english farsi
پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان:آغاز مطالعات مجدد معدن نمک چهر آباد زنجان توسط دانشمندان آلمانی

شناسه خبر:2035
چهارشنبه, ۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۵:۰۷
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
یحیی+zccima.ir

یحیی رحمتی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان اظهار داشت: ۱۸ مهرماه امسال تیم شش نفره ی دانشمندان و هیئت‌ علمی دانشگاه بوخوم آلمان، با سرپرستی ابوالفضل عالی باستان‌شناس ایرانی به تحقیقات خود در معدن چهرآباد ادامه می‌دهند.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان ادامه داد: ادامه مطالعه و بررسی پارچه‌های هخامنشی و چرم‌ها و پوستین‌های به دست آمده از معدن نمک به همراه ابزارهای معدنی از برنامه های از پیش تعیین شده این تیم است.

رحمتی با اشاره به آغاز عملیات میدانی مطالعات میان رشته ای در معدن چهرآباد از سال ۸۳ ادامه داد: علاوه بر ادامه مطالعات معدنی، هم‌زمان با حضور محققان آلمانی مطالعات گیاه‌شناسی در زمینه ژئوفورمولوژی با موضوع مطالعات محیطی و زمین باستان‌شناسی با همراهی گیاه‌شناسان و اساتید دانشگاه زنجان در زمینه‌های مختلفی مانند انسان‌شناسی، مومیایی‏ ها، بافتشناسی، استخوانشناسی،DNA  باستانی، مطالعه ریشه و منشأ جغرافیایی مومیایی ‏ها، باستان جانورشناسی و گیاهشناسی کهن انجام می‌شود.

وی گفت: معدن نمک چهرآباد مهم‏ترین معدن استخراج نمک در دوره هخامنشی و ساسانی است و مردان نمکی یافت شده نیز گویای همین مطلب است؛ چرا که مردان نمکی شماره ۱ و ۲ نیز مربوط به دوره ساسانی و شماره ‏های ۳، ۴ و ۵ مربوط به دوره هخامنشی (۳۵۰ سال قبل از میلاد) است.

معدن نمک چهرآباد در ۷۰ کیلومتری شمال‌غرب شهر زنجان است. هر چند بر اساس شواهد باستان‌شناسی رودخانههای مهرآباد و چهرآباد از حدود عصر برنز تاکنون به تناوب مورد سکونت اقوام و گروههای انسانی قرار گرفته است، اما این منطقه به دلیل طبیعت نسبتاً خشن تا پیش از کشف بقایای مومیاییهای معروف به انسانهای نمکی برای ساکنان استان منطقهای کمتر شناخته شده بود. شهرت امروزی چهرآباد به دلیل گنبد نمکی بزرگ معروف به دوزلاق است که قدیمی‏ ترین معدن نمک شناخته شده در ایران محسوب می‌شود.

نویسنده:

بازدید: 481 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, ۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۵:۰۷

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.