english farsi
دوشنبه, ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷


سومین صورتجلسه شورای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی

شناسه خبر:173
سه شنبه, ۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۷:۰۴
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

بسمه تعالی

صورتجلسه

سومین جلسه شورای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی

بر اساس دعوتنامه شماره ۴۲۳۹۹/۹۳/ص مورخ ۰۹/۰۱/۹۲ اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان به عنوان دبیرخانه شورای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی سومین جلسه شورا روز سه شنبه مورخ ۱۷/۰۱/۱۳۹۳ در محل اتاق زنجان برگزار و ضمن طرح موضوعات مهم روز ، در موارد زیر اتخاذ تصمیم به عمل آمد.

الف – موضوعات مهم روز :

۱- انصراف گروهی از ثبت نام برای دریافت یارانه

انصراف گروهی فعالان اقتصادی استان زنجان از ثبت نام برای دریافت یارانه از سوی اتاق زنجان مطرح و مورد استقبال قرار گرفت و مقرر گردید در این رابطه بیانیه ای صادر گردد. متن بیانیه صادره به شرح زیر می باشد.

بسمه تعالی

بیانیه انصراف از ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی

در سرآغاز سال ” اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی ” و به منظور کمک موثر به اجرائی کردن اقتصاد مقاومتی و فراهم سازی زمینه های تحرک بخشی به تولید و کمک به ایجاد اشتغال در جامعه ، اعضای اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان زنجان و تشکل های زیر مجموعه با انصراف از ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی ، به نفع اقتصاد کشور و کمک به بهبود وضعیت اقشار کم درآمد اهتمام نموده و امیدوارند فعالان اقتصادی استان ، با عزم جمعی این حرکت خود جوش و ملی را همراهی نمایند.

تردیدی نیست که این حرکت اجتماعی و انصراف از دریافت یارانه نقدی ضمن کمک به تامین منافع بزرگ ملی ، یاری رسان دولت تدبیر و امید در تحقق اهداف عدالت اجتماعی نیز خواهد بود.

انتظار می رود با پیوستن بیشتر گروه های اجتماعی به انصراف از دریافت یارانه ، ضمن به نمایش گذاشتن فرهنگ نوع دوستی ، شاهد عزم ملی و سرآغازی برای شکل گیری حماسه اقتصادی و پشتیبانی از تداوم این حرکت موثرباشیم.

اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان زنجان

 

۲- اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی

مقام معظم رهبری : ” …کار بزرگی که باید در زمینه‌ی حماسه‌ی اقتصادی انجام بگیرد، همچنان در پیش روی ما است و ما موظّفیم که این حماسه را به وجود بیاوریم. مسئله‌ی اساسیِ اقتصاد برای کشور ما و ملّت ما یک مسئله‌ی مهم است؛ در اواخر سال ۹۲ بحمدالله یک زیرساخت فکری و نظری برای حماسه‌ی اقتصادی به وجود آمد؛ سیاستهای «اقتصاد مقاومتی» اعلام شد و زمینه آماده است برای اینکه ان‌شاءالله تلاش لازم در این باب انجام بگیرد.

در نگاه به سال ۹۳ آنچه به نظر این حقیر مهم‌تر از همه است، دو مسئله است: یک مسئله همین مسئله‌ی اقتصاد و دیگری مسئله‌ی فرهنگ است. … لذا من شعار امسال را و نام امسال را این قرار دادم: «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی»… ”

ب- تصمیمات متخذه :

