک تشکیل می‌دهد ولی متأسفانه سهم استان زنجان از این صادرات بسیار محدود است.

وی تأکید نمود: ما آمادگی انجام کارهای مشترک بلندمدت با کشور چک را در هم درسطح ملی هم روابط دو کشور در جهت کارهای بزرگتری که دولت دنبال می کند را داریم وتلاش می‌کنیم ارتباط موثری بین تجار زنجانی و تجار چک برقرار کنیم.

کاردار سفارت جمهوری چک در این جلسه عنوان کرد: شهر زنجان دارای قدمت قدیمی در حوزه صنعت است .

پتر اشتپانک گفت: همانطور که رئیس اتاق اشاره کرد به جهت بحث تحریم ها متاسفانه سطح تجاری ما نیز کاهش پیدا کرده است و در این زمینه نظر ما این است که این ساختار مجددا تکرار شود .

ایشان دلیل سفر خود را شناسایی پتانسیل های زنجان عنوان کرد و گفت: ما می توانیم در زمینه معدن، صنایع نساجی و کشاورزی و.. با استان زنجان همکاری داشته باشیم.

وی بیان کرد : زنجان در بحث حمل و نقل از موقعیت استراتژیک  خاصی برخوردار است و سابقه قدیمی و خاص زنجان یک امتیاز محسوب می شود.

رئیس اتاق زنجان در پایان تصریح کرد: اتاق بر اساس رسالتی که دارد قطعا تلاش می کند ظرفیتهایی را بر اساس توسعه وضعیت موجود در تمام حوزه های اقتصادی برای ارتباط بیشتر بخش خصوصی کشور فراهم نماید.

جمیلی اظهار داشت: نیازمند بازسازی و نوسازی بخشی از صنایع استان که در حال فعالیت هستند می باشیم و بر اساس قدمتی که کشور چک در تأمین ماشین آلات صنعتی دارد بالطبع می تواند در امر نوساز ی ما را یاری کند.

ایشان با بیان این مطلب که کشور جمهوری اسلامی ایران به لحاظ  قانون جذب سرمایه گذاری خارجی یکی ار مترقی ترین قوانین را دارد که این می تواند بهانه خوبی برای یک سرمایه گذاری با رویکرد تأمین نیازهای داخل کشور و نیز با رویکرد صادرات به کشورهای همسایه من جمله عراق و افغانستان که بازارهای بسیار بکری برای محصولات هستند و نیازمند کالاهای مصرفی هستند، باشد. قطعا سفارت می تواند نقش مهمی در ایجاد و شکل دهی این ملاقاتها بین تبعه کشور چک و ایرانیان داشته باشد.

حضور برجسته تجار زنجانی در اجلاس شهریورماه چک در تهران و تبریز و همچنین اعزام یک هیئت تجاری به پراگ و نیز تلاش برای ایجاد سامانه تجاری کشور چک در ایران از توافقات صورت پذیرفته فی ما بین بود.

 

 

نویسنده:

بازدید: 448 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۷:۵۰

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.