english farsi
سه شنبه, ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷


رییس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان: صادرات مازاد تولید، از رویکردهای اصلی سازمان است

شناسه خبر:2663
چهارشنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۵:۰۶
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان تاکید کرد: از ۲٫۵ میلیون تن محصول تولیدی سالیانه در سطح استان، فقط یک‌سوم آن مصرف داخلی دارد، از این‌رو صادرات مازاد تولید از رویکردهای اصلی این سازمان به شمار می‌رود.

 حسین جعفری در حاشیه افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری استان اظهار کرد: متاسفانه یکی از مشکلات اصلی بر سر راه صادرات و فروش مازاد تولید محصولاتی مانند سیب‌زمینی این است که ما انتظار داریم کشاورز به علم بازرگانی مسلط باشد و بازارهای هدف را به خوبی بشناسد. در حالی که این‌طور نیست و در این میان جای خالی حلقه‌های واسطه به خوبی احساس می‌شود.

 این مسئول با اشاره به این‌که سازمان تعاون روستایی واحدهایی به بازرگانی محصولات کشاورزی اختصاص داده، ادامه داد: علی‌رغم فعالیت‌های زیاد، بازرگانی داخلی محصولات کشاورزی استان زنجان هنوز آن‌طور که باید جایگاه مناسبی پیدا نکرده و نیاز به متخصصان امر دارد. این در حالی است که متاسفانه شیوه کشاورزی علی‌الخصوص در سطح استان از یک تابع سینوسی پیروی می‌کند. در واقع کشاورزان در طول یک سال زراعی، بدون توجه به عواقب آن و مازاد تولید، به تولید محصولی که بازار خوبی دارد گرایش می‌یابند و مجبور می‌شوند طی سال آینده از کاشت آن محصول صرف نظر کنند.

 وی با بیان این‌که این روال ضربه بزرگی به بدنه تولید محصول و بازار وارد می‌کند، افزود: ۷۰ درصد از محصولات کشاورزی استان زنجان به صورت دیم تولید شده و کاملا با میزان بارندگی در طول سال زراعی ارتباط دارد. مثلا امسال سازمان ۲۳۰ هزار تن گندم خریداری کرد و اگر اردیبهشت ماه با دو مرتبه بارندگی خوب مواجه می‌شدیم این میزان به بیش از ۳۰۰ هزار تن می‌رسید. از این‌رو می‌توان به صراحت گفت تولید محصولات کشاورزی استان زنجان متاثر از شرایط آب و هوایی و اقلیمی است و نمی‌توان میزان تولید سال‌های آینده را تخمین زد.

 جعفری تصریح کرد: خوشبختانه اضافه شدن بخش کشاورزی به اتاق بازرگانی به ایجاد حلقه واسطه بین تولیدکننده و بازار هدف کمک شایانی می‌کند و این جای امیدواری دارد. مثلا در مورد سیب‌زمینی هنوز مقدار زیادی از تولید روی دستمان مانده و نیازمند بازار مناسب است. این در حالی است که علم بازرگانی کشاورزی در استان ما بسیار جوان است و هنوز فعالیت‌های قابل قبولی در این حوزه انجام نگرفته است.

 رییس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان تاکید کرد: یکی از معضلات موجود در حوزه کشاورزی این بود که فعالیت‌های بازرگانی در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت بود ولی خوشبختانه با تصویب قانون انتزاع، فعالیت‌های مربوط به بازرگانی تولیدات کشاورزی در سطح ملی از سازمان مذکور منتقل شد. با این حال بازرگانی کشاورزی هنوز بسیار جوان بوده و نیازمند تقویت زیرساخت‌ها و اجرایی شدن کامل قانون است؛ چراکه بخشی از وظایف مربوط به نظارت و صادر محصولات کشاورزی همچنین زیر پوشش سازمان صنعت و معدن باقی مانده و موجب می‌شود مدیریت تولید و بازاریابی محصولات کشاورزی یک‌دستی لازم را نداشته باشد.

این مسئول همچنین خاطرنشان کرد: امیدواریم با اعمال تغییرات در قانون و تکمیل پروسه انتزاع، وظایف مربوط به بازرگانی محصولات کشاورزی از سازمان صنعت، معدن و تجارت به سازمان جهاد کشاورزی و در اشل کلان به وزارتخانه منتقل شود تا بتوان با یافتن راهکارهای جدید و قابل قبول به حداکثر بهره‌وری در زمینه تولید محصول دست یافت.

نویسنده:

بازدید: 503 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۵:۰۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.