english farsi
چهارشنبه, ۱ فروردین ۱۳۹۷


معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: اقتصاد دانش بنیان در حوزه فناوری اطلاعات باید گسترش یابد

شناسه خبر:2269
پنج شنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۵:۳۵
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات1

مرتضی براری روز چهارشنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیران کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان افزود: زنجان در حوزه فناوری اطلاعات بسیار غنی است و باید از توان آن برای اجرای برنامه ها استفاده کرد.
وی یادآورشد: امروز مهمترین بحث در حوزه فناوری اطلاعات موضوع اقتصاد مقاومتی است که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز قرار دارد.
براری اظهار کرد: در زنجان برای تبدیل کردن این استان به قطب IT و الکترونیک کشور، دو شاخص بسیار مهم از جمله توسعه زیر ساخت ها و بهره گیری از توان نیروی انسانی وجود دارد.
معاون دولت و مجلس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: کشور برای تبدیل این استان به قطب آی و تی و الکترونیک، سه موضوع در دستور کار قرار داده است که بر اساس آن باید شرکت های دانش بنیان توسعه یابد، محتوای مورد نیاز تولید شود و خدمات الکترونیک مبتنی بر نیاز زنجان در حوزه های مورد نیاز گسترش پیدا کند.
وی خاطرنشان کرد: سهم حضور ایران در بازار اقتصاد فناوری اطلاعات در جهان در سال ۲۰۱۲ به دو هزار و ۶۵۰ میلیارد یورو می رسید.
براری با بیان اینکه در اواخر سال ۲۰۱۵ این رقم به سه هزار و ۵۰۰ میلیارد یورو رسیده است، ادامه داد: سهم بخش مخابرات از این درآمد در زمان حاضر به ۶۰ درصد و بخش فناوری اطلاعات به ۴۰ درصد می رسد.
معاون دولت و مجلس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در آینده باید سهم مخابرات به کمتر از ۲۰ درصد و بخش فناوری اطلاعات به بیش از ۸۰ درصد برسد.
وی افزود: این بدان معناست که اقتصاد به سمتی برود که فناوری اطلاعات و تولید نرم افزار ایران حضور پررنگتری در بازار جهانی داشته باشد.
براری یادآورشد: ایران یک درصد جمعیت جهان، یک درصد تولید علم و یک درصد تولید جهان را به خود اختصاص داده است و این سهم در اقتصاد و تولید فناوری اطلاعات جهانی نیز باید به بیش از یک درصد برسد.
معاون دولت و مجلس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ما در سال ۲۰۱۲ ۲۶٫۵ میلیارد یورو از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده ایم در حالی که این رقم امروز به ۳۵ میلیارد یورو رسیده است.
وی تاکید کرد: در صورتی که ایرانیان قصد حفظ همان بازار ۲۶٫۵ میلیارد یورویی را داشته باشند می توانند به بازار ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دست یابند که ۸۰ درصد آن هم اکنون متعلق به مخابرات و ۲۰درصد مختص بخش فناوری اطلاعات است.
براری اظهار کرد: سهم زنجان از این ۲۶٫۵ میلیارد یورو (معادل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان) ۴۰۰ میلیارد تومان است.
معاون دولت و مجلس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه زنجان صاحب بیش از ۸۵۰ هزار خط تلفن همراه اول و ۳۵۰ هزار خط ایرانسل است که معنای نفوذ بیش از ۱۰۰ درصدی موبایل در این استان را می دهد.
برابری این میزان تلفن همراه را به معنای درآمد بیش از دو میلیارد تومانی در ماه برای این استان عنوان و بر لزوم تولید خدمت برابر با این میزان درآمد تاکید کرد.
معاون دولت و مجلس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: آمار کنونی در جهان نشان می دهد که میزان درآمد حاصل از تولید سخت افزار در جهان کاهش و درآمد حاصل از تولید نرم افزار و خدمت الکترونیک افزایش یافته است.
وی بر لزوم حرکت به سوی تولید نرم افزار و خدمت الکترونیک در کشور تاکید کرد و از بالا بودن سرعت حرکت ایرانیان در این عرصه جهانی خبر داد.
برابری ادامه داد: تداوم روند کنونی حرکت ایرانیان در تولید نرم افراز می تواند ایران را تا سال ۲۰۲۰ در زمره ۱۰ کشور نخست تولید کننده نرم افزار قرار دهد.
معاون دولت و مجلس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ۱۷ درصد از چهار میلیون دانشجوی کشور در رشته فناوری اطلاعات و کامپیوتر و نرم افزار تحصیل می کنند و این میزان نشان دهنده وجود استعداد و توانمندی بالای ایران در حوزه نیروی انسانی است.
در پایان این مراسم وحید فرخی به عنوان مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان معرفی و از خدمات مرتضی شهامی مدیرکل قبلی این اداره تقدیر شد.
شهامی پیش از این مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات استانداری زنجان و قبل از آن نیز کارمند شرکت مخابرات بود.
فرخی نیز از شرکت برق منطقه ای به این اداره کل راه یافته است.

نویسنده:

بازدید: 389 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۵:۴۳

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.