english farsi
دوشنبه, ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷


ششمین صورتجلسه شورای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی

شناسه خبر:179
سه شنبه, ۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۷:۰۸
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

بسمه تعالی

صورتجلسه

ششمین جلسه شورای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی

بر اساس دعوتنامه شماره ۱۹۹/۹۳/ص مورخ ۰۳/۰۴/۹۳ اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان به عنوان دبیرخانه شورای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی ششمین جلسه شورا روز سه شنبه مورخ ۱۰/۰۴/۱۳۹۳ در محل اتاق زنجان برگزار و ضمن طرح موضوعات مهم روز ، در موارد زیر اتخاذ تصمیم به عمل آمد.

الف – موضوعات مهم روز :

 • پتانسیل تولید فولاد و معادن سنگ آهن استان

آقای علی فغفوری : در حوزه سنگ آهن خام فروشی رواج دارد. استقبال از تولید فولاد و گذر از مرحله استخراج سنگ آهن به مراحل فراوری ، گندله سازی ، آهن اسفنچی و نهایتا تولید آهن می تواند ضمن گسترش سرمایه گذاری و ایجاد ارزش افزوده ، فرصت های شغلی در حوزه های مختلف را در پی داشته باشد. انتظار می رود مسئولین استان حامی بخش خصوصی در این زمینه باشند.

 • افزایش کمک هزینه مزایای رفاهی و انگیزه ای

آقای مهندس ولی اله بیات : كمك هزينه مزایای رفاهی و انگیزه ای از جمله وجوهی است که به موجب بخشنامه سازمان تامین اجتماعی مشمول کسر حق بیمه شده است. این تصمیم حق بیمه سهم کارفرما و کارگر را افزایش می دهد.از اینرو لازم است ، تمهیدات لازم برای پرداخت غیر نقدی کمک هزینه مزایای رفاهی و انگیزه ای مورد اهتمام قرار گیرد.

 • جمعبندی بحث های مطروحه در حوزه فولاد

آقای دکتر رحیم عصفوری : مطالب مطروحه در حوزه فولاد لازم است بادرایت مورد پیگیری قرار گرفته و از تهدید درآمدهای دولت از این محل ، به شدت پرهیز نمائیم. پیشنهاد می گردد. موضوع در جلسه کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد.

 • سرفصل های منتخب بیانیه شورای رؤسای اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور

آقای غلامحسین جمیلی :

 • لزوم توجه به فرآیند تدوین و تصویب قانون برنامه ششم توسعه کشور و استفاده از ظرفیت‌های بخش‌خصوصی و به‌ویژه نماینده قانونی و پارلمان بخش‌خصوصی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و شناسایی ظرفیت های استانی و توزیع درست و بهینه منابع به منظور توسعه متوازن استان های سراسر کشور متناسب با ظرفیت های استان ها مورد تأکید است.
 • با توجه به شرایط ویژه حاکم بر تولید و صادرات کشور و افزایش هزینه های تولید و مبادلات تجاری، کمبود منابع و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و به منظور جبران ضرر و زیان وارده به صادرکنندگان پیشنهاد مي‌شود:
 • قانون حمایت از تولید به قید فوریت تصویب شود
 • آیین نامه و دستورالعمل های حمایت از تولید مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد
 • اعتبارات و مشوق های تولیدی با استفاده از منابع مالی قانون هدفمندسازی یارانه حامل های انرژی و نیز منابع مالی صندوق توسعه ملی تأمین و پرداخت شود.
 • نظر به نقش و اهمیت تشکل های ملی و استانی در اقتصاد ملی و منطقه ای و در راستای اجرای محورهای مصوب اقتصاد مقاومتی، تأسیس، توسعه، توانمندسازی و ساماندهی تشکل های ملی و استانی توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و با حمایت دولت محترم مورد تقاضای جدی است.
 • به منظور شکوفاسازی استعدادها، قابلیت‌ها و ظرفیت‌های گردشگری کشور و با عنایت به تدوین برنامه ششم توسعه و سند ملی چشم انداز ۱۴۰۴، ضروری است توسعه صنعت گردشگری با رویکردی یکپارچه به فضای ملی، منطقه‌ای و محلی مورد توجه جدی قرار گرفته و با تخصیص عادلانه منابع در جهت ارتقای فرهنگ و دانش عمومی جامعه در زمینه توسعه صنعت گردشگری اقدامات لازم به عمل آید.در این زمینه تأکید می‌شود نسبت به تدوین سیاست‌های کلی صنعت گردشگری، انجام تبلیغات و بازاریابی در نمایشگاه‌های بین‌المللی صنعت گردشگری، تسهیل در فرآیند صدور روادید، اصلاح رفتارها و تبیین گردشگر به عنوان یک فرصت اقتصادی و نیز شناسایی و معرفی اماکن ناشناخته گردشگری در مناطق کمتر توسعه یافته از طریق رسانه های ملی و استانی اقدامات مؤثر صورت گیرد.

