english farsi
پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷


هفدهمین صورتجلسه شورای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی

شناسه خبر:1704
دوشنبه, ۲ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۸:۵۷
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

بسمه تعالی

صورتجلسه

هفدهمین جلسه شورای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی

بر اساس دعوتنامه شماره ۳۳۴/۹۴/ص مورخ ۲۵/۰۵/۹۴ اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان به عنوان دبیرخانه شورای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی هفدهمین جلسه شورا روز سه شنبه مورخ ۲۷/۰۵/۱۳۹۴ در محل اتاق زنجان برگزار و ضمن طرح موضوعات مهم روز ، در موارد زیر اتخاذ تصمیم به عمل آمد.

الف – موضوعات مهم روز:

رئیس اتاق زنجان

– بررسی آثار احتمالی اجرای ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید و پیامدهای منفی اجرای این ماده قانونی و تاثیرات آن بر واحدهای تولیدی استان که با اجرای ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید بدون انتقال مالکیت معادن کلیه مراحل استخراج تا فروش به بخش خصوصی واگذار می شود و تا زمان واگذاری ، عرضه مواد معدنی در بورس یا از طریق مزایده انجام خواهد شد.

– برخلاف سایر مواد معدنی قیمت سرب و روی بصورت جهانی تعیین می شود . از این رو تا به امروز فروش مواد معدنی همواره با ریسک متعارفی بین تمام واحدهای تولیدی تقسیم شده و نوسانات جهانی تاثیرات بسزایی در فعالیت های اقتصادی نداشته اند اما در صورت اجرایی شدن این قانون در کوتاه مدت اثرات جبران ناپذیری به این صنعت وارد خواهد شد لذا در صورت خارج کردن معدن انگوران از شمول این قانون و یا حداقل تا زمانی که مراحل واگذاری استخراج و فروش مواد معدنی انگوران تعیین تکلیف نشده می توان به بقای واحدهای تولیدی استان کمک شایانی کرد.

– تبریک موفقیتهای گمرک زنجان در کسب رتبه نخست عملکرد این دستگاه و ابراز امیدواری برای رشد روزافزون گمرک زنجان جهت توسعه هر چه بیشتر به اقتصاد استان

– دعوت از نمایندگان مجلس جهت حضور پررنگتر در جلسات شورای گفتگو بدلیل تاثیرگذاری در پیگیری مصوبات

– انتقاد از نحوه نگارش آراء در هیاتهای حل اختلاف که بدلیل اختصار و ایجاز در نگارش موجب بروز اعتراضات بعدی ذینفعان می گردد که سازوکار و فرآیند قانونی جهت اصلاح آن تعریف وبازبینی گردد.

 

دیدگاههای ناظر به روایت جناب آقای مهندس انصاری استاندار محترم و رئیس استانی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در خصوص اجرای ماده ۳۵ قانون رفع موانع و مشکلات تولید

-اجرای ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید برای صنعت سرب و روی زنجان مشکل آفرین نخواهد بودو وزارت صنعت و معدن و سازمانها و شرکتهای وابسته مکلفند در جهت اجرای سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی کلیه مراحل استخراج و فروش معادن را از طریق مزایده به بخش خصوصی واگذار نمایند .

– بر اساس تبصره ۹ ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید دولت اجازه قیمت گذاری مواد معدنی غیر انحصاری که در بازار رقابتی تولید و عرضه می شود را نداشته و ملاک تعیین قیمت عرضه و تقاضا خواهد بود.

– در حال حاضر استخراج از معدن سرب و روی انگوران از طریق مزایده عمومی به غیر واگذار شده و قانون فوق در خصوص این معدن اجرا شده است.

– معدن انگوران کماکان مشمول تعریف معادن بزرگ کشور است و در قانون به صراحت آمده است معادن بزرگ قابل واگذاری نیستند و جزء اموال دولت محسوب می شود.

–  اساساً ماده معدنی سرب و روی انگوران بدلیل انصار در تولید آن  نه مشمول قیمت گذاری بوده و تعیین قیمت براساس عرضه و تقاضا میسر نیست.

