english farsi
شنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۶


رتبه نخست زنجان در تولید زیتون کشور

شناسه خبر:6762
یکشنبه, ۴ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۷:۵۰
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
photo_2017-06-26_00-19-11

سی و یکمین نشست شورای گفتگوی  دولت و بخش خصوصی با بررسی نقش و جایگاه تولید زیتون استان و همچنین تشریح نقشه راه سرمایه گذاری خارجی و خدمات پنجره واحد به کار خود پایان داد.

در ابتدای این نشست مهندس جمیلی رئيس اتاق بازرگانی زنجان ضمن مرور مهمترین مسائل روز استان با اشاره به تغییراتی در آئين نامه این شورا گفت پس از اعمال تغییراتی در آئین نامه از این پس نماینده  شورای هماهنگی عالی بانکها در این جلسات حضور خواهد یافت.

وی یکی از مشکلات سالهای گذشته تجار و بازرگانان را بازپرداخت تعهدات ارزی عنوان کرد و گفت :  بدلیل تغییرات ناگهانی نرخ ارز، شرایط پولی و مالی و اعمال تحریمهای ظالمانه مشکلات عدیده ای برای واحدهای تولیدی و بانکها ایجاد شد.

مهندس جمیلی در ادامه پیشنهاد  کرد  با توجه به  ابلاغ دستورالعمل ماده ۴۶ قانون  رفع موانع تولید ، رسیدگی به وضعیت واحدهای  تولیدی استان که بدلیل نوسانات نرخ ارز متضرر شده اند  در دستور کار اتی این شورا قرار گیرد.

رئيس اتاق زنجان در ادامه  ضمن تقدیر از همکاری بانکها در تامین منابع مالی بنگاههای اقتصادی افزود براساس دستورالعمل ابلاغی  ، بانکها اجازه تهاتر دیون با وامهای  بانکی را ندارند   اما متاسفانه در برخی از موارد  شاهد بروزچنین برخوردهایی در سطح استان هستیم  که امیدواریم این مشکلات  نیز با درایت مقام عالی استان مرتفع گردد.

وی در ادامه به ایجاد فرصت اقتصادی برای تجار ایرانی در خصوص قطع رابطه کشورهای عربی با قطر اشاره نمود و تصریح کرد بی تردید در گذشته نیز چنین فرصتهایی برای ایران ایجاد گردیده اما بهره برداری صحیحی از این فرصها نشده است  لذا  اتاق زنجان در تلاش است تمام توان خود را جهت استفاده  از این فرصت بکار گیرد.

رئیس اتاق زنجان با بیان اینکه با آغاز تحریم ها، واردات کالا از برخی ازکشورهای عربی  به قطر ممنوع شده اظهار داشت  استان زنجان درتولید برخی از کالاها از توانمندیهای ویژه ای برخوردار است.

مهندس جمیلی خاطر نشان کرد: سیم مسی، سنگ ریزه، مواد پتروشیمی، سیم و کابل، جواهرات، روغن گیاهی، اتوبوس، لوله پلیمری، بستنی، چای، دستمال توالت، ترانسفورماتور، سوئیچ های الکتریکی، آب معدنی و مبلمان محصولاتی هستند که به قطر صادر می شوند و استان زنجان که قطب برق والکترونیک کشور است میتواند در خصوص تامین برخی از اقلام و صادارت به این کشور از این فرصت ویژه بهره مند گردد.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تاکید کرد: اگر زنجان مدعی تولید تمامی این محصولات است باید هم اکنون از این فرصت پیش آمده برای افزایش تولید، فروش و صادرات خود استفاده کند و این مسئولیت یکی از وظایف  بخش خصوصی است هر چند دولتمردان باید درزمینه تسهیل صادارات به این کشور همت کنند.

وی به میزبانی قطر از مسابقات ۲۰۲۲ اشاره نمود و تاکید کرد برای انجام ساخت وسازهای مربوط به این رخداد قطر نیازمند تامین اقلام اولیه است که زنجان میتواند در این راه پیشگام باشد از سوی دیگرایران میتواند در تامین نیروی کار برای انجام پروژه های عمرانی کشور قطر  که قبلا از طریق بنگلادش و فیلیپین  تامین میگردید جایگزین مناسبی باشد.

