english farsi
چهارشنبه, ۱ فروردین ۱۳۹۷


رئیس اتاق زنجان در بیستمین جلسه شورای گفتگو: شورای گفتگو خاص موضوعات بخش بازرگانی و صنعت نیست

شناسه خبر:2563
شنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۹:۰۵
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
zanjan chamber-اتاق زنجان- بیستمین جلسه شورای گفتگو 1

بیستمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی براساس تقویم زمانبندی شده جلسات شورا به ریاست مهندس انصاری استاندار محترم زنجان در محل اتاق بازرگانی زنجان برگزار گردید.

مهندس جمیلی ریاست محترم اتاق زنجان در ابتدا مراتب تقدیر و تشکر خود را از حمایت، مساعدت و پیگیریهای استاندار زنجان و مدیران اجرایی استان در خصوص عدم اجرای ماده ۳۵ قانون رقابت پذیری و رفع موانع تولید و مشکلاتی که در حوزه سرب و روی در حال وقوع بود، به ایشان تقدیم نمود.

جمیلی با مطرح نمودن بحث کمیته پسا تحریم که در اتاق بازرگانی ایران شکل گرفته است عنوان کرد: تشکیل این کمیته در راستای شناسایی توانمندی ها و فرصتهای مورد نیاز هر استان می باشد و ما تلاش می کنیم این مناسبت و رویداد را به جهت تاثیر بخشی و تاثیرگذاری که بخش خصوصی دارد بطور جد پیگیری نمائیم.

ایشان با بیان اینکه این روزها تردد هیاتهای مختلف تجاری در تهران و سایر استانهای کشور که غالباً در راس آنها یک مقام برجسته دولتی از کشورهای دیگر حضور دارد اظهار داشت این اتفاق نوید بخش رویدادهای مهمی در گشایش های اقتصادی طی روزهای پیش رو می باشد.رئیس اتاق زنجان ادامه داد: هر گونه برنامه ریزی برای این موضوع می تواند ضرب آهنگ و شتاب بخشی به آن را بیشتر کند چرا که استان زنجان استعداد بهره مندی بیشتر از این فرصت را دارد.

جمیلی تصریح کرد: قدری همت تک تک ما، شناسایی فرصتهای بهینه، انتخاب اولویتها و نهایتاً همراهی و پیگیری مسئولین اجرایی می تواند توفیقات ما را در این مهم افزون تر نماید.

ایشان با تاکید بر اینکه شورای گفتگوی بخش خصوصی متعلق به تمام حوزه هاست و به طور فراگیر بخشها را شامل می شود گفت: شورای گفتگو خاص موضوعات بخش بازرگانی و صنعت نیست سایر تشکل ها، نهادها و حوزه های زنجان را نیز شامل می شود.

جمیلی با اعلام موضوع دستور جلسه مبنی بر تبیین انتظارات صادرکنندگان از سازمان تامین اجتماعی پیرامون مسائل حمل و نقل محموله های صادراتی و همچنین ارائه گزارش از وضعیت اصناف و تبیین انتظارات واحدهای صنفی استان از حاضرین در جلسه و نیز رئیس اتاق اصناف خواست نقطه نظرات و گزارشات خود را در این زمینه ارائه نمایند.

zanjan chamber-اتاق زنجان- بیستمین جلسه شورای گفتگو 2

رحیم حاج نائبی رئیس محترم اتاق اصناف ضمن اشاره به اینکه اصناف قوی ترین نهاد مدنی در کشور است که به صورت خودجوش در بخش تولیدی، خدماتی و فنی فعالیت می نماید بیان داشت: اتاق اصناف در راستای تحقق سیاست های اقتصادی دولت همواره به انجام اموراتی همچون اجازه راه اندازی کسب و کار، مشارکت در تعیین قیمت ها، نظارت بر کیفیت کالاهای تولیدی ، ایجاد شهرک های صنفی می پردازد.

حاج نائبی گفت: با توجه به اینکه ۹۰ درصد نظام توزیع کشور در بخش صنفی متمرکز می باشد از سه میلیون واحد صنفی در کشور بیش از ۳۵ هزار واحد صنفی در استان زنجان مشغول فعالیت هستند. ایشان اعتماد به بخش خصوصی را در شرایط کنونی تنها منحصر به فرد و شفابخش خروج از رکود اقتصادی در کشور دانست و ادامه داد: انتظاراتی که اصناف از دولت دارد فراهم نمودن زمینه نقش آفرینی اصناف در بهبود فضای کسب وکار و ارائه تسهیلات ویژه به این مجموعه در جهت ایجاد و توسعه اشتغال در کشور می باشد.

مهندس انصاری استاندار محترم زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه اصناف خصوصی‌ترین بخش خصوصی کشور محسوب می‌شود، اظهار داشت: با توجه به اینکه واحدهای صنفی فعال مجوز فعالیت‌شان را از نمایندگان منتخب خود یعنی اتحادیه های ذی‌ربط دریافت می‌کنند، ضروری است تا مسئولان ذی‌ربط این اتحادیه ها در چارچوب قوانین تنظیم شده اقدام به صدور مجوز برای واحدهای متقاضی کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به ۳۶ هزار واحد صنفی در استان زنجان فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: از این تعداد، ۳۰ هزار واحد دارای مجور و مابقی فاقد مجوز فعالیت هستند به این معنی که هیچ گونه عوارضی به دولت پرداخت نمی‌کنند.