 

ب- تصمیمات متخذه :

قسمت اول : پیگیری تصمیمات متخذه در جلسه پنجم شورا

 • دبیرخانه شورا از صاحب نظران غیر عضو ، و همچنین شهرداری زنجان برای بحث و بررسی دعوت نماید. ( دبیرخانه شورا از دیدگاه های صاحب نظران غیر عضو و نمایندگان اعضای اصلی شورا همواره در جلسات کارشناسی شورا بهره برداری می نماید و در آینده این مهم را بطور مضاعف مورد توجه قرار خواهد داد. )
 • کمیته ای متشکل از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی و اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با فرض جامع و مانع بودن آئین نامه جدید مشاغل سخت و زیان آور ، آئین نامه را با رویکرد اجرای صحیح مقررات مربوطه بررسی نموده و نتیجه را به جلسه آتی شورا ارائه نمایند. ( گزارش در این جلسه ارائه خواهد شد. )
 • در تشخیص مشاغل سخت و زیان آور یک مرجع کشوری ، به عنوان عامل تایید کننده عمل نماید.( از رهگذر نقش نظارتی ، دولت اجرای درست استانداردها را ارزیابی نماید. ) ارسال مصوبه پیشنهادی به دبیرخانه شورای برنامه ریزی و توسعه استان و دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق ایران
 • مشاغل سخت و زیان آور تاثیر مضاعف در پی دارد. با خروج نیرو از یک واحد تولیدی ، از یک طرف دولت را با هزینه مواجه می نماید و از طرف دیگر دولت را در برابر ایجاد یک فرصت شغلی جایگزین قرار می دهد. از اینرو اجرای آئین نامه باید با دقت اساسی همراه باشد. ارسال مصوبه به اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی.
 • به منظور ایجاد حساسیت متقابل در بخش های دولتی و غیر دولتی در اجرای آئین نامه جدید مشاغل سخت و زیان آور پیشنهاد می گردد ۴ درصد حق بیمه مربوطه ، با سهم مساوی از سوی دولت و کارفرما تامین و پرداخت گردد. ارسال مصوبه پیشنهادی به دبیرخانه شورای برنامه ریزی و توسعه استان و دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق ایران.
 • پیشنهاد می گردد در استان هائی که فاقد ” كانون انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي“ هستند. نماینده کارفرمایان حسب مورد از سوی اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ، اتاق تعاون و اتاق اصناف” معرفی شوند. ( ارسال مصوبه پیشنهادی به دبیرخانه شورای برنامه ریزی و توسعه استان و دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق ایران. و همچنین ، ارسال مصوبه به اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به منظور اجرا در استان ).
 • مقرر گردید فزونی نسبی تعداد شاغلین در مشاغل سخت و زیان آور در مقایسه با کشور طی گزارش مکتوب توسط ادارات کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی ، در جلسه آتی شورا ، ارائه گردد. گزارش موصوف ضمن هماهنگی های لازم با دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهیه خواهد شد. گزارش عملکرد در این جلسه ارائه خواهد شد.

