english farsi
جمعه, ۲۸ مهر ۱۳۹۶


هشتمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان در سالجاری تشکیل شد

شناسه خبر:4283
دوشنبه, ۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۴:۴۶
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
600600p21973EDNmain4161561IMG_1200

در هشتمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان که به ریاست استاندار زنجان برگزار شد، اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان گزارشی از ابلاغ آئین نامه به بانکهای کشور درخصوص تامین منابع بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط و طرح های نیمه تمام ارائه نمود و گفت: از مجموع ۱۶ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده برای بنگاههای اقتصادی کشور، ۲٫۸ درصد به بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط و طرح های نیمه تمام استان زنجان اختصاص یافته است که طی شرایط اعلام شده در ابلاغیه، در استان توزیع خواهد شد.

در ادامه این جلسه رحمتی مدیرکل میراث فرهنگی استان به ارائه گزارش برش استانی از برنامه های ملی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرداخت و اظهار داشت: برنامه های ابلاغی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در سه محور تدوین بسته حمایت از روستاها و کارگاههای تولید صنایع دستی و فرش، ایجاد ظرفیت های جدید هُتلینگ و تدوین بسته حمایت از گردشگران می باشد.

رحمتی افزود: در یک برش استانی که با هدف روستاها و کارگاههای تولید صنایع دستی و فرش شناسایی و اجرا خواهد شد، سهم استان زنجان از مجموع ۶۲ روستا و ۳۳۲ کارگاه تولید صنایع دستی و فرش کشور، ۲ روستا و ۱۰ کارگاه می باشد.

همچنین از مجموع ۲۰۰ هتل و ۶۰ مجتمع بین راهی، ۲ هتل و ۱ مجتمع بین راهی در استان زنجان پیش بینی شده و از مجموع ۸۲ روستای گردشگری، طرح حمایت از ۳ روستای گردشگری در استان زنجان تدوین شده است، درحالیکه استان زنجان ظرفیت و توانایی بیشتر از سهمیه تعیین شده ابلاغی در هر سه محور را داراست.

مهندس انصاری استاندار زنجان پس از استماع گزارشات فوق درخصوص محورهای مربوط به برنامه های سازمان  میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: در موضوع گردشگری، هم در کشور و هم در استان زنجان به یک هدفگذاری کمی نیازمندیم تا میزان دقیق نیاز استان و کشور به توسعه هتل ها و مراکز اقامتی مشخص شود.

استاندار زنجان با تاکید بر هدفگذاری کمی متناسب با ویژگی های گردشگری استان زنجان خاطرنشان کرد: گاهی به جای ساخت هتل های جدید و تنها با افزایش ظرفیت هتل ها و مراکز اقامتی موجود می توان با هزینه های بسیار کمتری نیاز استان را برطرف نمود که این موضوع باید از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بررسی شود.

مقام عالی استان در ادامه به ابلاغ قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور از سوی رئیس جمهور اشاره نمود و بیان برخی نکات پیرامون این قانون پرداخت.

وی با اشاره به اینکه در قانون بودجه سالجاری علاوه بر منابع و تسهیلات ارائه شده از سوی صندوق توسعه ملی، اعتباری به میزان ۵۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به مدت ۵ سال در اختیار بانک کشاورزی قرار می گیرد، اظهار داشت: این تسهیلات به منظور توسعه آبیاری تحت فشار در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت و کشاورزان نیز باید بخشی از آورده را تامین نمایند که باید اداره کل جهاد کشاورزی تامین سهم آورده متقاضیان را از سوی کشاورزان پیگیری نماید تا روند دریافت تسهیلات خللی ایجاد نشود.

انصاری افزود: بر اساس قانون بودجه کلیه دستگاههای اجرایی موظف شده اند اعتبار مورد نیاز برای هزینه طرح ها و پروژه های موافقت نامه هایی که با سازمان برنامه ریزی منعقد نموده اند مشخص نمایند و همچنین می توانند ۱۰ درصد از اعتبارات هزینه ای و ۵ درصد از اعتبارات تملک دارایی را از سرجمع اعتبارات دستگاه در قالب اصلاح موافقت نامه به برنامه ها و طرح های اقتصاد مقاومتی اختصاص دهند.

وی با تصریح اینکه در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان در استان باید تعداد شرکت های دانش بنیان که از سوی معاونت فناوری ریاست جمهوری تایید می شوند افزایش یابند و پس از دریافت تاییدیه این معاونت از تسهیلات صندوق توسعه علمی معاونت ریاست جمهوری برخوردار خواهند شد، یادآور شد: بسیاری از شرکت های دانش بنیان استان بدلیل عدم آشنایی با مسائل اداری موفق به دریافت پذیرش معاونت فناوری ریاست جمهوری نشده اند لذا با تخصیص اعتبار و بهره گیری از دو مشاور باید پذیرش شرکت های فعال استان اخذ شوند تا موفق به دریافت کمک های فنی و اعتباری شوند.

وی در پایان از اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خواست تا ضمن بررسی مشاغل ۳۷گانه تولیدی-صنعتی و فنی که مشمول معافیت حق بیمه سهم کارفرما می شوند، مشاغل مختص استان زنجان را که امکان اجرای طرح استاد-شاگردی در آنها وجود دارد احصاء نموده و پیگیری لازم برای معافیت آن مشاغل از حق بیمه سهم کارفرمارا انجام دهند.

نویسنده:

بازدید: 317 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, ۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۴:۴۶

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.