 دکتر وقف چی نماینده مردم زنجان و طارم درمجلس شورای اسلامی نیز در این نشست راه  نجات کشور را توجه به بخش خصوصی دانست و گفت : بیش از ۸۵ درصد از درآمد کشور برای کارمند‌سازی صرف می‌شود، در حالی که مردم مالیات را صرفا برای عمران وابادانی پرداخت می کنند

وی با تاکید بر اینکه از بحث مهم بازاریابی در محصولات مختلف تولیدی غافل شده ایم ، گفت: تولیدکنندگان در کشور باید در بحث تجارت و بازاریابی توجه بیشتری نمایند از اینرو توجه به  فرآوری و بسته‌بندی محصول زیتون  ازاهمیت ویژه ای برخوردار است.

درویش امیری استاندار زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مصرف زیتون در کشور ما در سبد مصرف کالایی قرار نداشته است، تصریح کرد: خوشبختانه همین مصرف مقدار کنونی نیز نشان از رشد مصرف زیتون در کشور دارد.

استاندار زنجان  با تاکید بر اینکه باید شرکت کشت و صنعت زیتون در طارم راه‌اندازی شود، ابراز کرد: همه تولیدکنندگان این محصول با راه‌اندازی شرکت کشت و صنعت باید زیر حمایت این سازمان قرار گیرند.

وی با بیان اینکه همه باید دست در دست دهیم تا از ظرفیت زیتون در استان زنجان حداکثر استفاده را ببریم، تصریح کرد: این موضوع می‌تواند به یک شهرت ملی برای استان زنجان تبدیل شود.

عباسی رئیس شورای ملی زیتون ایران نیز با بیان اینکه بیش از ۳۵ درصد زیتون کشور در زنجان تولید می‌شود اظهار داشت در استان زنجان ۲۰ هزار هکتار باغات زیرکشت زیتون وجود داردو یک پنجم کل زیتون کشور در زنجان تولید می‌شود، و میانگین تولید این محصول در استان زنجان سالانه ۴۵ هزار تن میباشد.

وی  با اشاره به اینکه ۴۰ درصد باغات زیتون استان زنجان دارای بیماری لکه طاووسی است، خاطرنشان کردمیزان تولید روغن زیتون در ایران ۳ هزار تن بوده و میزان واردات روغن زیتون به کشور نیز ۱۴ هزار تن است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان نیز در این جلسه از  طارم به عنوان قطب تولید زیتون کشور نام برد و گفت این شهرستان رتبه اول کشوری را در  سطح زیر کشت  این محصول داراست.

وی تمرکز بر افزایش تولید در واحد سطح، استحصال قلمه استاندارد عاری از بیماری به تفکیک رقم، توسعه سیستم آبیاری قطره‌ای، اجرای عملیات پیوند و اصلاح باغات، اجرای عملیات بازجوانسازی درختان، شناسایی و ساماندهی کارگاه‌های فرآوری زیتون و شناسایی و مکان‌یابی اراضی مستعد از جمله اقدامات در دست اجرای سازمان جهاد کشاورزی برای توسعه تولید زیتون در استان زنجان است.

عباسچیان مدیر کل اموراقتصادی و دارایی  استان نیز در این نشست  توضیحاتی درخصوص   نقشه راه سرمایه گذاری و پنجره واحد ارائه کردو گفت  یکی از برنامه هایی که در حوزه بهبود فضای کسب و کار بر روی آن کار می کنیم استفاده از نقشه راه سرمایه گذاری  است که این نقشه مدت زمان پاسخگویی و استعلام برای سرمایه گذاران را کوتاه می کند و به جریان بهبود محیط کسب و کار شتاب  بیشتری می بخشد.

از سوی دیگردر  پنجره واحد که یکی از زیر بخشهای این نقشه راه است  تمام روند رسیدگی به پرونده ها مرحله به مرحله قابل رصد است و صفر تا ۱۰۰ آن در سامانه نمایش داده می شود و برای هر دستگاه متناسب با مسئولیت و زمانی که نیاز دارد، زمان اعلام نتیجه تعیین شده است.

نویسنده:

بازدید: 149 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, ۴ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۷:۵۰

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.