english farsi
چهارشنبه, ۴ بهمن ۱۳۹۶


همایش هم اندیشی فعالان اقتصادی استان با نمایندگان دوره دهم مجلس شورای اسلامی

شناسه خبر:4693
پنج شنبه, ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۳
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
جلسه هم اندیشی 2

در این همایش که به همت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان و با حضور نمایندگان منتخب مردم برای دوره دهم مجلس و جمعی از مسئولین و مقامات دولتی و تعداد کثیری از فعالان اقتصادی در محل سالن همایشهای اتاق برگزار شد مهندس غلامحسین جمیلی ریاست اتاق زنجان به همایش اخیر تجلیل از نمایندگان دوره قبلی اشاره کرد و برای منتخبین جدید و کلیه کسانی که در سنگر خدمت به ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی و کشور ایران می باشند آرزوی موفقیت نمود. رئيس اتاق بازرگانی زنجان با اذعان به مطلوب نبودن کیفیت تدوین قانون در سالهای پس از انقلاب بیان داشت : بخش خصوصی در فرصتهای مختلف نارضایتی خود را از عدم نگارش صحیح قوانین اعلام داشته است. وی با بیان اینکه فعالیت در خصوص تدوین قانون بایستی توام با مهارت باشد گفت: نباید انتظار داشت در زمان محدود به نمایندگی یک دوره ای مجلس به این مهم دست پیدا کرد لیکن با استفاده از تجربیات نمایندگان محترم دوره های قبلی و سایر صاحبنظران می توان از تصویب قوانین متناسب با روح اقتصادی ، خصوصاً بخش تولید در دوره های آتی بهره برد.

جلسه هم اندیشی 1

جمیلی با اشاره به تاثیر گرفتن فضای اقتصادی از کلیه قوانین و نیز دغدغه اصلی کشور در مقطع کنونی که همانا بحث اقتصاد می باشد، انتظار بخش خصوصی از منتخبان مردم را نگارش صحیح قوانین دانست بنحوی که مانع از تغییر رویه نامطلوب و سوء استفاده از تدوین و تعبیر آن باشد. رئيس اتاق بازرگانی زنجان به پروژه های ناتمامی که در اثر اصرار نمایندگان و مدیران دولتی به احداث رسیده و  استقرار برخی صنایع در مناطق مختلف کشور طی ۱۵ سال اخیر اشاره کرد و افزود انتظار اینست که اولویت فضای اقتصادی و قانونگذاران، تعیین تکلیف پروژه های نیمه تمام فعلی باشد که ممکن است بدلیل تاخیر در راه اندازی، حتی توجیه خودشان را نیز از دست بدهند.

وی به همسویی بوجود آمده بین بخش خصوصی و مجلس شورای اسلامی  از دوره قبلی اشاره نمود و از نمایندگان خواست تا ضمن حفظ دستاوردهای قبلی و حفظ منافع بخش خصوصی، فعالیتهای اقتصادی و نیز تصدی گری در عرصه های مختلف را تا جائیکه به حاکمیت دولت لطمه ای وارد نشود، به این سمت هدایت گردند. جمیلی گفت انتظار می رود مجلس بگونه ای تصمیم بگیرد که میزان رشد بخش خصوصی از اقتصاد کشور براساس رویکرد نظام سریعتر از گذشته دنبال شود.

جمیلی ابراز امیدواری کرد که جلسات هم اندیشی در هر سال ۱ الی ۲ بار تکرار و ضمن گزارش از دستاوردهای بدست آمده برای سالهای بعدی نیز با استفاده از اقدامات قابل رصد و اندازه گیری، هدف گذاری صحیح انجام پذیرد.

