english farsi
پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷


علاقمندی فعالان اقتصادی سوئیس جهت حضور در ایران پس از نهایی شدن توافق هسته ای

شناسه خبر:2173
شنبه, ۱۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۹:۲۵
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
zanjan chamber- اتاق زنجان- سفیر سوئیس در اتاق زنجان 3

در راستای گسترش همکاریهای اتاق زنجان با کشورهای مختلف، سفیر کشور سوئیس در تهران روز گذشته در جمع فعالین اقتصادی اتاق حاضر و مراتب علاقمندی تجار کشور مطبوعش را جهت افزایش روابط تجاری با همتایان خود در زنجان اعلام کرد.

در این نشست مهندس جمیلی رئیس اتاق زنجان با اشاره به میزبانی اتاق زنجان از شخصیتهای مهم سیاسی و اقتصادی در چند سال اخیر، حضور سفیر کشور سوئیس در اتاق را یکی از مهمترین و موثرترین رویدادهای اتاق دانست و تصریح کرد میزبانی کشور سوئیس و نقش و جایگاه مثبت این کشور در توافقات هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ از یاد و خاطره مردم ایران محو نخواهد شد و این امر نقطه قوتی جهت گسترش سطح همکاریهای فی مابین می باشد.

این مقام مسئول با اشاره به تراز تجاری منفی ایران و سوئیس اظهار داشت طی سالهای گذشته علی رغم وجود تحریمهای اقتصادی علیه ایران سطح همکاری ها بین دو کشور در سطح پائینی همچنان پایدار بود که امیدواریم با همت دوجانبه در آینده نزدیک شاهد ایجاد توازن تجاری بین دو کشور باشیم.

مهندس جمیلی در ادامه با اشاره به موفقیت یک شرکت زنجانی در خصوص عقد تفاهم نامه همکاری با یک شرکت بزرگ سوئیس ابراز امیدواری کرد این روند طی سالهای بعد با رشد فزاینده همچنان ادامه یابد.

جولیوهاز سفیر کشور سوئیس در تهران نیز در این نشست ضمن ابزار خرسندی از حضور در استان زنجان از ایران بعنوان کشوری زیبا ، مهم و با تاریخی تحسین برانگیز یاد کرد و گفت پس از پایان مذاکرات در سال آینده فصل جدیدی از روابط تجاری بین ایران و کشورهای جهان ایجاد خواهد شد و من براین باورم ایران در چند قدمی پیشرفتهای بزرگ  قرار دارد این مقام مسئول با اشاره به پیشینه روابط تجاری ایران و سوئیس که قدمت آن با حضور ساعت سازان سوئيسی به  ۴۰۰ سال قبل بازمی گردد تاکید کرد در شرایط کنونی ایران و سوئیس ملزم به تقویت روابط خود در تمامی زمینه های مورد علاقه طرفین هستند و در خصوص مسائل اقتصادی سیاستهای خوبی وجود دارد که امیدواریم بتوانیم این فرصتها را به موقعیت تبدیل نمائیم.

سفیر کشور سوئیس در ادامه تاسیس اتاق مشترک ایران و سوئیس را فرصت مغتنمی جهت ایجاد روابط تجاری بین شرکتهای دو کشور دانست و تاکید کرد اتاق می تواند به عنوان رابط تجاری بین دو کشور عمل نماید و تاکید کرد برنامه سفارت حمایت همه جانبه از این اتاق مشترک می باشد وی از کشور سوئیس به عنوان کشوری با بازار رقابتی جذاب برای تجار نام برد و گفت با شرایط فعلی ایران که بازار بکری برای کشورها محسوب می گردد حضور هیاتهای از کشورهای اروپایی آمریکایی دور از ذهن نیست چرا که ایران بازاری جذاب برای شرکتهای خارجی است سفیر کشور سوئيس در ادامه افزود اساسا دولتها متولی امر تجارت نیستند از این رو بخش حاکمیت جامعه باید زیرساختها را آماده و زمینه تعامل تجار کشورهای مختلف را فراهم سازد از این رو پس از نهائی شدن توافق هسته ای ایران فصل جدیدی از تجارت شرکتها در  ایران آغاز خواهد شد.