–  این معدن نباید طی چهارسال به اتمام برسد و حداقل باید ۱۰ سال فعالیت کند تا استان جایگزین های لازم برای آن را پیدا کند.

–  طی دو سال گذشته جلسات متعددی در خصوص معدن سرب و روی انگوران با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته ایم و سعی شده تولید ماده معدنی با مشکل مواجه نشود و واحدهای تولیدی به خاک مورد نیاز خود برسند.

دکتر غریوی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی

  • در سال گذشته دستورالعمل انشاء آراء از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر کلیه ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ گردید و در حال حاضر کلیه هیاتهای حل اختلاف براساس آئین نامه مذکور اقدام به انشاء آراء نمایند و یکی از مواردی که هیات های حل اختلاف موظفند در صدور آراء آن را مدنظر داشته باشند انجام این دستورالعمل می باشد.

مهندس بیات مدیرعامل شرکت پارس سوئیچ

  • متاسفانه برخی از آراء صادره در هیات های حل اختلاف سازمان تامین اجتماعی مبتنی بر بخشنامه های داخلی و یا دستورالعملهای داخلی بوده که باید اصلاح گردد.

دکتر علیاری مدیرکل تامین اجتماعی

  • آراء صادره در هیات های بدوی و تجدیدنظر با اکثریت آراء و با حضور نمایندگان کارگر و کارفرما در هیات های بدوی و حضور نمایندگان کارفرما و قوه قضائیه در هیاتهای تجدیدنظر صادر می گردد.

مهندس فغفوری ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت

  • صدور مجوز تولید شمش روی و تولید خودرو تنها محدودیت صدور جواز تاسیس در وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد که این به معنای خاص بودن معدن انگوران بوده و نمی تواند از ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید تبعیت کند.

ب- تصمیمات متخذه:

۱- در این جلسه مقرر گردید ترکیب فعلی اعضاء  نمایندگان بخش خصوصی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که از ۸ نفر نماینده اتاق تعاون و اتاق بازرگانی تشکیل شده بودند به مدت یکسال دیگر نیز تمدید گردد.

۲- باتوجه به حضور کمرنگ برخی از اعضاء به جهت اهمیت برپائی این جلسات مقرر گردید در جلسات بعدی لیست حضور و غیاب اعضاء تهیه و قرائت شود .

۳-مقررگردید از این پس در جلسات هیات های حل اختلاف مالیاتی  انشاء آرا بصورت کامل و با توجه به کلیه مستندات صورت گیرد تا از بروز مشکلات بعدی بدلیل عدم شفافیت جلوگیری شود.

۴-همچنین مقرر گردید دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین المللی استانداری زنجان اجرای صحیح این موضوع و انشاء رای در جلسه رسیدگی را مجدداً به دستگاههای اجرایی خصوصاً امور مالیاتی، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی ابلاغ نماید.

۵- پیشنهاد شد در جهت افزایش پایه های مالیاتی استان کارگروهی در خصوص نظام تشویق و تنبیه در حوزه مالیاتی تشکیل گردد تا در این کارگروه مودیان مالیاتی که به موقع اقدام به پرداخت مالیات نمودند شناسایی و مورد تشویق قرار گیرند.و چگونگی شناسائی سایر فعالان بررسی شود.

۶- سرعت بخشی به اکتشافات و تحقیقات در خصوص معادن از محل درآمدهای معدن انگوران جهت کشف معادن جدید به لحاظ تامین مواد اولیه کارخانجات استان

۷-انجام رایزنی با وزارت صنعت، معدن و تجارت از طریق استانداری زنجان و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در راستای رفع مشکلات معدنی استان

۸- با توجه به اینکه برخی اعضای هیات های حل اختلاف به اجمال و برخی به تفصیل به انشا رای مبادرت می ورزند، توصیه می شود اعضای این هیات ها مستندات را در انشای رای لحاظ نمایند.

۹- مبنای قانون مدنی کشور جهت  اطلاع از بخشنامه ها و مقررات، انتشار آن در روزنامه های رسمی کشور است بنابراین کلیه پیامدهای ناشی از عدم اطلاع از قوانین بر عهده افراد است.

 

 

نویسنده:

بازدید: 401 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, ۲ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۹:۲۴

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.