دکتر وقف چی نماینده مردم زنجان و طارم با تاکید بر لزوم فرهنگسازی و اصلاح ساختار فرهنگی برای پیشرفت کشور از ایجاد اشتغال با حداقل هزینه ها سخن گفت و نقاط کلیدی برای فعالیت در استان را اصلاح زیرساختها از جمله اصلاح بافت فرسوده شهری، اتمام طرح سبزه میدان ، جمع آوری و استفاده صحیح از آبهای سطحی، دوخطه کردن راه آهن و ایجاد راههای ارتباطی در صنعت گردشگری و تاکید بر صادرات استانی خصوصاً فرش دستباف و زیتون نامید.

دکتر احمدی نماینده مردم زنجان و طارم چالش جدی نظام و دغدغه اصلی مردم و مسئولین را مسئله اقتصادی عنوان کرد و اشتغال را محصول یک فرآیند اقتصادی خوب نامید که در صورت مدیریت صحیح خروجی قابل توجهی از آن بدست خواهد آمد. وی از خلق ثروت در جامعه و تعامل مناسب با سرمایه داران و صاحبان اندیشه های اقتصادی را عامل دستیابی به موفقیت اقتصادی و اشتغال نام برد و برتجارت و تولید مبتنی بر صادرات تاکید کرد.

مهندس خاتمی نماینده مردم ماهنشان و ایجرود به خلاهای ناشی از ناآگاهی و فرصت طلبی در جامعه اشاره نمود و افزود با همدلی و همزبانی مردم و مسئولان می توان در این زمینه پالایش مناسبی انجام داده و جامعه ای مبتنی بر قانونمندی و معیارهای درست  بوجود آورد.وی با اشاره به ذخائر عظیم خدادای در استان و حجم ۴/۱ تریلیون دلاری اقتصاد  استان اذعان داشت جایگاه فعلی استان بواسطه اقدامات نادرست در گذشته ، مطلوب نمی باشد. نماینده منتخب مردم ماهنشان و ایجرود، اقتصاد مقاومتی را ، اقتصادی پویا و توانمند، درون زا و برون نگر  و متکی به بنیانهای درونی خویش نامید.

مهندس عزیزی نماینده مردم ابهر و خرمدره و سلطانیه بر ایجاد تفکر حمایت از سرمایه گذار اشاره کرد و افزود ما محکوم به حرکت به سمت کشاورزی صنعتی و مکانیزه هستیم.وی به بحرانهای زیست محیطی و  بحران آب و غذا در ۱۰ سال آینده اشاره کرد و خواستار تمرکز در فعالیتهای اقتصادی شد.

دکتر بیگدلی نماینده مردم خدابنده نیز ابراز امیدواری کرد که این هم  اندیشی ها در عرصه های مختلف صنعت، تجارت و کشاورزی منجر به همگرایی و اقدام و عمل گردد. وی از نبود صنایع تبدیلی کشاورزی در استان انتقاد کرد و به عزم جدی نمایندگان استان بر دفاع از منافع استانی و ملی در طول دوره نمایندگی شان تاکید کرد.

جلسه هم اندیشی6

دکتر عصفوری ریاست محترم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز که در این همایش حضور داشتند ضمن اشاره به تجربیات همه نمایندگان در عرصه های صنعت و اقتصاد آماری از اعتبارات استان و کشور ارائه نمود. وی اذعان داشت از کل اعتبارات کشور در قانون سال ۹۵ ، ۹۶/۳درصد به صورت ملی و ۳/۷درصد جاری استانی می باشد و این به معنای تمرکزگرایی در استان است.

وی با اشاره به حجم ۴۳.۰۰۰ میلیاردی پروژه های ناتمام یا در دست اقدام، اضافه کرد: اعتبارات فعلی تقریبا ۱۹ سال زمان خواهد برد تا این پروژه ها به سرانجام برسند.

در طول همایش نمایندگان اصناف و واحدهای تولیدی و نیز فعالان اقتصادی به بیان دیدگاههای خود و طرح مشکلات موجود پرداخته و پیشنهاداتی نیز به نمایندگان و مسئولان در جهت پیشرفت منافع اقتصادی ارائه شد.

نویسنده:

بازدید: 392 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۵

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.