قسمت دوم : جلسه ششم شورا ( مصوبات )

 • دبیرخانه شورا با تشکیل جلسه کارشناسی ، کلیه مباحث مطرح در حوزه خام فروشی سنگ آهن آستان را به طور همه جانبه بررسی ، و نتایج را در جلسه آتی شورا مطرح نماید.
 • مقرر گردید جمعبندی کمیته سه جانبه ( دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ، اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی ) در ارتباط با نحوه اجرای آئین نامه جدید مشاغل سخت و زیان آور ، که به تهران ارسال گردیده است ، توسط اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، لغایت پایان تیر ماه سال جاری ، در اختیار دبیرخانه شورای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی قرار گیرد.
 • مقرر گردید در جلسات کمیته سه جانبه ، ضمن مکاتبه با اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان ، از نماینده کارفرما دعوت به عمل آید.نماینده کارفرما از میان اعضای شورای گفتگو ( اعضای بخش غیر دولتی ) معرفی خواهد شد.
 • مقرر گردید در جلسات کمیته بدوی ( تطبيق و تشخيص مشاغل سخت و زيان آور براساس ضوابط و سياست گذاري هاي شوراي عالي حفاظت فني و مقررات مربوط ) از کارفرمای مرتبط دعوت به عمل آید.
 • مقرر گردید تعداد شاغلین در مشاغل سخت و زیان آور استان زنجان در مقایسه با کشور طی گزارش مکتوب توسط ادارات کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی ، در جلسه آتی شورا ، ارائه گردد. این گزارش لغایت پایان تیرماه سال جاری توسط اداره کل تامین اجتماعی به دبیرخانه شورای استانی گفتگو ارسال خواهد شد. گزارش به تفکیک زیر بخش های صنعت تهیه خواهد شد.
 • به منظور حمایت از تولید و آگاه سازی بخش غیر دولتی ( کارفرمایان ) مقر گردید دوره های آموزشی زیر با همکاری ادارات کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی و با عاملیت اتاق زنجان ، در فصل تابستان سال ۱۳۹۳ برگزار گردد.
 • دوره آموزشی در مورد مشاغل سخت و زیان آور
 • دوره آموزشی در مورد بیمه بیکاری
 • مقرر گردید دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی در ماموریت های آلاینده سنجی از خدمات کارشناسان ایمنی هم بهره مند شوند.
 • در حوزه مشاغل سخت و زیان آور ادره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی موظف است حداکثر ظرف مدت یک ماه به درخواست های مطروحه از سوی کارفرمایان پاسخگو بوده و ضوابط و استانداردها را در اختیار آنان قرار دهد.
 • اداره کل تامین اجتماعی موظف است گزارشات زیر را بصورت مکتوب در جلسه آتی شورا ارائه نماید.
 • تعداد بیکاران بهره مند از بیمه بیکاری در استان زنجان ضمن مقایسه تطبیقی – نسبی با استانهای کشور
 • آخرین تصمیمات به عمل آمده در حوزه بیمه بیکاری در سطح کشور ( بویژه دستورالعمل جدید در ارتباط با جذب بیکاران در واحد های تولیدی و پرداخت حقوق متعلقه توسط تامین اجتماعی )
 • نحوه حضور و غیاب بیکاران بهره مند از بیمه بیکاری و لزوم استفاده از روش های به روز در حضور و غیاب آنان.
 • مقرر گردید ، موارد زیر در جلسه آتی شورا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
 • لزوم پرداخت غیر نقدی كمك هزينه مزایای رفاهی و انگیزه ای
 • اجرای بند ” چ ” ماده ۱۱ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار ( ارائه پیشنهاد در مورد قراردادهای دستگاههای اجرائی با فعالان اقتصادی بخشهای خصوصی و تعاونی به منظور ایجاد تراضی و منع تحمیل شرایط ناعادلانه به طرف مقابل در این قراردادها )

نویسنده:

بازدید: 406 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, ۷ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۷:۰۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.