 • اداره کل امور مالیاتی نسبت به احراز صلاحیت متقاضیان جواز کسب و کار و کارت بازرگانی اعم از صدور ، تمدید یا تجدید وظیفه ندارد و تشخیص اهلیت متقاضیان در حدود قوانین و مقررات جاری راسا توسط سازمان صنعت ، معدن و تجارت ، اتاق زنجان ، اتاق تعاون و اتاق اصناف مراعات خواهد شد. ( پیشنهاد مصوبه : دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل و اداره کل امور مالیاتی )
 • به منظور آشنائی بیشتر اعضای محترم شورا ، مقرر گردید فرآیند صدور کارت بازرگانی در جلسه چهارم شورا توسط اتاق زنجان مرور گردد. ( پیشنهاد مصوبه : معاونت برنامه ریزی )
 • با اهتمام اداره کل امور مالیاتی و با اتخاذ تدابیر ناظر به کاهش زمان رسیدگی به پرونده ها و حتی الامکان پرهیز از اخذ جرایم در اعتراض به تشخیص های علی الراس ، مقرر گردید مقررات ماده ۹۸ قانون مالیات های مستقیم در موارد تشخیص های علی الراس طبق حکم همان ماده مرعی داشته شده و لزوما باید پس از تحقیقات و بررسی های لازم و کسب اطلاعات مورد نیاز از مراجع مختلف اعم از دولتی و غیر دولتی و ارائه توجیهات کافی نسبت به تعیین درآمد مشمول مالیات اقدام نماید. ( پیشنهاد مصوبه : اتاق زنجان و اداره کل امور مالیاتی )
 • گزارش ادراه کل امور مالیاتی : تبصره ۶ الحاقی به ماده (۱۰۵) قانون مالیاتهای مستقیم موضوع معافیت ۲۵ درصدی در ارتباط با شرکت ها و اتحادیه های تعاونی مشمول ، به مورد اجرا در آمده است و حکم تبصره ۶ ماده مذکور در مورد کلیه اشخاص ذینفع که به هر دلیل ممکن از مزایای تبصره یاد شده بهره مند نشده اند حسب مراجعه ذینفعان نسبت به استرداد/ تهاتر معافیت متعلقه اقدام سریع به عمل خواهد آمد. ( ارائه گزارش : اتاق تعاون و اداره کل امور مالیاتی )
 • مصوبه پیشنهادی به منظور تسهیل خروج سرمایه گذاران از کشور به شرح زیر مطرح و مقرر گردید با اهتمام مرکز خدمات سرمایه گذاری و تشکیل جلسه کارشناسی با دعوت از نمایندگان اتاق زنجان ، نیروی انتظامی – امور اتباع خارجی و اداره کل امور مالیاتی متن پیشنهادی مورد بازبینی قرار گیرد و مصوبه پیشنهادی در جلسه چهارم شورا مطرح گردد. آگاهی از تجربیات سایر استان ها و همچنین دعوت از نمایندگان سرمایه گذاری خارجی به جلسه کارشناسی مورد تاکید قرار گرفت.

” الف – مقرر گردید مراتب از طریق اداره امور گذرنامه و اتباع خارجی و مرکز خدمات سرمایه گذاری به شرح زیر مورد اقدام قرار گیرد.

