english farsi
پنج شنبه, ۳ اسفند ۱۳۹۶


زیتون زنجان یکی از ارگانیک ترین زیتونهای دنیاست

شناسه خبر:1712
دوشنبه, ۲ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۹:۱۴
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3٫00 out of 5)
Loading...Loading...
اتاق زنجان  -Zanjan Chamber دومین نشست هلدینگ تولیدکنندگان سیب درختی 2

دومین نشست هلدینگ تولیدکنندگان سیب درختی به منظور تهیه پروپزال ایجاد یک تشکل مرکزی در بخش کشاورزی توسط اتاق زنجان برگزار گردید.

در این نشست نهاوندی پور رئیس اسبق سازمان جهاد کشاورزی و یکی از باغداران استان با اشاره به وجود بخشنامه های مختلف در برنامه پنجم توسعه اظهار داشت: استفاده از کلیه موارد ماخوذه در این بخشنامه ها می تواند حامی باغداران و کشاورزان استان باشد بگونه ای که در ماده ۸۰ قانون برنامه پنجساله توسعه به صراحت به دولت اجازه داده شده در راستای ایجاد اشتغال پایدار و توسعه کارآفرینی و حمایت مالی و تشویق و توسعه شبکه ها، خوشه ها و زنجیره های تولیدی اقدام نماید همچنین تقویت توان فنی مهندسی ، رفع مشکلات و موانع رشد و توسعه بنگاههای کوچک و متوسط و نهایتاً گسترش کسب و کار خانگی از دیگر موارد مطروحه در این بخشنامه هاست که می تواند حامی بخش کشاورزی باشد.

همچنین در همین راستا در ماده ۲۸ قانون تامین اجتماعی آمده است کارفرمایان و کارگاهها و موسسات مشمول این آئین نامه پس از اعلام نیاز و جذب نیروی کار جدید با حفظ اشتغال کارگاه از تخفیف حق بیمه سهم کارفرما به مدت ۵ سال بصورت پلکانی برخوردار خواهند شد بگونه ای که در سال اول میزان تخفیف بیمه سهم کارفرما ۹۰ درصد است که با یک شیب نزولی ۱۰ درصدی در سال پنجم میزان تخفیف حق بیمه کارفرما به ۵۰ درصد می رسد.

اتاق زنجان  -Zanjan Chamber دومین نشست هلدینگ تولیدکنندگان سیب درختی 1

از سوی دیگر عدم پرداخت به موقع پول مرغداران توسط کشتارگاه از موضوعات دیگری بود که در این جلسه بصورت ویژه بر روی آن بحث و تبادل نظر گردید.

در حال حاضر بدلیل انحصاری بودن کشتار مرغ توسط چند کشتارگاه و عدم وجود کشتارگاه تعاونی هیچگونه رقابتی بین کشتارگاهها جهت جلب حمایت از مرغداران وجود ندارد از این رو پول مرغدار ۴۵ روز پس از تحویل مرغ به کشتارگاهها به آنان حواله میگردد که این مسئله موجب ضرر و زیان مرغدار و سود مضاعف کشتارگاهها گردیده است.

همچنین موضوع باغات زیتون استان از سوی نهاوندی پور مطرح شد در حال حاضر ۵۰ درصد زیتون کشور در زنجان پرورش می یابد وبه دلیل عدم مصرف سموم کشاورزی به صراحت می توان اذعان نمود زیتون زنجان بعنوان یکی از ارگانیک ترین زیتونها از لحاظ پایین بودن میزان سموم کشاورزی است از حیث اراضی زیر کشت نیز باید گفت و در حال حاضر ۱۸ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت زیتون می باشد و از لحاظ نرم کشوری با توجه به اینکه در هر هکتار حدود ۶ تن زیتون پرورش می یابد و این رقم نسبت به میانگین کشوری رقم قابل توجهی است.

در ادامه این جلسه موضوع تهیه و پرورش قارچ خوراکی در استان زنجان مطرح گردید بگفته کردلو یکی از تولیدکنندگان قارچ خوراکی استان در حال حاضر ۷۰۰ کیلو گرم قارچ خوراکی در زنجان تولیدی می گردد که علاوه بر رفع نیاز روزانه زنجان مابقی به خارج از استان صادر می گردد.

همچنین در این نشست بریری دبیر کمیسیون کشاورزی با اشاره به وجود شبکه دلالی در عرضه میوه اظهار داشت در حال حاضر قیمت میوه در میادین میوه و تره بار بسیار بالاست این در حالی است که میوه از باغدار با قیمت نازل خریداری و در یک شبکه دلالی بسیار وسیع با چندین برابر قیمت تولید به مصرف کننده عرضه می گردد.

از این رو با توجه به تنوع محصولات کشاورزی در استان می توانیم در ابتدای امر با جلب رضایت مقامات استان یک هلدینگ سرتینگ مواد غذائی در استان جهت حذف شبکه دلالی میوه تاسیس نماید و با دعوت از سرمایه داران و باغداران هسته مرکزی هلدینگ تعیین و با توجه به امکانات استان و شناسائی دستگاههای سرتینگ موجود این اقدام هر چه زودتر اجرائی گردد شایان ذکر است جلسه آتی هلدینگ تولیدکنندگان سیب درختی بصورت فوری هفته آینده جهت تصویب پروپزال برگزار خواهد شد.

نویسنده:

بازدید: 608 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, ۲ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۹:۱۴

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.