در ادامه معین پور دبیرکل اتاق ایران و سوئیس ضمن تشکر از رئیس اتاق زنجان به جهت ایجاد فرصت حضور در زنجان به ارائه توضیحات مبسوطی در خصوص نحوه فعالیت این اتاق پرداخت بگفته معین پور اتاق مشترک ایران و سوئیس با سابقه بیش از یکسال و نیم دارای ۱۲۰ عضو در دو کشور است وی از سوئيس بعنوان کشوری خاص یاد کرد و گفت مزیت ارتباط تجاری با سوئیس این است که با داشتن روابط تجاری با سوئیس می توانیم به اروپا دسترسی داشته باشیم از سوی دیگر معین پور از علاقمندی تجار سوئیس برای حضور در بازار ایران خبر داد و گفت با برداشته شدن تحریمها شاهد حضور پررنگ شرکتهای سوئیس در ایران خواهیم بود. وی در پایان گفت اتاق مشترک ایران و سوئیس برای پاسخگوئی به تمامی فعالین اقتصادی آمادگی دارد .

zanjan chamber- اتاق زنجان- سفیر سوئیس در اتاق زنجان 2

ابوالفضل عباسچیان، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌ها و جاذبه‌های فراوان در تمامی بخش های اقتصادی اعم از صنعت، معدن، کشاورزی، خدمات و گردشگری در استان  خواستار گسترش  روابط تجاری و بازرگانی بین زنجان و سوئیس شد.

وی با اشاره به ماهیت  مرکز خدمات سرمایه‌گذاری دراستان ، این نهاد  را  متولی و حامی جذب سرمایه‌گذار خارجی دانست وآمادگی این  مرکز را  جهت برگزاری جلسات مشترک بین سرمایه گذاران زنجانی و سوئیسی اعلام کرد.

در این جلسه همچنین نباتچیان رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در خصوص مشکلات ورود به بازاراهای سوئیس گفت تولیدکنندگان ایرانی معتقدند صادرات به کشور سوئیس کار دشواری است که امیدواریم سفارت سوئیس و اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس در تغییراین دیدگاه در اذهان تولیدکننده ایران تلاش نمایند.

فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز با بیان اینکه ۹۰ درصد تکنولوژی صنایع استان ظرف ۲۰ سال گذشته از سوئیس خریداری گردید گفت: این کشور جایگاه مطلوبی در صنعت استان دارد و خوشبختانه در دوران تحریم نیز روابط نسبتا خوبی بین دو کشور برقرار بوده است.

شهامی مدیرکل ارتباطات و فن آوری اطلاعات استان زنجان نیز از انعقاد تفاهم نامه همکاری در حوزه نرم افزارهای بانکی و بورس بین ایران و سوئیس خبر داد و ابراز امیدواری کرد با تلاش مضاعف زمینه برای عقد قراردادهای بیشتر بین دو کشور فراهم گردد این مقام مسئول سوئيس را دروازه ورود ایران به سایر کشورها اروپائی دانست و تصریح کرد تولید و ارائه نرم افزارهای جدید یکی از راههای سریع رسیدن به ثروت است.

zanjan chamber- اتاق زنجان- سفیر سوئیس در اتاق زنجان 6

در بخش نهایی این نشست مهندس غلامحسین جمیلی رئیس اتاق زنجان به جمعبندی مباحث مطروحه در این جلسه پرداخت و از سفیر کشور سوئیس خواست بانک آماری از کلیه فعالین و یا افرادی که به عنوان تبعه کشور سوئیس علاقمند به همکاری با ایران هستند را در اختیار اتاق زنجان قرار دهد همچنین فراهم کردن تسهیلاتی برای برگزاری نمایشگاهی بین المللی جهت معرفی پتانسیلها و توانمندهای طرفین و یا زمینه سازی جهت حضور در نمایشگاهها از دیگر خواسته رئیس اتاق زنجان بود.

همچنین مهندس جمیلی با اشاره به نقش و موقعیت سوق الجیشی استان گفت انتظار می رود از این پس هیاتهای که جهت تجارت به ایران وارد  می شوند جهت انجام سرمایه گذاری به استان زنجان نیز هدایت شوند.

رئیس اتاق زنجان در پایان با اشاره به وجود معادن متعدد در زنجان اظهار داشت استان زنجان به لحاظ داشتن معادن سنگهای تزئینی در کشور مطرح بوده و سرمایه گذاران سوئيسی می تواند در جهت ایجاد ارزش افزوده و تراش سنگهای تزئینی همکاری نمایند همچنین مهندس غلامحسین جمیلی بحث صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی را مطرح و خواستار ایجاد کانونهای همکاری در بخش صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی با توجه به جمعیت ۷۰ میلیونی ایران و همسایگان ایران شد.

نویسنده:

بازدید: 621 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, ۱۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۹:۲۵

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.