 • معرفی اتباع خارجی ( سرمایه گذاران ) به پلیس ناجا توسط مرکز خدمات سرمایه گذاری به منظور استفاده از تسهیلات مقرر در ماده ۳۵ موضوع تسهیل کار اتباع خارجی.
 • تایید استفاده از تسهیلات ماده مذکور توسط پلیس ناجا و معرفی نامبرده به اداره امور گذرنامه و اتباع خارجی استان زنجان
 • ممهور نمودن گذرنامه سرمایه گذار خارجی به مهر ماده ۳۵ توسط اداره امور گذرنامه و اتباع خارجی استان “
 • همچنین مقرر گردید اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با اتخاذ تدابیر لازم تسهیلات صدور پروانه کار برای اتباع بیگانه را فراهم نموده و تمهیدات به عمل آمده را در یکی از جلسات آتی شورا گزارش نماید.
 • گزارش ادراه کل امور مالیاتی و دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل : معافیت های مالیاتی مقرر برای طرح های سرمایه گذاری مستقر در مناطق محروم تا پایان مدت مقرر تداوم داشته و قوانین و مقررات جدید در طول مدت معافیت تاثیر گذار نخواهند بود. ( ارائه گزارش : اداره کل امور مالیاتی و دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل )
 • مقرر گردید اداره گمرک در چارچوب ماده ۱۹ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار نسبت به بررسی موضوع اقدام نموده و چنانچه نتایج بررسی جزو موارد عدم الزام به تشریفات یا ترک تشریفات باشد ، مراتب را در ارتباط با اخذ مجوز ایجاد انبارهای عمومی مورد پیگیری و اقدام قرار داده و نتیجه را در جلسه چهارم شورا ارائه نماید.بموجب این مجوز از ظرفیت های موجود در منطقه استقرار گمرک بهره بردری خواهد شد. ( پیشنهاد مصوبه : ادراه گمرک )
 • بر اساس مصوبات کارگروه توسعه صادرات و توافقنامه متبادله میان سازمان صنعت ، معدن و تجارت ، اداره گمرک و ناحیه راه آهن شمالغرب و ایجاد کلیه امکانات و نصب تجهیزات ایستگاه مذکور در شش ماهه اول سال ۱۳۹۲ ، مقرر گردید اداره گمرک زنجان نسبت به دریافت مجوز ایستگاه اقدام عاجل به عمل آورده و نتیجه را در جلسه چهارم شورا گزارش نماید. ( متولی مصوبه : اداره گمرک زنجان با همکاری سازمان صنعت ، معدن و تجارت ، ناحیه راه آهن شمالغرب )
 • با مرور نامه سازمان جهاد کشاورزی به شماره ۱۷۵۵۶/ ۹۲/ص مورخ ۱۴/۱۲/۱۳۹۲ مشتمل بر پیشنهاد اجرائی نمودن ماده ۱۸۸ قانون برنامه پنجم ، مقرر گردید سازمان جهاد کشاورزی استان با همکاری دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل ضمن دعوت از نمایندگان دستگاه های مذکور در ماده ۱۸۸ قانون برنامه پنجم ، موضوع پیشنهادی در نامه فوق الذکر را بررسی نموده و متن مصوبه پیشنهادی را به منظور تسهيل امر سرمايه‌گذاري در استان در جلسه چهارم شورا ارائه نمایند. ( پیشنهاد مصوبه : سازمان جهاد کشاورزی با همکاری مرکز خدمات سرمایه گذاری )
 • پیشنهاد اصلاح ماده ۱۳۲ قانون مالیات های مستقیم به مراجع ذیربط در مرکز به شرح اضافه شدن عبارت ” به استثنای واحد های مستقر در شهرک های صنعتی ” در تبصره ۲ این ماده. ( مصوبه پیشنهادی : سازمان صنعت ، معدن و تجارت با همکاری اداره کل امور مالیاتی و دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل )

اقدامات به عمل آمده در ارتباط با این مصوبه در جلسه آتی شورا توسط سازمان صنعت ، معدن و تجارت گزارش خواهد شد.

 • با مرور اجمالی نامه شرکت پارس سویچ به شماره ۱۵۰۳۳۷ مورخ ۱۷/۰۱/۱۳۹۳ مشتمل بر پیشنهادهائی در زمینه های متنوع مالیاتی ، مقرر گردید اداره کل امور مالیاتی استان ضمن دعوت از نمایندگان اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان و شرکت پارس سویچ موضوعات پیشنهادی را بررسی نموده و راهکارهای ناظر به تسهیل موارد مطروحه را در جلسه چهارم شورا ارائه نمایند. ( پیشنهاد مصوبه : اداره کل امور مالیاتی با همکاری اتاق زنجان و شرکت پارس سویچ )
 • اعضای شورا بطور اعم و اعضای منتخب ( نمایندگان بخش های خصوصی و تعاونی ) بطور اخص مکلفند نسبت به ارائه موضوعات پیشنهادی در فرمت منعکس در سایت اتاق زنجان اقدام نموده و لغایت ۳۱/۰۱/۱۳۹۳ به دبیرخانه شورا ، مستقر در اتاق زنجان ، ارسال نمایند. موضوعات واصله با همکاری دستگاه های ذیربط بررسی و در جلسات بعدی شورا برای بررسی و اتخاذ تصمیم مطرح خواهد شد. ( متولی مصوبه : اتاق زنجان با همکاری اعضای پیشنهاد دهنده )

نویسنده:

بازدید: 544 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, ۷ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۷:۰۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.