english farsi
یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶


رئیس اتاق زنجان: پی ریزی ظرفیتهای جدید جهت ارتباط بیشتر با حمل و نقل دریایی و مرزی

شناسه خبر:930
شنبه, ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۸:۰۸
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
جلسه آشنایی با ظرفیتهای استان گیلان 4_

در اولین جلسه کمیسیون حمل و نقل جاده ای و بین المللی، اتاق زنجان میزبان مدیرکل سازمان بنادر و دریانودری استان گیلان آقای نعیمی و معاونین ایشان بود.

رئیس اتاق زنجان با اشاره به بحث تبدیل زنجان به نقطه ی آمادی شمالغرب کشور به عنوان یکی از مصوبه ها و دستاوردهای سفر ریاست جمهور در مهرماه سال گذشته به استان زنجان گفت: یکی از لازمه های اصلی برای تبدیل زنجان به نقطه ی آمادی چیزی جز لوجستیک و حمل و نقل نیست که در این راستا ضرورت ایجاد یک ساختارجدید و  تشکیل نظام حمل و نقل برای استان احساس می شود. مهندس جمیلی اضافه کرد: بحث حمل و نقل به جهت دارا بودن مولفه هایی که برای زنجان مزیت محسوب می شود و متاسفانه تا امروز به درستی مورد استفاده قرار نگرفته و باعث شده ما در برخی حوزه ها نتوانستیم توسعه یافتگی مطلوب را دنبال کنیم، بخشی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد ایشان اظهار داشت: استان ما در مسیر ترانزیت کالا قرار دارد و به هر ترتیب یک معبر عبوری تلقی می شود ولی تا کنون شرکتهای حمل و نقل که در حواشی استانهای هم جوار زنجان فعالیت می کنند به نوعی نیازهای استان ما را پوشش و تامین کرده اند در نتیجه ضرورت ایجاد ظرفیت حمل و نقل هیچگاه در استان شکل نگرفته است.

وی افزود: اتاق زنجان قصد دارد با ایجاد فرصتهای جدید ظرفیتهای جدیدی را پی ریزی کند. یکی از ظرفیت های بسیار مهمی که می تواند در جهت نقش آفرینی بیشتر در این حوزه به ما یاری رساند ارتباط بیشتر با حمل و نقل دریایی و حمل و نقل مرزی است .

این مقام مسئول بیان داشت: استان ما یک استان مرزی نیست ولی به جهت همجواری با ۵ استان مرزی بسیار مهم و استراتژیک ، می تواند کارهای بسیار بارزتری را انجام دهد .

جمیلی تشکیل این جلسه را بهانه ای برای رسیدگی به مشکلاتی عنوان نمود که بخشی از آنها به دلیل عدم آگاهی، عدم شناخت و درک ظرفیت های موجود است و برخی هم ناشی از عدم دسترسی مناسب تر، عدم رقابت پذیری و عدم فرصت حضور مداوم می باشد.

وی اضافه کرد: ما در تلاش هستیم با مساعدت مهندس نعمیمی یک کارگزاری، شعبه و یا دفتر نمایندگی برای توسعه فعالیتهای بندری استان گیلان در استان زنجان تاسیس نمائیم . هر اتفاقی که در این مسیر رخ دهد قطعاً می تواند نظام استقرار صنعت حمل و نقل، توزیع و بازتوزیع را در منطقه به مرکزیت و محوریت زنجان توسعه دهد. جدای از اینکه می توان در کنار این محور بودن، بخش عمده ای از نیازهای خود استان و سایر استانهای همجوار را نیز تامین کرد.

رئیس اتاق زنجان اشاره ای هم به پیشینه ی تاریخی اقتصاد زنجان نمود و گفت: بازار مسقف زنجان که به جهت دارا بودن کاروانسراها و حجره ها و مساحت آن در کشور بی نظیر است درگذشته اقلام و کالاهای سایر استانها و مناطق از طرف خود را تامین می کرده امروز می تواند موردتوجه باشد و هنوز زنجان می تواند نقش تاریخی و پیشنیه ی خود را کارگردانی کند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان نیز در این جلسه گفت:

بندر انزلی به عنوان بندر معین استانهای آذربایجان غربی و شرقی، قزوین، اراک، قم و البرز زنجان را به جهت پتانسیل بالایی که دارد در بین استانهای مذکور اولین استان انتخاب نموده است.

ازآنجائیکه استان زنجان مرز دریایی ندارد می تواند برای ورود و خروج کالاهای مورد نظرش بندر انزلی را انتخاب و از آن جا پیگیری نماید.

نعیمی از اتاق زنجان خواست برنامه ای جهت بازدید از کشورهای حاشیه ی خزر تنظیم و با مطالعه و مروری بر بازار هدف در حاشیه خزر وجود کالاهایی که امکان واردات از این کشورها را به استان زنجان دارند، شناسایی و نوع کالاهای صادراتی خود را نیز ارزیابی نمایند.

ایشان با اشاره به اینکه قزاقستان از نظر غلات بسیار غنی است و از طرفی غلات شدیداً مورد نیاز کشور می باشد گفت: می توانیم از موقعیت مناسب زنجان استفاده نموده از کشورهای حاشیه ی خزر غلات را به این استان وارد و در اینجا به مشتقات دیگر مثل آرد، ماکارونی و … تبدیل کنیم و به کشورهای دیگر صادر نمائیم یا خود غلات را صادر کنیم.

وی افزود: در مقابل می توانیم محصولات غنی کشاورزی زنجان و گیلان را به قزاقستان صادر کنیم.

نعیمی در این راستا تاکید نمود: باید یک مرکز تجمیع و برند داشته باشیم تا صادرات محصولات کشاورزی بدون مشکل انجام گیرد چرا که برندسازی سبب می شود بازار  اینگونه محصولات بیشتر شود و محلی برای رسیدگی به پیگیریهای بعدی خریداران باشد.

موضوع مهم و حائز اهمیتی که مدیرکل سازمان بنادر گیلان به آن اشاره نمود استقرار کانتینرهای  یخچال دار در بندر انزلی بود. همچنین پروژه ی خطوط ریلی در انزلی که از مصوبات سفر رئیس جمهور به گیلان است و از بحث های مهم مطرح شده در این جلسه بود. نعیمی اظهار داشت: اجرای این طرح سبب کاهش مسافت و کوتاه تر شدن مسیر استانهای شمال غرب با استان گیلان دریای خزر و بندر انزلی در شمال کشور می شود.

ابراهیمی مدیرعامل شرکت حمل و نقل بین المللی غدیر زنجان در این جلسه از احداث مجتمعی برای استقرار نمایندگی های شرکتهای حمل، گمرک، استاندارد، قرنطینه های نباتی و کشاورزی و بانک و داویر دولتی خبر داد و گفت: در کنار سایر فعالیتهایمان تلاش می نمائیم بحث بندر خشک را در استان زنجان که به نوعی یکی از اهداف طرح آمادی است به طور کامل اجرائی نمائیم.

 

نویسنده:

بازدید: 628 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۵:۱۷

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.