استاندار زنجان تصریح کرد: ۱۵۰ هزار نفر از جمعیت استان زنجان از محل فعالیت واحدهای صنفی ارتزاق می‌کنند.

وی ضمن تاکید بر افزایش نظارت های دولتی از نحوه فعالیت اصناف خاطرنشان کرد: اتحادیه های فعال در استان زنجان موظفند تا به منظور ایجاد رضایتمندی در بین مردم نظارت ها را افزایش دهند.

انصاری با اشاره به تعداد نیروی انسانی فعال در صنوف تولیدی بخش صنعت و کشاورزی گفت: در حال حاضر بنا به گزارشات مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در بخش صنعت ۴۰ هزار نفر شاغل هستند که اگر کارگران فعال در صنوف تولیدی بخش صنعت را که ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر عنوان شده را به آن میزان بیفزاییم شاغلان فعال در بخش صنعت در مجموع ۱۱۰ هزار نفر است.

وی با بیان اینکه افزایش و گسترش واحدها و صنوف تولیدی از تاکیدات مقام معظم رهبری و دولت یازدهم است، افزود: با توجه به اینکه واحدها و صنوف تولیدی، کارگاه به شمار می‌روند در نتیجه معافیت مالیاتی برای آنها کاملا شفاف است که ضروری است افزایش و گسترش واحدها و صنوف تولیدی در زنجان مورد توجه قرار گیرد.

استاندار زنجان با اشاره به ارزش افزوده بخش خدمات عنوان کرد: بر اساس محاسبات انجام شده مقدار ارزش افزوده خدمات استان زنجان در بخش خدمات ۱٫۴ برابر ارزش ارزش افزوده کشور است یعنی ۴۰ درصد بالاتر از کشور، به این معنی که این بخش نیروی انسانی به کار نگرفته و تنها فعالان اصلی از این درآمد بهره‌مند می‌شوند.

انصاری با بیان اینکه بخش قابل توجهی از بخش خدمات به اشتغال منتهی نمی‌شود، تصریح کرد: بنا به گزارشها حدوداً ۲ هزار و ۳۰۰ تا ۲ هزار و ۴۰۰ بنگاه معاملات ملکی در استان زنجان فعالیت می‌کند که تعداد آن ها حتی از سوپرمارکت‌های استقرار یافته در استان که بیش از یک هزار و ۷۰۰ بوده هم بیشتر است.

وی اظهار داشت: این نکته بیانگر آن است که بنگاه‌های معاملاتی که عمده صاحبان آنها بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی هستند حتی یک نفر فرد جویای کار فاقد شغل را به کار نگرفته‌اند.

zanjan chamber-اتاق زنجان- بیستمین جلسه شورای گفتگو 3

در پایان پس از ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات اعضاء شورای گفتگو، مهندس فغفوری رئیس محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان اظهار داشت: در استان زنجان حدود ۳۷ هزار نفر در بخش صنعت و نزدیک به ۲ هزار نفر به طور مستقیم در بخش معدن مشغول به فعالیت هستند.

مهندس فغفوری در مورد میزان اشتغال در بخش بازرگانی استان زنجان تصریح کرد: با احتساب کارت بازرگانی صادر شده بیش از ۱۵۰ هزار نفر در بخش بازرگانی شاغل هستند که حاکی از نقش و اهمیت این بخش در اشتغال استان زنجان است.

ایشان با اشاره به ساماندهی صنوف فاقد مجوز از تیرماه امسال ابراز کرد: برای نائل شدن به هدف یاد شده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان دو موضوع را با جدیت پیگیری می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس اتحادیه‌ها به منظور شناسایی واحدهای صنفی فاقد مجوز موظف می‌شوند تا اصناف مرتبط با خود را تا پایان سال ۹۴ ساماندهی کنند.

فغفوری گفت: شناسایی واحدهای صنفی فاقد مجوز گامی در راستای ساماندهی پرداخت مالیاتها و رسیدن به ارزش افزوده است.

وی با بیان اینکه دومین گام سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در راستای ساماندهی صنوف فاقد مجوز مربوط به بهبود فضای کسب و کار بوده است، ابراز کرد: در ۳ ماهه نخست امسال ۳۰۰ فقره مجوز فعالیت و در ۳ ماهه دوم یک هزار و ۲۰۰ فقره مجوز برای واحدهای صنفی استان زنجان صادر شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به افزایش سه برابری صدور مجوز فعالیت برای واحدهای صنفی در سه ماهه دوم امسال نسبت به ۳سه ماهه نخست افزود: آمار صدور یک هزار و ۲۰۰ فقره مجوز مربوط به افزایش صنوف و اخذ مجوز برای واحدهای فاقد مجوز بوده است.

نویسنده:

بازدید: 482 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۹:۰۵

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.